Anadolu Rangers Akademik Danışmanlık Projesi – Anadolu Rangers Academic Advising Project

Rangers Akademi-01

Anadolu Rangers eğitime çok önem verir!

Yazar/Author: Arş. Gör. Barış DERVİŞ

“Koç, spor yüzünden ailemle tartıştım. Ailem sporu bırakmamı ve derslerime yoğunlaşmamı istiyor”

Özellikle son dönemlerde sıkça duyduğumuz bu cümle bünyesinde ciddi bir problem barındırıyor. Bu problemin adı “plansızlık”. Günümüz koşullarında aileler çocuklarından çok ders çalışmalarını (belki de gerektiğinden bile çok) bekliyorlar. Sistemin getirdiği nicel rekabet ortamı öğrencileri ve ailelerini yüksek not alıp sınıfı/sınavı geçme odaklı bir eğitim anlayışına sürüklüyor. Ne yazık ki öğrenmek ve kavramak ikinci planda kalıyor. Bu çerçeve içerisinde aileler, özellikle şehir dışına gönderdikleri evlatlarının “kendilerince haklı bir şekilde” zamanlarının çoğunu ders çalışmaya ayırmalarını istiyorlar.

 

Üniversitelerin amacını saatlerce ve günlerce tartışabiliriz. Esas olarak kaçırılmaması gereken nokta, üniversitenin bir vizyon kazanma durağı olduğu ve ilk hedefinin kesinlikle meslek edindirme olmadığı. Vizyonu ve hedefi olan bir öğrenci, nitelikli bir üniversite süreciyle hedefine rahatlıkla ulaşabilir, dilediği meslekte çalışabilir (Esasen istenilen meslekte çalışmak için eğitime her zaman ihtiyaç olmaz – üniversite zorunluluk değildir; ancak bu yazıda bunu tartışmıyoruz). Üniversitede edinilen birikim, eğitim alanıyla limitlidir. Öğrenci aynı zamanda sorumluluk alma, hobiler edinme, disiplinli ve planlı şekilde yaşama gibi derste öğrenilmesi oldukça zor yetilerini de geliştirmek zorundadır. Bir dünya görüşü edinebilmek için bu bir zorunluluktur. Eskişehir’de Anadolu Rangers bir dünya görüşü, bir duruş edinebilmek için bulunan muazzam ve ender ortamlardan biridir.

Peki bu iş kolay mıdır? Hayır. Bir öğrencinin aynı anda korumalı futbol oynayıp hem de derslerine odaklı kalması; bir yandan da özel hayatına zaman ayırması çok zordur. Hele ki Anadolu Rangers gibi, haftada 6 gün antrenman yapan bir takımın oyuncusu iseniz durum çok daha zordur. Ancak imkansız değildir. Bir oyuncu aynı anda hem derslerinde başarılı olabilir, hem idmanlarını aksatmayabilir; hem de özel hayatına zaman ayırabilir. Buna ulaşabilmenin yolu ise disiplinli çalışma ve hedefe sahip olmanın yanında konusunda tecrübeli kişilerin danışmanlığından geçmektedir.

Üniversitelerde her öğrencinin akademik bir danışmanı olsa da öğrenci sayısının yüksek oluşu akademik danışmanları zor durumda bırakmakta, öğrencilerin randımanlı bir danışmanlık alabilmesini mümkün kılamamaktadır. Ayrıca yapılan danışmanlık çoğunlukla akademik hayat üzerinedir. Sistem içerisinde hem akademik hem de planlama noktasında bütünleşik bir danışmanlık hizmeti teoride kalmaktadır. Yurt dışında, örneğin sporun gelişmiş olduğu ve üniversite hayatının içine katıldığı Amerikan düzeninde sporcu-öğrencilerin özel danışmanları bulunmaktadır. Bu danışmanlar öğrencilerin hayatlarını yakından inceler ve gerektiği durumlarda destek verirler. Rangers olarak yıllardır sistematik olmayan bir şekilde buna benzer destekler verilmiştir. Ancak bugün, kapsamlı ve sistematik bir danışmanlık öğrencilerin spor ve eğitim faaliyetlerini bir arada yürütebilmeleri için olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Bu bağlamda Rangers akademik ve planlama danışmanlığının yanısıra şehir hayatı, bilinçlendirme ve ekonomik planlama gibi çevre alanları da kapsayacak bir şekilde oyuncularına danışmanlık hizmeti verme projesini başlatmıştır. Bu projenin nihai hedefi oyuncuların akademik ve psikolojik durumlarına olumlu katkı sağlamak ve profesyonel hayata hazırlanmasına yardımcı olarak oyuncularımızın bir dünya vatandaşı olabilmesine destek olmaktır.

Doğru planlama ve yönlendirme ile her türlü problemin üstesinden gelinilebilir. Bu kapsamda oyuncular ile birebir görüşme planlamalarına başlanmıştır. Umarız, ülkemizde hiç bir genç ailesiyle bu tarz problemler yaşayarak sevdikleri faaliyetlerden uzak kalmaz.

There exists a very crucial problem if you are both playing a sport and being a student – families think it is not possible to handle them together. Many student athletes give up playing football after clashing with their families. Anadolu Rangers has developed academic advising and mentorship program for his player-athletes. Although such programs are available in many countries for a dozen of years, such initiation by Rangers is unique with its content. Both academic and non-academic (economic, lifestyle, psychologic etc.) situations of players will be montiored with one-on-one meetings. The aim of this project is to empower students to become a better person – at their school, at their life. 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s