Anadolu Rangers – 9 Eylül Efeler Türkiye Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi İkinci Hafta Müsabakası / Anadolu Rangers – 9 Eylul Efeler Turkish American Football Varsity Super League Second Week Game

Yazar/Author: Arş. Gör. Barış DERVİŞ

Anadolu Rangers, 10 Aralık 2017’de Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi ikinci hafta müsabakasında İzmir’in güçlü ekibi 9 Eylül Efeleri’ne konuk oldu. Rangers’ın etkisiz kaldığı maçta gülen taraf 30-2’lik skorla 9 Eylül Efeler olurken Rangers üç senedir grup maçlarında ilk defa kaybetti. Rakibimizi galibiyetinden ötürü tebrik eder kalan maçlarında başarılar dileriz.

Türkiye’de her geçen gün korumalı futbol adına yeni gelişmeler oluyor. Zaman geçiyor, spor modernleşiyor; zamana ayak uyduramayan veya her şeyin yolunda gittiğini düşünen takımlar gerilerken hedef koyan ve hedefine ulaşmak için çok çalışan takımlar ilerliyor. Köklü veya köksüz bütün takımlar inişli çıkışlı süreçler yaşıyorlar. İşte Rangers her şeyin yolunda gittiğini düşündüğü anda, çok doğru zamanda bir tokat yedi. Bu tokat Rangers’ın eksiklerini görme ve eksiklerini gidermesine oldukça fayda sağladı.

Elbette maçın böyle sonuçlanması tamamıyla Rangers’ın hazırlıksız olması değil. Öncelikle 9 Eylül Efeler çok iyi hazırlanmış, çok diri ve çok sert bir takım idi. Bu sezon Süper Lige çıkan ekip oldukça iddialı. Efeler maç boyunca fiziksel oynadı ve oyundan düşmedi. Aşırı sert oyun Rangers için hem fiziksel hem mental açıdan zarar verici oldu. Zira iki oyuncunun beyin sarsıntısı geçirmesi ve çok sayıda oyuncunun sakatlanması Rangers’ı oyundan düşüren diğer etmenlerden. Diğer bir sıkıntı ise Rangers’ın kabuk değiştirme ihtiyacı duyması. Oyun sistemini değiştirme yönünde adımlar atmaya çalışan Rangers elbette bocalayacaktı. Nitekim sıkıntıların sezonun başında ortaya çıkması, çözümler için çalışabilme olanağını da beraberinde getirdi.

Maça iyi başlayan Rangers savunmasıyla 9 Eylül hücumuna baskı kurabildi. İlk çeyreğin başında çok etkili olamayan karşılıklı hücumlar nedeniyle top sürekli el değiştirdi. Kurduğu baskı sonrasında Rangers defansı Efeler top taşıyıcısını rakip boyalı alanında düşürünce 2 sayıya ulaştı. 2-0. Daha sonra Rangers hücumu rakibin yavaş yavaş ilerlese de kritik noktalarda topu rakibine teslim ederek hücumda etkili olamadı. Maç boyunca Rangers hücumu 6 adet pas arası (interception) ile topu rakibine kaptırırken bu hataları affetmeyen Efeler savunması kaptığı topların ikisini sayıya dönüştürdü. Üstüne Rangers SS oyuncusu İlia Kaptan bir koşu oyununda tendonuna aldığı sert darbe ile sakatlanınca Rangers büyük bir darbe aldı. 9 Eylül hücumu ise maç boyunca dış koşular ile büyük mesafeler alarak ilerledi. Rangers savunması pas oyunlarında rakibine geçit vermezken dış koşuları savunmakta zorlandı. Maç sonunda skor 30-2 Efeler lehineydi.

Rangers bu maçı kaybederek grup liderliği şansını kaybetti.

Maçtan bu yana Rangers yaralarını sarıp, hatalarını telafi etmek üzerinde çalışıyor. Rangers için tek hedef bu maçtaki hatalardan ders almak, çalışmak ve daha çok çalışmak. Çünkü Rangers’ın en büyük hedefi, dünden daha iyi olmak. Rangers bu sene riskli kararlar aldı; bu işin sonunda batmak da var çıkmak da.

İkinci yarı büyük sürprizlere gebe. Bizi izlemeye devam edin.

*Yazması oldukça geç oldu özür dilerim.

RNG111

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s