Anadolu Rangers Sezonu Açıyor / Anadolu Rangers is Opening the Season

Rangers 2016-2017 sezonunu açıyor.

Bu sene sezon öncesi çalışmalarına 18 Temmuz’da başlayan Anadolu Rangers yaz boyunca durmadan çalıştı. Oyuncular salonda ağırlık ve kondisyon idmanlarıyla sezona hazır olabilmek için büyük çaba sarf etti.

top

Rangers Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü’ndeki Spor Bilimleri Fakültesi tesislerinde haftada üç gün çok sistemli bir şekilde çalıştı. Çoğu oyuncu geçen seneki maksimal ağırlık kaldırma kapasitesini aşarak büyük ilerleme kaydetti.

aytac

Bu sene de Rangers’ın hedefi güzel bir oyun sergilemek ve dünden daha iyi olmak. Sezon öncesi çalışmaları 8 Ekim’de gerçekleştirilecek seçmelerin ardından yeni oyuncular ile birlikte 3 günlük şehir dışı kampıyla sona erecek.

Sezon öncesi çalışmalarından bir kesit olarak:

 

bar

Rangers bu sene Kulüpler İkinci Ligi ve Üniversiteler Süper Ligi’nde mücadele edeceğinden ötürü oyuncu sayısını arttırarak daha verimli bir oyuncu yetiştirme politikası hedefliyor. Lütfen bizi izlemeye devam ediniz.

Rangers are opening the season!

Rangers’ preseason has started in July, 18th and it lasted entire summer. Players trained hard to develop their lifting and conditioning limits.  They trained three days per week in the sports complex of AU -2 Eylul campus in a very systematical way. Most of the players developed their maximals from the last year and broke new personal records.

Rangers aim to become better than yesterday and present a good performance on the field. After the tryouts (October, 8th), the preseason will finish with a three day camp in a different city. This year Rangers will be participating in both the Professional League and the University League, so the major focus will be to recruit and develop new players for the sustainability of the team roster.

 

 

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s