Anadolu Rangers – Mersin Mustangs Türkiye Korumalı Futbol Kulüpler İkinci Ligi İkinci Hafta Müsabakası / Anadolu Rangers – Mersin Mustangs Turkish American Football Professional League Second Division Second Week Game

RNG12

Türkiye Korumalı Futbol Kulüpler İkinci Ligi İkinci Hafta Müsabakası’nda Anadolu Rangers deplasmanda Mersin Mustangs ile karşılaştı. Oldukça sıcak ve boğucu bir havada oynanan maçı Rangers 20-13 kazandı. Mersin ekibine gösterdikleri mücadeleden ötürü teşekkür eder, kalan maçlarında başarılar dileriz.

“Maçı anlatmadan önce biraz arka planı anlatmakta fayda var. Mersin deplasmanı Rangers adına önemli bir testti. Kulüpler ligi maçlarında deplasmanlarda maliyet problemi yüzünden yıllardır konaklama yapmadan maça çıkan Rangers bu sefer gidilebilecek en uzak deplasmana, Mersin’e gidiyordu. Takım olarak aldığımız karar neticesinde konaklama yapmaya karar verdik. Sürdürülebilir bir mali yapısı olmayan Rangers için zor bir karar oldu. Maçtan bir hafta önce Mersin Suphi Öner Öğretmenevi’nde rezervasyonumuzu yaptırdık. Yolun uzunluğu dışında herhangi bir problem yaşamamışken Mersin’de nereyle alışveriş yapsak sürekli bir problem yaşadık. Konaklama bedelini girerken farklı çıkarken farklı belirten ve yemeklerde porsiyon hilesi yapan Mersin Suphi Öner Öğretmenevi’ni ve gelmişken yemesek olmaz dediğimiz, oturmadan önce farklı fiyat soturduktan sonra farklı fiyat ve kasada fazladan para alma ayıbını gerçekleştiren Memoş Tantuni’yi takımca kınıyoruz. Sayenizde Mersin şehrinden soğuduk. Umarım Mersin’deki her esnaf sizin zihniyetinizde değildir.”

Mersin’de hava oldukça sıcak ve nemliydi. Eskişehir rakım olarak yüksek, dolayısıyla iklime alışabilmek deplasmanlarda bir ısınma antrenmanı yapıyoruz. Antrenmanın ardından akşamki son toplantıyla birlikte takım tamamen maça hazır hale geldi. Maç sabahı takım kahvaltısı sonrası sahaya ulaştık. Mustangs bir önceki maçta kullandığı suni çim sahadan sonra üniversite içerisindeki toprak-çim sahayı kullanmayı tercih etmişti. Maç herhangi bir sarkma olmadan zamanında başladı.

Takımlar yapısal olarak karşılaştırıldığında, Rangers’ın nispeten daha genç oyunculardan kurulu ve daha atletik olduğu, Mustangs’ın ise daha tecrübeli ve yaşlı oyunculardan kurulu olduğu söylenebilir. Ayrıca Mersin ekibinin kadrosuna kattığı üç adet amerikalı ve yakın şehirlerden takıma katılmış Engin Kepenek gibi yetenekler takıma dinamizm ve kadro derinliği katıyor. Rangers ise tecrübe eksikliğini sistem ile kapatmaya çalışan bir takım. Bu özellikler tartıya konulduğunda maçın dengeli geçmesi bekleniyordu; nitekim öyle de oldu.

Maç Rangers’ın başlama vuruşu ile başladı. İlk hücum serisine hızlı başlayan Mustangs güçlü koşular ile mesafe aldı; ancak Rangers defansının dengeyi sağlamasıyla daha fazla ilerleyemedi ve topu rakibine degaj ile teslim etti. Rangers ilk hücumunda koşu ağırlıklı oyunlar ile ilerlemeye çalışsa da tecrübeli Mustangs defansı tarafından durduruldu. Maç bu şekilde dengeli ilerlerken Rangers hücumu, Mustangs defansının boşluğunu affetmedi ve Emre Rifaioğlu’nun uzun koşusuyla sayıya ulaştı. Yapılan iki sayılık ekstra denemesi başarsız oldu: 6 – 0. İlk yarıda takımlar arasındaki denge bozulmadı ve skor değişmedi.

İkinci yarıya Mustangs oldukça istekli başladı. Rangers hücumunu durduran Mustangs, başarılı bir numara (trick) oyunuyla sayıya ulaştı. Oyun kurucunun amerikalı koşucuya verdiği top koşucu tarafından pas olarak diğer bir amerikalıyla buluşturuldu ve maç 6-6 dengeye geldi. Mustangs bir sayılık denemede başarılı olunca 7-6 öne geçti.

Ssayıyı yedikten sonra silkelenen Rangers maça biraz daha asılmaya başladı. Rangers hücumu üçüncü çeyrekte bir pas oyunuyla sayıya ulaştı ve ardından bir sayılık denemede de başarılı olunca skoru 13-7’ye getirdi. Ardından başlama vuruşunda, Mustangs’ın amerikalı oyuncusuun yaptığı büyük hata ile topu tekrar yakalayan Rangers özel takımları büyük bir saha avantajıyla topu kendi hücumuna teslim etti. Bu süeçten sonra sayıya ulaşan Rangers hücumu bir sayılık denemede başarılı oldu ve skoru 20-7’ye getirdi.

İki takımın dengeli oyunları sonrasında Rangers iki adet kırılma noktası yaşadı. Kısa mesafeden denediği 3 sayılık alan golünde topun kötü gelmesi nedeniyle topa vurulamaması ve ilerleyen dakikalarda oyun kurucunun 60 yard üstü koşusunda rakip gol alanına 2 yard kala topu elinden düşürmesi sonucunda sayıya ulaşamamasıyla birlikte farkı açamadı. Oyundan kopmayan Mustangs bir koşu oyunuyla sayıya ulaştı ve maça tekrar ortak oldu: 20-13.  Son saniyeye kadar heyecanın dorukta olduğu maçta, Mustangs hücumu uzun pas denemelerinde başarılı olamayınca, molası kalmayan rakibi karşısında Rangers diz çöktü ve oyunu bitirdi.

Maç genelinde Mustangs pas-koşu dengeli oyun tercihi yaparken, Rangers koşu ağırlıklı oynadı. Mustangs defansında linebackerlar baskın bir rol oynarken Rangers  defansının alan savunması izlemeye değerdi. Rangers defansında özellikle FS Zafer Oflaz inanılmaz bir maç çıkardı.

Maçtan sonra rakibi ve taraftarı tebrik eden Rangers için teşekkür edilecek özel kişiler de var. İlk olarak iki senedir bize destek olan, ve bu sene de bize yardımı sayesinde deplasman masraflarını çıkarabildiğimiz, eski oyuncumuz Cihan Somuncu’nun başında olduğu Somuncu İnşaat’a sonsuz teşekkür ederiz. Maça gelen eski oyuncularımız Mustafa Aslan ve Sinan Güler’in var gücüyle bize vermiş oldukları destek gerçekten paha biçilemezdi. Bu ailenin ne değerli olduğunu bize tekrar hatırlattılar, kendilerine çok ama çok teşekkür ediyoruz.  Aynı zamanda bize otobüs tahsis etme konusunda desteklerini esirgemeyen Muzaffer hocamıza, üniversite ve kulüp çalışanlarımıza minnettarız.

Rangers bir sonraki maçında kendi evinde Afyon ekibi ile kendi evinde karşılaşacak.

RNG13

Rangers won the game against Mersin Mustangs at Mersin in the second week of Turkish American Football League Division 2. Played under the exhausting weather, the game was very balanced and competitive. Rangers won by 20-13. Mustangs roster was consisted of experienced players and three import players from USA, whereas Rangers has talented and athletic young players. Rangers scored the only touchdown in the first half after a tremendous run by QB Emre Rifaioğlu. In the second half, Mustangs started with a passing touchdown with a trick play.  Rangers responded with a passing touchdown afterwards. Rangers scored another rushing touchdown in the remaining time. Rangers defensive coverages were nearly perfect throughout the game. FS Zafer Oflaz had a standout performance in defense. Mustangs preferred a more pass/run balanced game, yet Rangers mostly rushed the ball in offensive drives. 

 

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s