Wide Receiver Top Güvenliği / Wide Receiver Ball Security

Hazırlayan: Barış Derviş

 

Top tutucuların topu yakaladıktan sonra yapması gereken ilk hamle topun güvenliğini sağlamaktır. Güvenliği sağlanamayan top kontrolü henüz sağlanmadan yere düşer ise başarısız pas, kontrol sağlandıktan sonra yere düşer ise düşürülmüş top (fumble) olarak sonuçlanır. Her ne kadar ufak bir hata olarak görülebilse de bazen başarılı bir pas oyun kazandırırken, bazen de yapılan hata nedeniyle oyun kaybedilir. İstatistikler en başarılı takımların en az top kaybeden ve en çok top kazanan takımlar olduğunu göstermektedir. Top tutucunun topla koştuğu alan boş olsa bile disiplini elden bırakmadan top güvenliğini korumaya devam etmesi gerekir. Top güvenliğini sağlamak adına şu adımlar izlenmelidir:

 

▸ Top yakalanır yakalanmaz kilitleme pozisyonuna alınmalı:

Kilitleme tekniği yakalanan topun dört temas noktası arasında kıstırılarak güvene alınmasıdır. Kilitleme pozisyonunda ilk olarak topun ön kısmı el parmakları veya el ayası ile kapatılmalı, ikinci olarak parmaklar ve iç kol vücuda doğru dönmeli (iç kol hiçbir zaman vücuda temas edememeli), üçüncü olarak dirsek mümkün olduğunca vücuda doğru kapatılmalıdır. Dördüncü nokta yüksek taşıma veya alçak taşıma durumlarına göre değişebilir. Alçak taşımada top kaburga altı hizasında gövdeye bastırılmalıdır. Yüksek taşımada ise dördüncü temas noktası olarak omuzluk kullanılır. Son olarak çarpışma esnasında veya kalabalık savunmaya girmeden hemen önce diğer el ile topun üstüne kapanılmalıdır. Bu sayede topun çıkarılması daha da zorlaşacaktır.

Carry3

Kilit pozisyonundaki üç temas noktası; el, iç kol ve pazu arası (Norvell, 2013, p.34)

Carry1

Carry2

Dördüncü temas noktası (Norvell, 2013, p.35): a) Alçak taşıma için kaburga           b) Yüksek taşıma için omuzluk

 


   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

▸ Top kontrolü sağlandıktan hemen sonra top rakipten uzak tutulacak şekilde güvene alınmalı:

Top kontrolünden sonra rakibin bulunduğu yerin tersinde top güvene alınır. Savunma oyuncusunun iç taraftan takip ettiği durumda topun dış tarafta, dış taraftan takip ettiği durumda ise topun iç tarafta güvene alınmalıdır. Bu sayede savunma oyuncusunun topa ulaşması zorlaşacaktır. Top tutucunun yapacağı en büyük hata boş alanda dahi koşsa topun güvenliğini riske atacak hareketlerde bulunmasıdır. Bir top tutucu tamamen boşta koşsa dahi her daim görünmeyen bir rakibin varlığıyla mücadele edercesine topu güvende saklamalıdır.

▸ Savunmanın topu çıkarmak için uyguladığı baskıyla savaşmamalı:

Öğrenmesi zor ancak etkili bir teknik olarak topu çıkarmaya çalışan iyi bir savunma oyuncusunun uyguladığı kuvvete karşı savaşılmamalıdır (Norvell, 2007, p.36). Top tutucunun bu tarz bir pozisyonda taşıdığı topu çekerek rakibine karşılık vermesi, top güvenliği tekniğini bozabilir. Bu durumda top tutucu dört nokta kilit tekniğini bozmadan üst vücudunu gevşek tutmalı ve savunma oyuncusunun uyguladığı kuvvet ile kendi ekseninde dönmelidir (spin). Bu sayede savunma oyuncusunun topu çıkarmak için uyguladığı kuvvet ancak top tutucuyu döndürmeye yarayacak, topun güvenliğini ise bozamayacaktır.

Secur

Topu çıkarmaya çalışan savunma oyuncusuna karşı dönme tekniği (Norvell, 2013, p.36) a) Top çıkarılmaya çalışıldığı anda kilidi bozmadan üst vücudu serbest bırakma  b) Savunma oyuncusunun uyguladığı kuvvet ile kilidi bozmadan kendi etrafında dönme

 

▸ Top güvenliği saha çizgilerine ve alınması gereken mesafelere göre planlanmalı:

Amerikan futbolunda teknikler, oyun içi durumlara göre oldukça fazla sayıda değişkenlik gösterebilir. Örneğin kimi zaman kısa mesafelerde sayı oyunlarında top güvenliğini sağlamadan doğrudan yakalanan topu gol çizgisine uzatmak gerekebilir. Top tutucu yakalayacağı topu ne şekilde güvene alacağını oyunun durumuna göre planlamalıdır. Tek elle güvenlik sağlandığında daha hızlı koşulabilirken çift elle güvenlik sağlandığında daha güvenli ancak daha yavaş bir koşu hızına sahip olunacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 

 

Referanslar:
Norvell, J. (2013). Complete Wide Receiver. Human Kinetics.

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Hücum Teknikleri and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s