Anadolu Rangers 2017/2018 1. Dönem Oyuncu Seçmeleri – Anadolu Rangers 2017/2018 1. Semester Tryouts

Secme_Afis_2018-01

Her sene geleneksel olarak 2 parça şeklinde gerçekleştirilen Anadolu Rangers seçmeleri için ilk dönem tarihleri belirlendi. 30 Eylül 2017 Saat 14:00’da Eskişehir Esbay Halı Saha Tesisleri’nde gerçekleştirilecek olan seçmelere  başvuru için rangerssecme@gmail.com adresine Ad Soyad Yaş Boy Kilo Okul/Bölüm (Lise/Üniversite) Mail ve Telefon Numarası ile birlikte bir başvuru maili atabilir; veya standlarımıza aynı bilgiler ile başvurabilirsiniz.

Korumalı futbol oynamak isteyen her yaştan her statüden bilgi seviyesi fark etmeksizin seçmelerimize davet ediyoruz. Seçme ile seçtiğimiz oyuncu adaylarını yetiştirerek en kısa sürede müsabakalara katılabilecek hale getirmek için çabalıyoruz.

Anadolu Rangers Kulüpler 1.  Ligi’nde ve Üniversiteler Süper Ligi’nde Eskişehir’i temsil etmektedir. Kulüpler liginde yaş veya öğrencilik şartı aranmaz iken üniversiteler liginde 28 yaş sınırı ve Anadolu Üniversitesi’nde öğrenci olma (Açıköğretim Fakültesi dahil) şartları aranmaktadır. Oyuncularımız şartları karşıladığı müddetçe her iki ligde de oynayabilmektedir. 2 yabancı 6 Türk antrenör eşliğinde oyuncularımız hem teknik taktik, hem de fiziksel olarak geliştirilerek bu sporu yapabilir kapasitede atletler haline getirilecektir.

Bilgi almak için standlarımıza uğrayabilirsiniz. Ek olarak afiş üzerinde bulunan iletişim adreslerine ve rangerssecme@gmail.com adresine çekinmeden sorularınızı iletebilirsiniz. Anadolu Rangers için hangi yaşta, hangi kiloda veya spor geçmişine sahip olduğunuz önemli değildir; önemli olan bu sporu yapabilecek kişileri tespit edip onları yetiştirmektir.

 

Secme_Afis_2018-04

The date and time for Anadolu Rangers tryouts is now scheduled for the first semester. For the tryouts application (planned on September, 30th) you can send an email to rangerssecme@gmail.com with the following information: Name, Family Name, Age, Height, Weight, School/Department (High School/University), E-mail and Phone Number, or you can visit our stands those will be opened at various departments throughout the university.

We invite everyone for our tryouts independentlytheir age, status or their knowledge level of football. We always try to develop players we chose from our tryouts and prepare them for the competitions.

Anadolu Rangers represents Eskişehir in the First Division of Professional League  and the Super Division of University League. There are no restrictions like age or being a student in professional league, yet players should be no older than 28 and an active student of Anadolu University  (Distant Education Department is involved) in order to enroll in the university league for Rangers. Our players could play in both leagues as long as they have the prerequisites. Under the guidance of 2 american and 6 turkish coaches, our players are developed both technically and physically to achieve the capability of an athlete competing in this sport. 

For further information, you can visit our stands. In addition to that, you can contact us with the provided contact info on our advertisements and posters or simply you can send an email to rangerssecme@gmail.com. For Anadolu Rangers, it is not important how big you are, how old you are or if you have any sports background.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s