Wide Receiver Teknikleri

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. 13 yıllık korumalı futbol serüvenim boyunca sürekli sorgulama ve araştırma yaptım. Her seferinde keşfettiğim “aslında ne kadar az bildiğim” oldu. Nitekim her yazdığım yazıyı bir süre sonra okuyunca hem ne kadar amatörce, hem de bilgi açısından ne kadar eksik olduğunu görebilmek beni mutlu ediyor.

Son 4 senedir güz dönemlerinde belli bir dönem boyunca koçluk ve bahar döneminde ise kulüpler liginde oyuncu olarak görev aldım. İki sene önce wide receiver (WR) pozisyon koçluğuna başlamam da bende yine “bildiğimi zannettiğim” bir alanda aslında ne kadar bilgisiz olduğumu keşfetmemi sağladı. İki sene boyunca çokça kaynak araştırıp öğrendiklerimi oyuncular üzerinde uygulama edinme şansı yakaladım. Öğrendiklerim, yaşadığım problemler ve çözüm önerileri üzerine derlediğim, son hali yaklaşık 60 sayfalık bir sunum haline ulaşan WR teknikleri hakkındaki birikimimi bu platform üzerinden paylaşarak bu spora ve bu pozisyona meraklı kişilere ulaştırabilmeyi hedefliyorum.

Öncelikle paylaşacağım yazılarda mutlak bir doğruluk aranmamalıdır. Her ne kadar textbook diye tabir edilen belli başlı kaynaklar çokça mevcut olsa da, bu kaynaklar aynı teknikler üzerinde farklılaşabilmektedir. Ayrıca oyuncular, temel bilgileri kendi yetenekleriyle harmanlayıp doğaçlama teknikler de geliştirebilmektedir.

Pozisyon koçluğundaki ikinci yılımda, önceki sene yaptığım hataları düzeltmeye çalışarak kendimi güncellemeye çalıştım. Dolayısıyla yazdıklarım kesinlikle güncellenebilir olacak. Bu bağlamda bu işe meraklı, katkı vermek isteyen, benden daha bilgili olsun olmasın herkesin eleştirisine ve katkısına açık olacak.

Bazen yazdıklarımın ülkenin dört bir ucundan meraklılara ulaştığını görünce çok mutlu oluyorum. Umudum bu yazı dizisinin en kötü ihtimalle birilerinin ilgisini çekebilmesi ve faydalı olabilmesi. Bundan 9 sene önce bir Türkçe defans teknikleri kitabı hazırlamış, kimi koç ve takımlar ile paylaşmış ve olumlu geri dönüşler almıştım. Bu alanda Türkçe kaynaklar bence önemli. Bilgi paylaştıkça değerleniyor.

Yazının bölümleri şu şekilde sınıflandırılacak:

  • Stance / Başlangıç Pozisyonu Alma
  • Start / Başlangıç
  • Catching / Topu Yakalama
  • Ball Security / Top Güvenliği
  • Releases / Sıyrılma
  • Route Running / Rota Koşma
  • Passing Routes / Pas Rotaları
  • Blocking / Blok Yapma

 

**Aslında yazıları ardı ardına hızla paylaşmak istiyordum, ancak fotoğrafların büyük çoğunluğu internetten olduğu için sürekli anlamsız bağlantı referansları vererek enerji kaybı yaşamak istemiyorum. Bu nedenle fotoğrafları kendim çekmeye başladım. Bu nedenle paylaşımlar biraz zaman alacak.

Saygılar sunuyorum efendim.

Barış Derviş

 

WR.jpg

Oğuzhan Özkan WR

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Hücum Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s