Anadolu Rangers 2016-2017 Sezon Değerlendirmesi

Önümüzdeki sezon 20. yılını kutlayacak olan Anadolu Rangers 2016-2017 yılında nitel ve nicel olarak başarılı bir sezonu geride bıraktı.

Geçtiğimiz sezon Üniversiteler Süper Ligi finalisti ve Türkiye Korumalı Futbol Kulüpler İkinci Ligi şampiyonu olan Eskişehir ekibi, gelecek sezon için çalışmalarına son hız devam ediyor.  Önümüzdeki sezon kulüpler bazında birinci ligde mücadele edecek olan Rangers çok daha zorlu rakipler ile mücadele edecek.

2016-2017 sezonu kulüpler ikinci liginde Rangers’ın Ege Dolphins, Kocatepe Victory Walkers, Mersin Mustangs ve Selçuk Kartallar ile yaptığı maçlar hakkında bilgiler daha önce bu platformdan  paylaşılmıştı. Yazının ilk kısmında şampiyonluk senesinde oynanan son iki maç; Antalyaspor AFK ve Uludağ Timsahlar maçına değinilecek olup sonrasında değerlendirmelere geçilecektir.

27 Mayıs 2017 tarihinde Antalya Hasan Subaşı tesislerinde karşı karşıya gelen Anadolu Rangers ve Antalyaspor AFK müsabakasında gülen taraf 34-14’lük skorla Rangers oldu. Oldukça sıcak bir havada oynanan maçta Rangers hücumu oyun kurucu Emre Rifaoğlu’nun koşularıyla ön plana çıkarken, Antalyaspor’un sert defansı görülmeye değerdi. Baştan sona centilmence ve sert geçen maç sonrasında her iki takım birbirini tebrik ederek sahadan ayrıldı. Maçtan önceki özverili desteği ve çalışması nedeniyle başta Koç Yiğit Yaltı ve sonrasında Antalyaspor ekibine teşekkürü borç biliriz. Eski bir Ranger olan ve şu an Antalyaspor AFK’de OL koçluğu yapan Veli Şimşek’e de buradan kucak dolusu selam ve sevgi gönderiyoruz.

Veli

10 sene üstü dostluk. Formalar farklı olsa da gönüller hep bir

Antalyaspor AFK maçının ardından Rangers ligin en önemli maçına hazırlanmaya başladı. Normal sezonda grubunu namağlup liderlikle tamamlayan Anadolu Rangers birinci lige çıkabilmek için diğer grubun ikincisi olan Uludağ Timsahlar’ı yenmesi gerekiyordu. 3 Haziran 2017 tarihinde Eskişehir Muttalıp Spor Kompleksi’nde saat 16:00’da oynanan müsabakada 44-8 skorla gülen taraf Anadolu Rangers oldu.

Bütün sezon boyunca geç saatte maç yapmasıyla eleştirilen Rangers, Eskişehir’deki amatör küme maçlarının bitmesiyle birlikte sahasında ilk defa gündüz maçı oynama şansı yakaladı. Maç öncesi Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Murat Pazan’ın ziyareti korumalı futbol severleri oldukça mutlu etti. Federasyon başkanımız Murat Pazan’a gösterdiği ince davranıştan ötürü teşekkür eder, bu spora olan desteğinin artarak devam etmesini temenni ederiz.

Uludağ Timsahlar görece olarak yeni bir takım olmasına rağmen özellikle organizasyon yapısıyla Türkiye’nin en başarılı takımlarından birisi. Mahmut Enis Demir ve yönetim ekibinin yoğun çabasıyla geçtiğimiz sezon harika bir medya altyapısı ve maç organizasyonuna imza attılar. Çok sayıda hazırlık maçı, yabancı oyuncuları ve tecrübeli Türk oyuncularıyla lige bomba gibi bir giriş yaptılar. Ancak sezon içerisinde yaşadıkları sıkıntılar neticesinde yabancı oyuncularının bir kısmını kaybetmeleri ve konsantrasyon sıkıntısı yaşamaları, son maçlara doğru form grafiğinin düşmesine neden oldu denilenilir. Timsahlar son maçında Kocaeli Sharks takımına karşı mağlup oldu ve grup ikincisi olarak Rangers’ın playoff maçındaki rakibi oldu.

Güzel bir hava altında, tribünlerin tamamen dolu olduğu maça Rangers hızlı başladı. Kısa sürede sayıya ulaşan Eskişehir ekibi, amerikalı oyuncu ve antrenör Tommy McDermott önderliğinde art arda hata yapan rakibini durdurmayı da başarınca ilk çeyrekte farkı iyice arttırarak skoru 32-0’a getirdi. Bu beklenmedik skor karşısında Timsahlar’ın motivasyonu düşse de ikinci çeyrekte daha fazla toparlanan Timsahlar farkın açılmasını engelledi.

Hop

Oyuna WR pozisyonunda başlayan Tommy, sonrasında oyun kurucu pozisyonuna dönse de Timsahlar hücumu istediği ritmi bir türlü bulamadı. İkinci yarıda bir pas oyununda sayıya ulaşan Timsahlar, sayı sonrası ekstra denemesinde de başarılı olunca hanesine 8 sayı yazdırdı. İkinci yarıda iki adet sayıya daha ulaşan Rangers maçın bitiş düdüğü çaldığında 44-8 öndeydi. Maç sonrasında her iki takım birbirini tebrik etti ve Rangers birinci lige tekrar merhaba dedi. Gösterdikleri mücadele ve centilmenlik adına Timsahlar ekibine teşekkür eder, önümüzdeki sezon için başarılar dileriz (Fotoğraflar için Erdinç Bey’e (Sport Cards)’a teşekkür ederiz. Sport Cards için https://sport.cards/ ).

Seramoni

Bu maçın sonuçlanmasıyla birlikte, iki sene önce birinci ligden düşürülen Rangers tekrar birinci lige yükselme başarısını gösterdi. 2016-2017 sezonunda toplam 12 maç yapan Anadolu Rangers bu maçların 11’inden galip ayrıldı. Rangers sezonda maç başına 36,3 sayı ortalamasıyla toplamda 436 sayı kazandı. Kulüpler ligi ve üniversiteler ligi maç skorlarını tekrar hatırlamak gerekirse:

Anadolu Rangers 47-6 Ege Dolphins
Anadolu Rangers 19-12 Mersin Mustangs
Anadolu Rangers 66-16 Afyon Victory Walkers
Anadolu Rangers 36-0 Selçuk Kartallar
Anadolu Rangers 34-14 Antalyaspor
Anadolu Rangers 44-8 Uludag Timsahlar

Anadolu Rangers 36-0 Özyegin Üniversitesi “Wolves”
Anadolu Rangers 49-2 Kocaeli Üniversitesi “Sharks”
Anadolu Rangers 28-14 Gazi Üniversitesi “Warriors”
Anadolu Rangers 44-0 ODTÜ “Falcons” (Çeyrek F.)
Anadolu Rangers 20-14 ITÜ “Hornets” (Yarı F.)
Anadolu Rangers 12-42 Sakarya Üniversitesi “Tatankalar” (Final)

Nicelik olarak ele alındığında Rangers’ın başarılı bir sezon geçirdiği söylenebilir.

Diğer taraftan, nitelik olarak ele alındığında Rangers’ın büyük işler başardığı daha net görülecektir. Rangers, Eskişehir’de bulunmanın dezavantajını her sene yaşayan bir ekip. Mezun olan oyuncularının çok büyük oranının iş bulabilmek adına büyük şehirlere göçmesinin de etkisiyle her sene büyük kan kaybederek sezona başlayan Rangers, sezon başında oldukça verimli bir seçme gerçekleştirdi. Seçmelerden seçilen ve devamlılık gösteren 22 adet çaylak oyuncu bütün sezon çeşitli mevkilerde görev aldılar. Üç oyuncusu dışında hem üniversiteler hem de kulüpler liginde aynı kadroyla mücadele eden Anadolu Rangers’ın bu denli genç bir ekiple özellikle üniversiteler liginde finale çıkma başarısı göstermesi beklentilerin üstünde bir performanstı. Ek olarak Son 2 sezondur başantrenörlük görevini yürüten Aaron Reasland’ın, üniversiteler çeyrek final maçı öncesi memleketine geri dönmek zorunda kalması nedeniyle takım bir miktar bocalasa da, geçtiğimiz sezon asistan koçluk yapan ve bu sezon hücum koordinatörlüğü görevini yürüten çaylak koç Yiğit Mustafa Güney’in ve bu sezon ilk kez koçluk görevini yürüten defans koordinatörü çaylak koç Ali Osman Samancı görevlerini layığıyla yerine getirerek zayıflayan koç ekibini ayakta tutmayı başardılar. Camiada adı geçmeyen bu iki isimsiz kahramana takım olarak minnettarız. Önümüzdeki yıllarda daha da tecrübe kazanacaklar ve Rangers’ın adını daha da ileriye taşıyan mimarlar olacaklarından hiç bir şüphemiz yok.

Yiğido

Yiğit Mustafa Güney ve Ali Osman Samancı koçlarımız

Bu kadar genç ve tecrübesiz bir ekibi yoğurmak ve sisteme uygun kalıba sokmak büyük bir efor gerektiriyor. Son üç sezondur yanımızda olan ve ve oyuncuların atletik olarak sisteme uyabilmesini sağlayan güç ve kondisyon antrenörümüz Koç Jake bu konuda insan üstü bir gayret ve devamlılık gösteriyor. Her sene başında, sıfırdan ağırlık kaldırma tekniklerini öğreten ve sağlıklı gelişim için antrenman ve beslenme programları hazırlayan Jake, ailenin ilham veren üyelerinden. Ek olarak, bu sene ekibimize dahil olan, antrenmanlara çok katılamasa da oyuna katkı yapabilmek için elinden geleni yapan, kolejde OL tecrübesine sahip line koçumuz Koç Nick’in de adını anmak gerekir. Türkçe öğrenene kadar tam katılım gösteremeyecek de olsa Koç Nick bilgisiyle takıma büyük katkı sağladı. Bu spora olan tutkusu yanındakileri de ateşliyor. Memleketlerini bırakıp bizlere destek olmak adına şehrimize yerleşen bu iki değerli antrenöre ne kadar teşekkür etsek az.

Davaros

Gelelim önümüzdeki sezon çalışmalarına. Rangers geçen sezonun ardından yönetimsel olarak bir kabuk değişikliğine gitti. Koç Aaron’un da gitmesiyle yeniden ele alınan koçluk ekibi baş antrenör olarak atanan Yiğit Mustafa Güney önderliğinde yeniden kurgulanacak. Özellikle pozisyon çalıştırıcısı sayısının hem nicel hem de nitel olarak artırılmasının hedeflendiği koçluk yapılanması önümüzdeki hafta itibariyle sonuçlanmış olacak. Geçtiğimiz sezon mezun olup önümüzdeki sezon devam edemeyecek Seçkin Yörük, Himmet Ünlü, Beytullah Tosun, Koray İçöz, Zeynel Öney ve Taha Duman, sakatlığı nedeniyle oyunculuğu bırakan tecrübeli koşucu Mustafa Onur Demir Rangers adına büyük kayıplar olarak göze çarpıyor. Buna karşılık geçtiğimiz sezon ikinci dönem seçmelerinden gelen oyuncu adaylarımız Temmuz ayından beri güç ve kondisyon antrenmanları yapıyorlar. 30 Eylül’de yapılacak seçmelerle birlikte takım son haline kavuşacak ve yenilenen kadro ile birlikte çalışmalar tam gaz devam edecek.

Rangers önümüzdeki sezon çalışmalarına ağırlık salonunda da devam ediyor. 10 Temmuz’da başlayan yaz kampı Koç Nick ve oyunculuğu bırakan kaptanımız Beytullah Tosun önderliğinde neredeyse iki ayını tamamladı. İkili gerçekten büyük efor sarfederek takımı önümüzdeki sezona hazırlamaya çalışıyor. Koç Jake’in de bu hafta içerisinde tatilden dönerek kaldığı yerden devam etmesiyle Rangers seneye daha hazır olabilmek adına çalışıyor. Rangers’ın temel felsefesi daha ağır kaldırmak değil; daha patlayıcı olmak. Bu felsefe ile birlikte Rangers neredeyse iki aydır haftada 4 gün Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü’nde çalışmalarına devam ediyor. Sezon yaklaştıkça daha hareketli idmanalara geçecek olan Rangers, elindeki tüm oyuncularını sahaya çıkabilir duruma getirmeye çalışıyor. Özellikle tecrübeli oyunculara ve yabancı transferlere sahip birinci lig takımları ile mücadele edebilmesi için Rangers’ın çok sıkı çalışması gerekiyor.

Özetle, Rangers’ın 2017-2018 sezonu için hedefi yine aynı: “Dünden daha iyi olmak”.

Arş. Gör. Barış Derviş

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s