Anadolu Rangers – IEU Halycons Türkiye Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi Birinci Hafta Müsabakası / Anadolu Rangers – IEU Halcyons Turkish American Football Varsity Super League First Week Game

Yazar/Author: Arş. Gör. Barış DERVİŞ

Anadolu Üniversitesi Korumalı Futbol Takımı Anadolu Rangers, ÜNİLİG Korumalı Futbol Süper Ligi’nin ilk haftasında kendi evinde İzmir Ekonomi Üniversitesi Halcyons takımını ağırladı. 25 Kasım 2017 tarihinde Eskişehir Muttalıp Sahası’nda oynanan çekişmeli müsabakayı 42-12 lik skorla Rangers kazandı. Rakibimize verdikleri mücadeleden ötürü teşekkür eder, kalan maçlarında başarılar dileriz.

Uzun süren bekleyişin ve hummalı bir hazırlık döneminin ardından Anadolu Rangers Türkiye Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi ile birlikte sezonu açtı. Yenilenen kadrosu ile bu sene de hedefi “dünden daha iyi olmak” olan Rangers, hazırlık dönemini Halcyons maçından bir hafta önce Dumlupınar Titans ile hazırlık maçı yaparak tamamladı. Bu hazırlık maçı özellikle çaylak oyuncuların gösterdiği performans açısından umut verirken Rangers için ÜNİLİG öncesi eksikliklerin tespit edilebilmesi adına çok faydalı oldu.

Bu sezon Rangers kenar yönetimi olarak da bir takım değişiklikler yaşadı. Geçtiğimiz sezon ortasında baş çalıştırıcı Koç Aaron’un ülkesine dönmeye karar vermesiyle sıkıntılı bir süreç geçiren Rangers bu sezon öncesi kenar yönetimini erkenden kurgulayarak hazırlıklara başlamıştı. Bu sezon Rangers kenar yönetimi şu şekilde oluşmakta:

  • Yiğit Mustafa Güney (Baş Çalıştırıcı / Hücum Koordinatörü / DB Koçu)
  • Evre Baltalı (Savunma Koordinatörü / DL Koçu / QB Koçu)
  • Ali Osman Samancı (Özel Takımlar Koordinatörü – OL Koçu)
  • Nick Reed (OL Koçu / DL Koçu / Atletik Gelişim Koçu)
  • Mustafa Onur Demir (RB Koçu)
  • Barış Derviş (WR Koçu / LB Koçu)
  • Jakob Anderson (Atletik Gelişim Sorumlusu)

Rangers, 6 Ekim 2017 tarihinde Simav Kampı ile başlayan sezon hazırlıkları ilk resmi sınavını Halcyons’a karşı verdi. Maç soğuk sayılabilecek bir havada oynandı. İlk sayıya Anadolu Rangers ulaştı. Sayı sonrası ekstra denemesinde başarıya ulaşan Rangers skoru 8-0’a getirse de Halcyons kısa süre sonra sayıya ulaştı ve skoru 8-6’ya döndürdü. Maç sonu skoruna aldanıp da maç hakkında yorum yapmamak gerekir, zira Halcyons oldukça sert ve mücadeleci oyunuyla özellikle ilk yarıda kafa kafaya bir oyun sergiledi. Sonrasında karşılıklı atılan sayılarla skor 14-12’ye döndü. Halcyons’un ekstra denemesinde Rangers defans kaptanı Cemal Galioğlu’nun pas arası yapması ve yaklaşık 100 yard koştuktan sonra ulaştığı sayı, gol çizgisine zıplayarak girmesi nedeniyle iptal edilince skor 14-12 şeklinde kaldı. İlk yarıya bakıldığında Rangers defansının bocaladığı ve yenilenen Rangers hücumunun ritm tutturmakta zorlandığı söylenebilir. Halcyons’un ise defansif açıdan daha ağır bastığı görülmekteydi. Ayrıca Halcyons’un sert oyununun da etkisiyle Rangers’ın 4 oyuncusunun sakatlanarak oyundan çıkması da Rangers hücumunu etkileyen bir faktör olarak ele alınabilir.

Takımlar ikinci yarıya çıktıklarında Rangers defansının ve hücumunun daha derli toplu olduğu görülmekteydi. Rangers defansı ikinci yarıda yavaş yavaş oyunun hakimiyetini ele alırken rakibine sayı şansı vermedi. Defansın verdiği güven ile ritm yakalamaya başlayan Rangers hücumu ikinci yarıda 28 sayı bularak maçın skorunu tayin etti: 42-12.

Bu sezon oyun kurucu pozisyonunda başlayan Berkay Özer ve mevkidaşı Alperen Olgun Rangers’ın geleceği adına umut veriyorlar. Emre Kaptan’ın mentörlüğünde her geçen gün daha iyi olan bu iki genç isim uzun yıllar Rangers’a hizmet edecekler. Öte yandan takımın neredeyse yarısını oluşturan çaylak oyuncular ilk maç heyecanını yaşadıkları müsabakada başarılı performans sergilediler. 2 senedir jenerasyon yakalama noktasında büyük mesafe kat eden Rangers bu sene de ekibine kattığı yeni isimler ile bayrağı bir adım daha öteye taşımak istiyor.

Berkay

2012 yılı U19 programıyla takıma katılan #11 Berkay (15), şu an oyun kurucu mevkisinde

Maç boyunca centilmenliği ve rekabeti bırakmayan İzmir’in gururu IEU Halcyons takımına, hava şartlarına aldırmaksızın hiç bir maçta desteğini esirgemeyen ateşli taraftar grubumuza ve bizi destekleyen tüm sevenlerimize teşekkürü borç biliriz. Sizlerle korumalı futbol ayrı biz güzel.

Rangers_Halcyons

Önde Rangers çizgi arkası oyuncuları, arkada kuzu postuna bürünmüş Ali Osman Koç

In the first week of Turkish American Football Varsity Super League, Rangers hosted IEU Halcyons at Eskisehir on Nov, 25th. After a competitive but friendly game, Rangers won by 42-12. Rangers defense struggled in the first half, yet managed to dominate the second half by preventing Halcyons to produce any touchdowns. With the new quarterback and many injuries, Rangers offense had some minor problems in the first half. The offense got on the track in the second half and made 28 points throughout the half. We would like to thank to our opponent and our supporters.

 

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s