Rangers Seçmeleri ve Takımın Yeni Vizyonu / Rangers Tryouts and the Team’s New Vision

Anadolu Rangers, 8 Ekim 2016 tarihinde 125 oyuncu adayının katılımı ile seçmelerini gerçekleştirdi. Seçme öncesi 259 kişi kayıt yaptırmış olmasına rağmen, her seçmede olduğu gibi havanın kapalı ve yağışlı olması nedeniyle neredeyse yarı yarıya bir katılım gözlendi. Ancak bu durum Rangers’ın lehine çalışacak bir şekilde ele alınabilir. Kötü hava şartlarında dahi seçmelere katılan oyuncu adaylarının kararlı olduğu kolaylıkla söylenebilir.

 secme3

Anadolu Üniversitesi’nin önündeki Esbay halı saha tesislerinde gerçekleştirilen seçmeler 3 saat sürdü. Oldukça kalabalık olan oyuncu adaylarını test etmek ve gözlemlemek üzere kalabalık bir Rangers seçme komitesi sahada bulundu. Oyuncu adayları takıma seçilebilmek için yüksek derecede mücadele gösterdiler. Rangers adına keyifli olan kısım ise katılımcıların çoğunun atletik ve fiziksel olarak iyi düzeyde olmasıydı.

secme4

4 farklı istasyonda mücadele eden oyuncu adayları titizlikle notlandı. Son 20 dakikada oyuncu adayları eski oyuncu ve kaptanlara takım hakkında sorular sorarken, seçme komitesi ise seçilen oyuncuları belirledi. Seçilen 50 oyuncunun ismi açıklandı ve tüm katılımcılara teşekkür edildikten sonra seçme etkinliği sona erdi.

secme1

Bu sezon için Rangers farklı bir seçme sistemi uyguladı. Mevcut 45 kişilik takımın üzerine seçilen 50 oyuncu ile birlikte oyuncu sayısı 95’e ulaştı. Hafta içerisinde yapılacak 2 saha idmanında eski-yeni tüm oyuncular değerlendirilecek ve hafta sonu kampına kadar kadro 60 oyuncuya indirilecekti.

14696925_10154038146740922_155532319_n

Zorluklar bu noktada başlıyor. Takımda kimlerin kalacağını, kimlerin takımdan ayrılacağını belirlemek ve bunu tamamen performansa ve potansiyele dayalı yapabilmek oldukça güç. Bu Rangers için yepyeni bir vizyon. Ancak söz konusu Rangers’ın menfaati olunca, ailedeki herkes saygı duyar. Her ne kadar üzücü de olsa, bazı eski oyuncularımız ile en azından “saha içinde” ayrıldık. Ayrılan kardeşlerimiz bunu bir Rangers oyuncusuna yaraşır şekilde olgunlukla karşıladı ve saha dışından desteğini esirgemeyeceğini belirtti. Bizim gibi amatör ruhlarla yönetilen bu tarz oluşumlarda bu tarz durumlar burukluklar yaratsa da, yola devam etmek gerekiyor.

12 Ekim 2016 tarihinde yapılan son antrenman sonrasında üniversiteler ligi takım kadrosu son elemeler ile 60’a indirildi ve taüm kadro Cuma günü şehir dışında gerçekleştirilen 3 günlük kampa katıldı. Anadolu Rangers sezon öncesi kampıyla ilgili detaylar diğer yazıda..

Not: Seçme fotoğrafları için Zeynel Öney’e teşekkür ederim. Görselleri izin alınarak kullanılmıştır. Kişisel web sitesi: https://500px.com/oneyzeynel

Rangers completed the player tryouts for the new season with 125 attenders on October, 8th. Although there were 259 applications made before the tryouts, the rainy weather caused nearly half of the applicants to be absent at the event. Actually, the bad weather worked as a filter since only the committed player candidates were evaluated.

The tryouts were lasted 3 hours in a field close to the Anadolu University. Against the high number of player candidates, Rangers had formed a crowded recruitment team that observed and evaluated the applicants carefully.  The player candidates worked hard to be recruited by the team. The best thing is to say that most of the applicants were athletic and in shape.

The applicants were tested in 4 different stations. In the last 20 minutes, the applicants asked questions to veterans and captains about the team. Meanwhile, the recruitment team were preparing the list of the recruited players. At the end of the event, the names of 50 recruited players were announced.

For this season, Rangers used a different model for forming the team roster. Rangers had 45 former players and with the numbers added from the tryouts (50), the roster became corwded with a total of 95 players. So in the following week, Rangers decided to decrease the squad number from 95 to 60 by evaluating the players throughout the field trainings. Depending on their potentials, 60 best players needed to be chosen for the season.

It is very difficult for a team that is governed with an amateur soul to cut players to form a better team in terms of performance. Yet, if the goal is to make Rangers better, everybody show respect upon that kind of decisions. So many former players were cut from the team – but they are still the members of our family! They stated that they will support the team from the sideline.

After the training on October, 12th the final 60 men roster were formed and all the players attended the final pre-season camp that made in another city. The details about the camp will be provided in the following article.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s