Anadolu Rangers – Akdeniz Heroes Türkiye Üniversiteler Korumalı Futbol Süper Ligi 3. Hafta Müsabakası // Anadolu Rangers – Akdeniz Heroes Turkish American Football Univeristy Super League 3. Week Game

cc_ymul_rwia_eu86p_big28 Şubat 2016 Pazar akşamı saat 20:00 da oynanan, Türkiye Üniversiteler Korumalı Futbol Süper Ligi 3. hafta müsabakasında Eskişehir’de Anadolu Rangers ile Akdeniz Heroes karşılaştı. Rangers üstünlüğü ile 50-24 biten maç her iki takım için de oldukça keyifli geçti.

Her iki takım için de bir formalite maçı olan maç çekişmeli anlara sahne olsa da oldukça centilmen bir şekilde oynandı. Akdeniz Heroes, toparlanma sürecinde olan bir takım ve en kısa sürede adından söz ettireceğe benziyor. Rakibimizi gösterdikleri mücadeleden ötürü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Rangers’ın hedefi şimdi çeyrek finaldeki rakibi Bilgi Hunters. Tarihinde iki defa karşı karşıya gelmiş olan takımlardan Hunters iki maçtan da galip ayrıldı. 33-0 ve 13-12 biten grup maçlarının ardından Rangers grubundan çıkamamış ve üniversiteler ligine veda etmişti. Bu sefer Anadolu Rangers sahasında oynanacak olan maç oldukça çekişmeli geçecek. Rangers’ın hedefi rövanşı almak. 26 Mart Cumartesi günü oynanacak maça tüm Rangers destekçilerini bekliyoruz.

Maçın etkinlik linki olarak:

https://www.facebook.com/events/947864878654699/?ref=22&feed_story_type=22&action_history=null

In the 3rd week of Turkish American Football University Super League, Anadolu Rangers and Akdeniz Heroes battled on Feb 28th at Eskişehir. Rangers won by 50-24 in a joyful game for both sides.

The group standing of both teams were clear before the game. Even though the game had competitive moments, both teams were chivalrous. Akdeniz Heroes is a developing team and it is for sure that they will make a distinguished name for themselves in near future. We thank them for their competitive soul and wish them success.

Now the goal of the Rangers is to beat Bilgi Hunters in the quarter finals. Both teams have faced each other two times in history and Hunters won all two games. Hunters won by 33-0 and 13-12 in those group games and made Rangers eliminated from the university league. This time the game will be played at the homefield of Rangers and the game is expected to be a challenging game. Rangers want to win the battle in the return game. We call all our supporters to the game that will be played March 26th!  

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s