Bandırma Korumalı Futbol Kampı Analizi / The Analysis of the Bandırma American Football Camp

11

30 Haziran – 2 Temmuz 2017 tarihleri arasında Bandırma’da, Bandırma Jets’in organizasyonuyla gerçekleştirilen korumalı futbol kampı olabildiğince keyifli ve verimli geçti. Yaklaşık 200 oyuncu ve 10’dan fazla yerli ve yabancı tecrübeli koç ile yürütülen kampa Türkiye’nin çeşitli yörelerinden çok sayıda takımdan katılım gerçekleşti. Camia için oldukça faydalı olan bu etkinliği organize eden başta Bandırma Jets Korumalı Futbol Kulüü Başkanı Ertan Taştan ve ekibine, binlerce kilometre öteden gelip de heyecanlı sporculara yardımcı olmaya çalışan Vision Sports koçlarına ve işlerini güçlerini bırakıp kampa katılan ve çorbada tuzu bulunan yerli koçlarımıza çok teşekkür ediyor, bu tarz etkinliklerin devamını diliyoruz.

3 gün olarak planlanan kampın birinci gününde koçların birlikte yaptığı kapalı toplantının ardından kampın başlangıcı tanışma ve sunumlar ile başladı. Camiamızın tecrübeli koçu Oktay Çavuş’un, ilgi alanına giren bir konu olan beyin sarsıntısı (concussion) hakkında önemli bilgiler içeren sunumunun ardından katılımcılar otobüsler ile sahaya geçtiler.

1

Öğlen saatlerinde gerçekleştirilen ilk gün idmanında oldukça sıcak ve güneşli hava altında dinamik ısınma, kondisyon ve çekirdek antrenmanları (core training) gerçekleştirildi. Vision Sports koçunun kendi deyimi ile “spor salonuna gidemiyorum diye üzülmeyin, bu hareketleri yaparak vücudunuzu geliştirebilirsiniz” diyerek gösterdiği hareketler esasen vücudun eklemlerinin sabitlik (stability) ve hareketlilik (mobility) özelliklerini geliştirmeye yönelik, basit seviyede çekirdek idmanlarıydı. Oldukça yorucu olan bu idman sonunda katılımcılar konaklama yerlerine döndüler.

sd

İkinci gün katılımcılar pozisyon bazlı olacak şekilde mevkilere bölündüler. Her bir mevki başında bir adet yabancı bir adet yerli antrenör bulunacak şekilde idmanlar başladı. Malzemesiz olarak yapılan idmanda korumalı futbol temel teknikleri üzerinde (temel duruş, çıkış, adımlar, top güvenliği, pas atma, pas yakalama, bloklama vb.) duruldu. Küçük detayların üzerinde durulup bol tekrar ile temel yetenekler üzerinde çalışıldıktan sonra dinlenme molası verildi. Aynı gün içerisindeki, günün ikinci antrenmanı ise öğleden sonra gerçekleştirildi. Bu antrenmanda yalnızca kask takılarak bir önceki idmanda çalışılan teknikler bir biktar daha ileri taşındı ve orta seviye kontakt içeren karşılıklı idmanlara geçildi. Burada mevkiler karşılıklı olarak tekniklerini geliştirmeye çalıştılar. Antrenmanlar takım halinde gerçekleştirildikten sonra idman sona erdi.

19895077_1355167584520484_6299903605141162860_n

Üçüncü gün ise tüm malzemelerin giyildiği, daha fazla kontakt içeren bir program barındırıyordu. Katılımcılar sabah antrenmanında tam malzemeli olarak bireysel ve sonrasında takım idmanlarını gerçekleştirdiler. Karşılıklı blok/blok kırma, tackle/tackle kırma ve pas yakalama/pası engelleme antrenmanları oldukça yüksek bir tempoda yürütüldü. Günün ikinci idmanında ise koçların seçimlerine göre oyuncular birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü gruplar halinde takımlara bölündüler ve antrenman maçı yapıldı. Güzel görüntülere sahne olan antrenman maçı sonrasında kamp sona erdi.

Katılımcı yoğunluklarına bakıldığında, ev sahibi Bandırma Jets’in yanısıra İstanbulls, Sakarya Tatankaları ve İstanbul Janisseries’in kampa oldukça fazla sayıda oyuncu ile katılmış olduğu görüldü. Bu takımların takımca katılmaları sayesinde daha verimli bir kamp geçirdiklerini söylemek yerinde olur. Kulüpler Birinci Lig takımlarından Sakarya Tatankaları (20 civarı oyuncu) ve ODTÜ Şahinleri (2 oyuncu) ve Boğaziçi Sultans (1-2 oyuncu) dışında katılımcı takım yoktu (atladığım varsa kusura bakmasın). Bu tarz kampların daha faydalı olabilmesi için görece yeni takımların yanısıra tecrübeli takımların da biraz daha ilgi göstermesi gerekli. Zira yeni oyuncular tecrübeli oyuncuları izleyerek de öğrenebilir.

Kamp ile ilgili notlar:

  • Organizasyon son derece başarılıydı. Tesislere ulaşım sorunsuz gerçekleşti. Bu tarz kamp planlamalarında belediyenin otobüs imkanlarından yararlanmak oldukça mantıklı bir hareket. Ayrıca şehirde bulunan üniversitelerin desteği de unutulmamalı. Özellikle masabaşı toplantıları veya seminerler için derslikler son derece uygun.
  • Kamp katılım ücretleri son derece uygundu. Ancak katılmcıların son dakika katılmaktan vazgeçmesi, kimi katılımcıların rezervasyon olmadan katılması gibi problemler organizasyon yöneticilerini oldukça yordu. Belki de katılım ücretleri kamptan belirli bir süre önce toplanabilirve yedek listeler oluşturarak olası vazgeçme durumlarında yedeklerin kampa dahil edilmesi düşünülebilir.
  • Detaylandırılmış bir kamp planının hazırlanıp oyuncularla kamp öncesi veya kamp başlangıcında paylaşılması organizasyonun aksamasını engelleyebilir. Otele giriş/otelden çıkış saatlerinin belirlenmesi, servislerin kalkış saatleri, antrenman içerikleri vb. bilgilendirmeler antrenmanların tam saatinde başlamasına yardımcı olacaktır.
  • Görülen o ki kamp düzenleyebilmek için GSGM, GSİM, belediye yöneticileri ve federasyon yetkililerinin desteğini almak çok önemli. Jets yönetiminin özellikle yerel yönetim desteğini almasının faydasını kampta gördük. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve gençlik ve spor il müdürlüğü temsilcisi kampı ziyaret ederek büyük jest yaptı ve bu spora ve Bandırma Jets’e desteklerinin artarak devam edeceğini müjdelediler.
  • Kampın temel teknikler eğiiminden öte kaynaştırıcı bir etkisi de vardı. Çok sayıda oyuncu kamp sayesinde tanıştı. Farklı takım oyuncuları arasındaki kaynaşma ikinci günle birlikte hızlandı. Belki de bu tarz kamplarda farklı takım oyuncularını ilk günden kaynaştırmak adına planlar yapılabilir. Kaynaşma arttıkça iletişim ve buna bağlı olarak gelişim de hızlanıyor. Şahsım adına kampta Selçuk Kartallar, Sakarya Tatankaları, Özyeğin Wolves, İstanbulls, ODTÜ Şahinler, Pamukkale Horozlar, Uludağ Timsahlar, Yaşar Admirals Bandırma Jets’ten çok sayıda oyuncu ile tanışma fırsatı buldum. Mesela çaylak katılımcımız WR Batuhan Alver’in ODTÜ Şahinler QB Arda Kukul ile etkileşimini izlemek çok keyifliydi (Ufak bir not olarak Arda harika bir kamp çıkardı. İnanılmaz yetenekli bir oyun kurucu. Önümüzdeki sezon kendisinden büyük bir patlama görebiliriz). Isınmalarını beraber gerçekleştirip iyi iletişim kurdular. Bu tarz çok sayıda yeni arkadaşlığı görmek, korumalı futbol camasına ileride liderlik yapacak potansiyeli barındıran ekibin de camiadaki önyargıları yıkacağının göstergesi olabilir.
  • Kamp tarihleri büyük bir problem. Tüm takımların sezon sonu (off-season) dönemine denk gelen bu tarihler ne yazık ki esnek şekilde düzenlenemiyor. Sebebi ise Amerikalı antrenörlerin takviminin çakışması. Bu tarz etkinlikler için en uygun zamanlar Ağustos sonu/Eylül başı gibi dönemler. Bu dönemlerde de davet edilen koçların kendi takımları ile yoğun programları bulunuyor. Aslında Türkiye’deki tüm takımlara destek olabilmek ve bir standartlaştırma getirebilmek adına ortak bir girişim ile periyotlamalar hazırlanabilir. Hatta bir ileri adım olarak takımlara antrenman periyotlama desteği de verilebilir. Sezon için hazırlıklar “Sezon sonu kampı şu tarihte başlayacak” demekle bitmiyor. Uzmanlık ve hassas bir çalışma gerektiren ve ülke maç programlarına göre düzenlenmesi gereken bir hadise. Takımlar hangi dönemlerde geçiş dönemi yapacak, kondisyonun hangi dönemlerde zirvede olması gerektiği, maç dönemlerinde ne yoğunlukta antrenman yapılması gerektiği hususları üzerinde düşünülmesi ve önceden planlanması gereken noktalar. En temel hatlarıyla periyotlama yapmak bile bu tarz kampları konumlandıracak zamanlar yaratmaya yardımcı olabilir.
  • Yine yaz dönemi olmasının da nedeniyle oldukça sıcak bir havada güneşin altında antrenmanlar gerçekleştirildi. Her ne kadar yukarıda bahsettiğim etkenler tarih ve saat belirleme notasında takımların elini kolunu bağlasa da, belki de ileriki kamplarda güneşin yoğun olacağı saatlerde kapalı salonlarda ve salon şartlarına uygun bir şekilde; varsa diğer gün içi saha idmanlarını da havanın daha uygun olduğu akşamüstü saatlerine çekerek hava şartları problemleri asgariye indirilebilir (Elbette şehrin tesis olanaklarına göre değişkenlik gösterebilir).
  • Sporcu güvenliği hakkında bilgilendirmelerin ve önlem alma yöntemlerinin daha yaygın bir şekilde yapılması gerekiyor. Halen sık sık “dizine vur, kafayı at” vb. yanlış teşviklere tanık oluyoruz. Yanlış yapılan hareket, ufak dahi olsa yapanın yanında yapılana da kalıcı zararlar verebilir. Kampın başındaki beyin sarsıntısı bilgilendirmesi oldukça yerindeydi. Bu gibi sunumlar çoğu kişi için gereksiz veya sıkıcı görülebilir; ancak bu sporu geliştirmek istiyorsak hak ettiği önemi vermeliyiz.
  • Dinamik ısınma bu spor için çok önemli. Liglerimizdeki tüm takımların dinamik ısınmayı, ısınmalarına dahil etmesi oldukça önemli bir konu. Her antrenman öncesi dinamik ısınma yapıldı. Bu ısınmalarda, özellikle Bora Tamer Yılmaz’ın son dönemlerde sürekli altını çizdiği “Warrior Stretch” teknikleri çok önemli. Anadolu Rangers bünyesinde iSportsi desteğiyle son üç senedir oldukça profesyonel bir şekilde ısınma/esneklik/hareketlilik/stabilite çalışmaları yapıyoruz. Oyuncuların atletik performanslarının gözle görülür artışının yanında, özellikle son iki senede hiç bir kalıcı sakatlık yaşanmadı. Bu konu hakkında destek almak isteyen takımlara desteğe her zaman açığız.

(Bu etkinliğin gerçekleşmesinde pay sahibi olan takımlar, koçlar ve oyunculara sonsuz teşekkürler. Yazı biraz uzun oldu geç yayınlandı, yetişemiyorum; lütfen kusura bakmayın. Bu yazının ingilizcesi için de google translate kullanabilirsiniz 🙂 ).

 

(Görseller Bandırma Jets facebook sayfasından alınmıştır:

https://www.facebook.com/bandirmajets/

Kamp videosu için:

 

The English translation/summary of this article is not available due to busyness of the writer. Thank you for your understanding!

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Korumalı Futbol (Genel), Rangers Futbol, Sporcu Sağlığı and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s