Anadolu Rangers – Yeditepe Eagles Türkiye Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi Üçüncü Hafta Müsabakası / Anadolu Rangers – Yeditepe Eagles Turkish American Football Varsity Super League Third Week Game

Yazar/Author: Arş. Gör. Barış DERVİŞ

10 Şubat Cumartesi akşamı Eskişehir’de oynanan Türkiye Korumalı Futbol Süper Lig 3. Hafta Müsabakası’nda Anadolu Üniversitesi (Rangers), Yeditepe Üniversitesi’ni (Eagles) ağırladı. Seyir zevki yüksek ve oldukça sportmen geçen maçta gülen taraf 48-10’luk skorla Anadolu Rangers oldu. Rangers bu skorla çeyrek finale yükselme şansını yakaladı.

ÜNİLİG ikinci hafta sonrası verilen uzun arayı iyi değerlendiren Rangers bu süreçte eksiklerini gidermeye çalıştı. Bu süreçte takımdan ayrılan oyuncular ve yaşanan talihsiz sakatlıkların yarattığı olumsuzlukların giderilmesi üzerine oldukça fazla mesai harcayan Rangers bu maça mental ve fiziksel açıdan ilk maçlara nazaran daha iyi hazırlanabildi. Gerek oyuncular gerekse saha dışı ekibi kendilerinden fazlaca özveride bulunarak, tatil bile yapmadan çalışmaya devam ettiler. Kısaca Rangers açısından Efeler hezimeti sonrası silkinme süreci olumlu geçti.

Diğer tarafta, yöneticiliğini Efe Ersoy’un yaptığı Eagles oldukça genç fakat Türkiye’nin en güçlü organizasyonlarından birine sahip bir takım. Maçtan önce Efe ile görüşmelerimizde oldukça genç bir kadro ile gelecekleri bilgisi verildi. Öte yandan önceki maçlarını takip ettiğimizden çok sayıda sakatlık yaşadıklarını da biliyorduk. Ancak çok sayıda eksik ile Eskişehir’e gelmesine rağmen Eagles maç boyunca disiplini ve mücadeleyi elden bırakmayarak ne kadar kaliteli kumaştan yapıldığını gösterdi. Maçları nicel olarak skora dayalı değerlendirmek yapılabilecek en büyük hata olur. Önümüzdeki sezondan itibaren Eagles’ın tekrardan zirveye oynayacağı kolaylıkla söylenebilir.

Maça dönecek olursak; maç Eagles vuruşu ile başladı. Vurulan topun sayı alanından dışarı çıkmasıyla kendi 25 yard mesafesinden başlayan Rangers hücumu daha ilk oyunda oyun kurucu ile koşucu arasındaki anlaşmazlıktan ötürü topu kaybetti. Oyunun hemen ardından sahaya giren Eagles hücumu henüz ısınamamış Rangers defansına karşı ilerlese de sonuca ulaşamayarak alan gölüne başvurdu ve Eagles oyunun başında 3-0 öne geçti. Ancak sayının hemen ardından Eagles’ın başlama vuruşunu başarılı bir şekilde karşılayıp topu ilerleten Rangers özel takımları sayıya ulaşarak skoru 3-6’ya getirdi.  Sayının ardından Rangers maçın dengesini kendi lehine çevirmeyi başardı ve oyunu kontrol etmeye başladı. Eagles defansı çoğu zaman başarılı (özellikle 54 numaralı oyuncu) bir savunma sergilese de yapılan basit hatalar Rangers hücumu tarafından değerlendirilerek sayıya dönüştürüldü. Maçın geri kalanında Rangers toplamda 6 adet sayıya daha ulaşırken, Eagles bir adet altı sayılık oyun ile skoruna katkıda bulundu. Maçın bitiş düdüğü ile birlikte skor tabelada 48-10 Rangers lehine idi.

Yukarıda da bahsedildiği gibi Eagles eksiklerinin ve ufak hatalarının kurbanı oldu denilebilir. Maç teknik ve taktiksel gözle incelendiğinde alan savunmasının ne kadar disiplinli bir şekilde uygulandığından top tutucuların oldukça nizami temel tekniklerine (fundamental) sahip olduğu açıkça görülebilir. Bunun yolunun başarılı bir kenar yönetiminden geçtiğini söylemek pek mümkün. Sonuç olarak istikrarın sağlanması durumunda Eagles önümüzdeki sezonlarda madalyaya erişme potansiyeli oldukça yüksek bir ekip. Kendilerine maçta gösterdikleri sportmentlik ve mücadele için teşekkür ediyor, kalan maçlarında başarılar diliyoruz.

Rangers elde ettiği galibiyet ile bu sezon zor da olsa çeyrek finale ulaşarak Yıldız Teknik Üniversitesi’nin rakibi oldu. Grubundaki tüm maçları kazanan Yıldız Teknik bu sezonun en başarılı takımlarından. Rangers’ı oldukça zor bir deplasman bekliyor olacak.

Son olarak çeyrek finale çıkmamıza vesile olan oyuncularımız, teknik ekibimiz ve taraftarımız ve Anadolu Üniversitesi sorumlularımıza -yani Rangers ailesine- çok teşekkür ediyoruz.

Gameday

 

In the third week of Turkish American Football Varsity Super League, Rangers won by 48-10 and qualified for the quarter finals. Despite the score our opponent, Yeditepe Eagles, played with their heart yet fell short with a lot of small mistakes. Eagles started the game fast and acquired 3 points with a field goal in their first offensive drive after recovering a fumble in the Rangers’ first offensive play. However, Rangers responded quickly with a kick return touchdown. In the remaining time, Rangers controlled the game both defensively and offensively; by preventing Eagles to score -only a single touchdown- and producing six more touchdowns. Struggling with many injuries before the game, Eagles had very young and inexperienced players in their roster, yet they gave us high sign about their potential for the forthcoming seasons. We would like to thank Eagles and wish them luck on their remaining games. We also would like to thank to Rangers Family for their support and devotion. By qualifying for the quarter finals, Rangers will compete against Yıldız Teknik University in the forthcoming weeks.

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s