Wide Receiver Sıyrılma (Serbest Kalma) / Wide Receiver Release

Hazırlayan: Barış Derviş

 

Bütün top tutucular karşılarında savunma oyuncusu yokken rahatlıkla rotalarını doğru ve zamanında koşabilir. Ancak karşılarında bir savunma olduğunda rotayı doğru ve zamanında koşmak oldukça zorlayıcı bir durum haline gelir. İyi bir top tutucuyu diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden birisi rotaya ve savunmaya göre uygun bir sıyrılma (release) planına sahip olmaktır.

Sıyrılma teknikleri defans oyuncusunun tekniğine, mesafesine ve koşulacak rotanın tipine göre değişiklik gösterir. Sıyrılma tipleri ilk etapta açık/uzak savunmaya ve baskılı savunmaya karşı iki ayrı durum olarak ele alınmalıdır.

Dikey Sıyrılma / Uzak (Rahat) Savunmaya Karşı (Cover 3, Cover4, vd.)

Top tutucunun hedefi A noktasından B noktasına en hızlı şekilde ulaşabilmektir. Geometri açısından düşünüldüğünde iki nokta arasındaki en hızlı rota bir düz çizgidir. Tüm dikey rotalar düz bir çizgi şeklinde, doğrusal olarak koşulmalıdır. Örnekte gösterildiği gibi, bir curl rotasında 12 yard dikey koşudan sonra 2 yard içe dönüş yapılmalıdır. Bu örnekte defans oyuncusu uzakta (off) durduğu için herhangi bir baskı yaratmamaktadır. Bu bağlamda rota havaya koşar şekilde ve belirlenen mesafelerde doğrusal olarak koşulmalıdır.

Curl

Curl rotası örneği üzerinden uzak savunucuya karşı koşma (Norvell, 2013, p.94)

 

Dikey Sıyrılma / Yakın (Baskılı) Savunmaya Karşı (Cover 0, Cover 1, vd.)

Baskılı savunmada defans oyuncusu top tutucu üzerinde fiziksel baskı kurar ve rotayı doğru koşmasını ve zamanlamasını bozmaya çalışır. Bu nedenle top tutucu rotasını havaya koşar gibi koşamayacaktır. Top tutucunun yapacağı en büyük hata savunma oyuncusuyla kontak kurmamak için geniş bir yay çizerek koşmasıdır. Top tutucunun hedefi koşması gereken rotaya olabildiğince sadık kalmaktır. Top tutucu rakibini ekarte eder etmez olağan rotasına dönmelidir. Bunun için rakibinin arkasında dikey bir hayali
çizgi düşünmeli ve bir an önce o çizgiye ulaşmalıdır. Örnekte hayali çizgi kesik çizgilerle gösterilmiştir.

curl2.png

Baskılı savunmaya karşı dış sıyrılma doğrultusu gösterimi (Norvell, 2013, p.94-96)

 

Savunma Üçgenini Okuma

Top tutucu her pas oyunundan önce savunma üçgenini okumalıdır. Savunma üçgenini oluşturan oyuncular top tutucuyu savunan Cornerback, yakın taraftaki Safety ve top tutucuya en yakın Linebacker oyuncularıdır.

▸ İlk olarak top tutucu üstündeki Cornerback oyuncusunun kendisinin iç tarafında mı (inside leverage) yoksa dış tarafında mı (outside leverage) konuşlandığı anlamalıdır. Genellikte Cornerback oyuncuları adam adama savunma için içte, alan savunması için dışta konuşlanır. Sonrasında dikkat edilmesi gereken Cornerback oyuncusunun yakın mı yoksa uzak mı dizildiğini anlamaktır. Yakın ve içeride dizilen Cornerback adam adama savunmayı işaret edebilirken, uzak ve dışarıda dizilen Cornerback alan savunmasını işaret edebilir (Bu işaretler kesinlik taşımamakla birlikte savunma hakkında önemli ipucu verir).

▸İkincil olarak yakın taraftaki Safety okunmalı ve Cornerback oyuncusuna nasıl destek olabileceği düşünülmelidir. Eğer Safety derinde ve hash mark dışında diziliyorsa Cornerback büyük olasılıkla yakın alan savunması (flat alanına doğru / cloud) veya baskılı savunma yapacaktır. Safety bu pozisyonda iken Cornerback oyuncusuna derin alanda savunma desteği verebilir ve Cornerback oyuncusunun daha agresif, kısa mesafede dışarıya doğru (flat) savunma yapabilmesine olanak sağlayabilir (double coverage).

▸ Eğer Safety yakın diziliyorsa kısa alan savunması (flat alanına doğru / sky) veya koşuya destek savunması pozisyonundadır. Safety bu pozisyonda iken derin alan savunması yapması zor olacağından Cornerback oyuncusunun derin alan desteği alamayacağı düşünülmelidir (single coverage).

 

triangle.png

Çift Safety varken savunma üçgenini okuma (Norvell, 2013, p.97)

 

▸ Eğer Safety ortada ise orta derin alan savunması yapabileceği düşünülebilir. Bu şekildeyken Safety, Cornerback oyuncusuna köşe derin alanında (deep corner) destek olamaz (single coverage).

▸ Eğer Cornerback 5-6 yardda diziliyorsa ve Safety hash mark dışında ise Cover 2 olacağı düşünülebilir. Cornerback arkasında derin alan desteği bulacağı için top tutucuya fiziksel baskı kurmaya çalışabilir.

 

CloudSky.PNG

Tek Safety varken savunma üçgenini okuma (Norvell, 2013, p.98)

 

▸Eğer Cornerback uzakta ve Safety ortada ise oyunun Cover 3 olabileceği düşünülmelidir. Bu oyunda Cornerback genellikle yumuşak oynayacaktır.

▸ Yakın taraftaki Linebacker oyun hakkında bilgi veren önemli işaretler taşıyabilir. Eğer Linebacker başlama çizgisine çok yakın durmuyor ve rahat görünüyor ise alan savunması yapabileceği söylenebilir. Eğer Linebacker yakın duruyor ve blitz gösteriyor ise, rakibin adam adama savunma yapabileceği öngörülebilir.

Rakibin Beden Dilini Okuma

Rakibin beden dilini okumak oyunu tahmin etmeye faydalı olabilecek saptamaların yapılmasına olanak sağlayabilir. Gevşek duran, oyun başlamadan önce oyun kurucuya odaklanmış, ağırlığını topuklarına ve geriye vermiş bir savunma oyuncusu alan savunması yaptığını belli ediyor olabilir. Öte yandan gözleri savunacağı oyuncuya kilitlenmiş, gergin ve agresif duran bir savunma oyuncusu ise adam savunması yapmaya hazırlanıyor olabilir.

Ellerin Kullanımı

WR oyuncuları sahadaki en agresif oyuncular olmalı ve ellerini iyi kullanmalıdır.

▸ WR vücudunun etrafında bir silindir varmışçasına düşünmeli ve bu silindir içerisine herhangi bir müdahale gelmedikçe görevini olduğu şekliyle yerine getirmelidir. Eğer bu çember içerisine müdahale gelir ise elleri ile bu müdaheleleri savuşturmalıdır.

▸ Müdahale yukarıdan geldiğinde savurma (a) ve aşağıdan geldiğinde silme (b) teknikleri uygulanabilir.

HandFigrht.PNG

Savunma oyuncusu ile mücadele etme teknikleri (Norvell, 2013, p.99)

 

▸ Diğer bir baskı savuşturma yöntemi ise ilk saldıranın WR olduğu tekniktir. Savunma oyuncusu iki el ile agresif bir şekilde itilir ve ardından yüzme (swim) tekniği ile hızlı bir kulaç atarak rakipten sıyrılma işlemi tamamlanır.

Armover

İki el ile iterek sıyrılma (Norvell, 2013, p.100)

 

▸ Savunma oyuncusu kimi zaman ellerini uzatır ve top tutucuya sabitleyerek rakibini yavaşlatmaya çalışır (arm over). Top tutucu rakibinin eli üzerinden kulaç atarak sıyrılır.

Swim.PNG

Rakibin yüksek eline karşı yüzme hareketi (Norvell, 2013, p.101)

 

İçten Sıyrılma (Inside Release)

İçten sıyrılma, top tutucunun rotasının (örneğin geçiş/crossing rotaları) gerektirdiği şekilde pozisyonuna göre iç taraf yönelimli sıyrılmasıdır (a).

▸ İçten sıyrılma gerektiren rotalarda dıştan sıyrılma kabul edilemez. Dıştan gitmesi durumunda top tutucu görevini yerine getirmekte çok zorlanacaktır.

▸ İçten sıyrılma illa her oyuncunun içerisinden koşulacak anlamına gelmez. Oyun başlangıcında top tutucunun dizilimine göre içe yönelerek oyuna başlaması anlamına gelir. Zaman zaman oyuncunun içine doğru koşup, rakibin yanıltılarak dışından geçilmesi gereken durumlar da olabilir (b).

Inside Release

İçten sıyrılma (Norvell, 2013, p.102)

 

Dıştan Sıyrılma (Outside Release)

Dıştan salınma, top tutucunun rotasının (örneğin dikey rotalar) gerektirdiği şekilde pozisyonuna göre dış taraf yönelimli salınmasıdır (a). Örneğin Go rotasında Safety
oyuncusunun oyuna müdahelesini engelleyebilmek adına dıştan salınım yapılır ve rota mümkün olduğunca geniş ve kenar çizgisine yakın şekilde koşulur.

▸ Dıştan salınma gerektiren rotalarda içten salınma kabul edilemez. İçten gitmesi durumunda top tutucu görevini yerine getirmekte çok zorlanacaktır.

▸ Eğer savunma oyuncusu dışa salınan top tutucuyu kilitlemek adına dışarı tarafa doğru saldırır ise top tutucu rakibini dışa doğru ekarte edip içten rotasına devam edebilir (b).

Outside Release.PNG

Dıştan sıyrılma (Norvell, 2013, p.103)

 

Cover 2 Sıyrılması (Cover 2 Release)

Cover 2 alan savunması, iki adet derin alan savunma oyuncusunun mevcut olduğu, çok yaygın kullanılan bir alan savunmasıdır.

▸ Cover 2’de Cornerback oyuncusu (cloud) dışarı doğru baskı kurarak top tutucuyu içte tutmaya çalışır. Top tutucu oyunun başında dış salınım yaparak Cornerback oyuncusunun savunacağı alanı tehdit etmeli ve rakibini dışarıya yöneltmelidir. Cornerback  oyuncusunun omuzlarını dışa doğru yöneltir yöneltmez top tutucu rakibinin içinden dikey rotasını tamamlayabilir.

Cover 2 Release.PNG

Cover 2 sıyrılma (Norvell, 2013, p.103)

 

Savunma Oyuncusunu Arkadan Takibe Zorlama

▸ Top tutucu karşısındaki savunma oyuncusunu geçmeyi başarır başarmaz rakibini arkasına alarak koşmaya çabalamalıdır.
▸ Savunma oyuncusunu arkasına alıp koşmayı başarabilen top tutucu oyun kurucunun topu en rahat atabileceği pozisyonu yaratmış olacaktır.

 

 

 

Referanslar:
Norvell, J. (2013). Complete Wide Receiver. Human Kinetics.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Hücum Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s