Wide Receiver Top Yakalama / Wide Receiver Catching

Hazırlayan: Barış Derviş

 

Top yakalama bir top tutucu pozisyonu oyuncusunun en temel varlık nedenlerinden birisidir. Bir top tutucudan temel olarak beklenen özelliklerden birisi rakibinden sıyrılıp pas alanı oluşturabilmesi ve kendisine atılan topu başarıyla yakalayabilmesidir. Oyun dinamikleri içerisinde rakiple mücadele edip topu yakalamaya çalışmak oldukça zorlayıcı bir harekettir. Top tutucular bu süreçte el-göz koordinasyonu, odaklanma becerisi, görme yeteneği, yakalamaya uygun vücut pozisyonu oluşturma, özgüven ve üst vücut esnekliği gibi özellikleri üst düzeyde kullanmaktadır. İyi bir top tutucu olabilmek için bahsedilen yeteneklerin gelişmiş olması gerekir. Yakalama tekniği ile ilgili olarak şu başlıklardan bahsedilebilir:

Image-1

Top tutucunun top yakalama tekniği (Norvell, 2013, p.66)

 

▸ Avuç içleri topun geldiği yöne bakacak şekilde, işaret parmakları ve başparmakları birbirine yakın olmalı:

Top yakalamanın en temelinde ellerin topu yakalama uygun şekilde tutulması gerekliliği yatar. Buradaki temel hedef topun parmaklar aracılığı ile yakalanması ve topun ellerin arkasından kaçmasının engellenmesidir (backstopping). Bunun için eller, işaret ve başparmakların birbirine yaklaştırıldığı “elmas şekli” pozisyonda pası karşılamak için hazır halde tutulur.

▸ Top yakalanana kadar gözler toptan bir an olsa dahi ayrılmamalı:

Konsantrasyon topu yakalamada çok önemli bir rol oynar. Gözler top yakalanıp kontrol altına alınana kadar toptan ayrılmamalıdır. Genelde yapılan hatalardan birisi topu yakalamış varsayıp top tutucunun koşmaya veya rakipten sıyrılmaya odaklanmasıdır. Bu sayede yakalandığı düşünülüp gözler toptan ayrıldığında topların kontrolü kaybedilebilir. Özellikle profesyonel liglerde top tutucuların seken topları dahi zor da olsa yakaladıklarını görürüz. Bunun temelinde gözleri toptan ayırmamak, yani konsantrasyon yatar.

▸ Top parmaklar ile yakalanmalı, avuç içleri topla temas etmemeli:

Top parmaklar ile yakalanmalıdır. Topun avuç içlerine çarpmasının, elden sekerek düşmesine neden olabileceğinden ötürü parmakların yakalamadaki görevinin önemi unutulmamalıdır. Top yakalamada yumuşak eller (soft hands) diye tabir edilen, topu yakalarken yumuşatma hareketinin başlangıcı parmaklardır. Ayrıca parmakların açılması yakalama alanını büyüteceğinden ötürü gereklidir (big hands).

frame

Topu yakalamak için elle oluşturulan çerçeve içinden topun önüne odaklanmalı (Myers and Leach, 2007, p.25)

▸ Top ortasından değil, ucuna yakın bölgeden yakalanmaya çalışılmalı:

Top yakalamada odaklanması gereken nokta topun ön kısmıdır. Top ön ve arkadan basık, ortadan şişkin, aerodinamik bir forma sahiptir. Yakalamak için topun başlangıcına odaklanmanın nedeni olası bir kayma veya kavrama hatasında topun ortasından da tutulabilme olasılığının kalmasıdır. Ancak doğrudan topun ortası hedeflendiğinde olası bir hatada tutulabilecek alan oldukça azalmaktadır. Top spiral halde gelirken önündeki çizgi daire halini alır. Yakalama odağı bu çizgi üzerinden hedeflenebilir.

▸ Top gövdeden uzak yakalanmaya çalışılmalı:

Topun gövdeye yakın veya gövde ile yakalanmaya çalışılması durumunda top gövdeye çarpıp sekebilir. Topu gövdeden uzak yakalamak, olası bir ıskalama pozisyonunda bile topu yeniden yakalama şansına sahip olunmasını sağlar. Ayrıca kolların uzatıldığı ve dirseklerin hafif kırıldığı pozisyon, sert gelen topun yumuşatılması için önemlidir. Ek olarak top tutucu çoğu zaman arkasında veya yanında kendisini marke eden savunma oyuncusu varken topu tutma mücadelesi verir. Eğer topu gövdesine yakın bir bölgede yakalamaya çalışırsa hemen arkasındaki savunma oyuncusu topa müdahale edebilir. Bu bağlamda arkadaki savunma oyuncusundan mümkün olduğunca uzakta, yani kolların uzandığı ve dirseklerin hafif kırıldığı pozisyonda top yakalanmalıdır. Bu sayede savunma oyuncusunun topa müdahale etmesi oldukça zorlaşacaktır.

Catch3

Gelen topun yüksek noktada yakalanması (Myers and Leach, 2007, p.30)

▸ Yüksekten gelen toplar her zaman yakalanabilecek en yüksek noktada yakalanmalı:

Top havadayken herkes top tutucudur. Bir top tutucu havadan gelen topu her zaman en yüksekte yakalama çalışmalıdır. Yapılan bir hata olarak kimi zaman açık alan bulan top tutucuları havadan gelen topu durduğu yerden veya çömelerek yakalamaya çalışarak daha güvenli bir tutuş hedeflerken, top tutucunun göremediği yerden gelebilecek bir savunma oyuncusu topa önceden hamle yapıp topu havada ele geçirebilir. Etrafında kimse olsun veya olmasın, top tutucu yüksekten gelen bir topu sıçrayarak yakalayabileceği en yüksek noktada yakalamalıdır.

 

 

Top tutucu oyun esnasında çok farklı açılardan top yakalamak zorunda kalabilir. Aşağıdaki örnekte farklı açılardan yakalama tekniklerini görebilirsiniz (Stack, 2018). Bu teknikler her antrenmanda sıklıkla tekrar edilmeli ve bir içgüdü haline getirilene kadar çalışılmalıdır.

 

Catch2

Catch1

Farklı açılardan gelen topları yakalama çeşitleri (Stack, 2018).

 

 

Referanslar:
Myers, C. & Leach, M. (2007). The Complete Handbook of Coaching Wide Receivers. Coaches Choice
Norvell, J. (2013). Complete Wide Receiver. Human Kinetics.
Stack, (2018). Catch the football every time: 18 drills that make it easy. (https://www.stack.com/a/catch-football-drills)

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Hücum Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s