Anadolu Rangers – Hacettepe Red Deers Türkiye Üniversiteler Korumalı Futbol Süper Ligi 1. Hafta Müsabakası // Anadolu Rangers – Hacettepe Red Deers Turkish American Football Univeristy Super League 1. Week Game

“Çok uzun süreden sonra tekrar merhaba. Çok uzun zamandan beri yazamadım. Gerek iş yoğunluğu, gerek akademik çalışmalar bir hayli zorlayıcı oldu. Bir süre için rahatladığımdan ötürü yazılara kaldığım yerden devam ediyorum”

“I would like to greet you again after a long time. It has been a long time since I last wrote. I had a very busy and challenging work and academic schedule. Finally, I found some time to write again” 

Image111

Geçtiğimiz sezon üniversiteler korumalı futbol süper liginde final oynayan ve sezonu 2. lik ile bitiren Anadolu Üniversitesi bu sene lige kendi evinde Hacettepe Üniversitesi’ni ağırlayarak başladı. 5 Aralık 2015 günü bir miktar gecikmeyle 21:00 sıralarında başlayan maçta Akıncılar 35-12 lik skorla kazanmasını bildi. Hacettepe’ye mücadelesi için teşekkür eder, önlerindeki maçlarda başarılar dileriz.

As the last year’s finalist of the university super league, Anadolu University started this season with a home game against Hacettepe University. The game started a litte later than expected, around 9 PM, on Dec, 5th. Rangers won by 35-12. We thank Hacettepe for their competitive soul and wsh luck for their remaining games in their schedule. 

Geçtiğimiz sene çok az oyuncuyla ligde mücadele etmeye çalışan Rangers, B takımından yetişen oyuncularını da sene başında A takımına katarak yoğun bir yaz dönemi antrenman süreci geçirdi. Geçen sezon başındaki aksaklıkları bu sene yaşamayan ve çok daha planlı çalışan Akıncılar, bu sene çok daha kalabalık bir ekiple, ligdeki ilk maçına çok daha kontrollü bir şekilde çıktı.

Previously, Rangers tried to compete with a very low number of players. However, in this year’s preseason, new players from team B became ready and promoted into team A and all team members had a tough and busy summer season. Rangers were far better in planning this year’s schedule, and they prepared themselves in a more controlled and crowded condition. 

Öncelikle geçen seneden bu yana Rangers’ta neler değişti?

What has changed in Rangers from last year until today?

-Çalıştırıcı sayısı 6 dan, 8’e (biri pasif) çıktı. Ek olarak önümüzdeki aylarda 1 adet daha amerikalı antrenörün gelmesi beklenmekte

-The number of the coaches has increased to 8 (which one of them is passive) from 6. In addition to that, another american coach is expected to arrive

-Aktif A takımı oyuncu sayısı 55’e çıktı. Lise boyunca Anadolu Rangers U19 programında eğitim alan ve kulüpler ligi mertebesinde tecrübe kazanmış 4 yıllık tecrübeli iki oyuncumuz Berkay Özer (QB) ve Efe Altıner (LB) Anadolu Üniversitesi’ni kazanarak üniversite takımında görev almaya başladılar. Ek olarak geçmiş yıllarda farklı üniversite takımlarında görev almış bir kaç tecrübeli oyuncu üniversite sınavına tekrar girerek Anadolu Üniversitesi’ni kazanmaları nedeniyle Rangers’a dahil oldular. Kazanılan oyunculara karşılık Rangers 3 adet tecrübeli oyuncusunu emekli etti (2 si koç kadrosuna katıldı).

-The roster of active players in team A has reached to 55. Former Rangers U19 players – with 4 years of experience – Berkay Özer (QB) and Efe Altıner (LB) are attended in the Anadolu University. Further, a number of experienced players also attended in Anadolu University from various other universities. Contrarily, Rangers have 3 retired players (which two of them joined the coaching staff).

-Anadolu Rangers, geçtiğimiz bahar döneminde kurduğu Kondisyon Artırma ve Spor (KAS) Derneği’ni canlandırma çalışmalarına başladı. Bölgesel ve ulusal anlamda faaliyet göstermeyi planlayan KAS farklı branşlara da hizmet veriyor. Bu bağlamda üniversitenin bayan basketbol takımı da eş zamanlı olarak çalıştırılmakta.

-Anadolu Rangers started to invigorate their strength and conditioning foundation (KAS) activities. KAS operates in regional and national environments to develop athletes in various sports. In this context, KAS offers athletic development programs for the female basketball team of Anadolu University while keeping the football program in the center.

-Bu sene emekliye ayrılan iletişim fakültesi öğrencisi oyuncumuz Bahadır Cemre Pekşen ve ortağı Doğucan Gözüaçık, Anadolu Rangers kampanyalarını yönetme görevini üstlendiler. Youtube üzerinden RangersTV ve sosyal medyadan #izbırak kampanyasını yürütüyorlar.

-This year, our retired player, Bahadır Cemre Pekşen and his partner, Doğucan Gözüaçık -which both of them are advertiesement and communication students – prepare the advertisement campaigns of Anadolu Rangers. They broadcast videos over Youtube as Rangers TV and run the #izbırak campaign.

Şimdilik akla gelenler bunlar. Rangers bu sene daha planlı bir şekilde yönetilerek futbolunu ve örgütsel yapısını geliştirmeye çalışacak.

That is it – for now. Rangers will be managed in a more planned way to develop the level of football and the managerial structure.

12356874_10207376846555868_6299032396598245515_o

Maça dönecek olursak, geçtiğimiz sene köklü değişiklikler gerçekleştiren Hacettepe Üniversitesi, koç olarak Hayden Flowers ve ekibini kadrosuna dahil etti. Flowers Türkiye liglerinde oldukça uzun zaman geçirmiş tecrübeli bir çalıştırıcı. Şüphesiz, Hacettepe’nin çizgisini bir adım daha öteye taşıyacaktır.

About the game, Hacettepe University made major changes last year and hired Hayden Flowers and his squad as their coaching staff. Flowers spent many years as a coach in Turkish leagues. It is a fact that he will improve the level of football at Hacettepe.

Maç, Akıncıların başlama vuruşuyla başladı. Etkili bir savunma ile rakibini durduran Akıncılar ilk seride uzun bir koşu oyunuyla sayıya ulaştı. Oyun başında yakaladığı rüzgarı iyi kullanan Akıncılar, etkili oyununu sürdürerek ilk yarıda 20-0 öne geçti. Her iki takım da yoğunluklu olarak koşu oyunlarını tercih etti.

The game was started with the Rangers kickoff. The Rangers effectively stopped their opponents and scored in their first drive with a very long running game. By keeping their momentum. Rangers’ players kept their pressure over Hacettepe and closed the halftime with a 20-0 score. Both teams preferred mostly run plays.

12304324_10207376867196384_378364182495624131_o

İkinci yarıda ise nispeten dengeli bir oyun sergilendi. Akıncıların kendi gol alanında yaptığı hatayı affetmeyen Ala Geyikler ilk sayısına başarılı bir top kapmayla ulaştı. Daha sonra güzel bir pas oyunu ile ikinci sayısına ulaşan Hacettepe Üniversitesi final skorunu tayin etti. 35-12.

Second half staged a more balanced game. Red Deers did not excuse the mistake done by the Rangers in their goal zone and recovered the fumbled ball to score. Later, they scored another touchdown with a nice pass game and set the score – 35:12.  

Akıncılar yoğun kondisyon ve fizik geliştirme programının meyvesini bu sene de almaya devam ediyor. Son iki senedir dört çeyrek boyunca diri kalabilen, her iki tarafta da oynayabilen oyuncular yetiştiren Rangers bu anlamda rakiplerinden bir adım daha önde. Çünkü Rangers ebatsal olarak ufak bir ekip; bu nedenle çevik ve kuvvetli olması gerekiyor.

Rangers still benefits from the strength and conditioning program. For two years, Rangers develops athletes that can stay fresh through four quarters, and play on the both sides of the field. This puts Rangers one step ahead from their opponents, since the Rangers have relatively undersized players and need to work on strength and quickness.

Maç süresi boyunca bir an olsun bile tartışmayan, birbirlerine saygı duyan her iki takımın centilmen oyuncularına teşekkür ederiz. Ek olarak, bu seneki yoğun programlarına rağmen canla başla çalışan hakem heyetinin olumlu ve minimum hatalı maç yönetimi takdiri hak ediyor. Ayrıca o soğukta takımımızı hiç yalnız bırakmayan büyük taraftarımıza ne kadar teşekkür etsek az.

All players need to be congratulated because of their gentle and respectful state throughout the game. Moreover, the referees also made a great job by refeeing the game positively and keeping the mistakes minimum. We also thank our magnificent supporters that never leave us walk alone in even the most terrible weather conditions. 

Galibiyetler ve mağlubiyetler “istatistikten” ibarettir. Önemli olan temiz oynamak, mücadele etmek ve keyif almaktır. Oyuncular güzel pas atarlar, iyi koşarlar, sert blok yaparlar; koçlar güzel oyun verirler vs. Ancak her zaman bu güzel ortamların gerçekleştirilmesini sağlayan “gizli kahramanlar” bulunmaktadır. İşte Anadolu Rangers’ın bu maçın bu şekilde oynanabilmesini olanaklı kılan gizli kahramanları, maç öncesi tüm koordinasyonu yürüten Ali Osman Samancı, Koray İçöz ve Erdal Duyar’a ne kadar teşekkür etsek az.  Onlar gibi gizli kahramanlar, bu sporun anlam kazanmasını sağlayan yapı taşlarıdır. Bu arkadaşlar sayesinde Rangers, nicel başarıdan ziyade nitel başarıya koşuyor.

Wins and losses only form “statistics”. Things that are important to us are to play clean, compete and enjoy. Quarterbacks deliver nice passes, runningbacks run good, linemen block toughly, coaches call smart plays. However, to achieve such “beautiful series of events”, there are some “hidden heroes” work silently and made things possible for the team. In Anadolu Rangers, our hidden heroes for this game were Ali Osman Samancı, Koray İçöz and Erdal Duyar. They solved all the problems and made the game possible to play for us. Heroes like them make sense of this sport in our country. With the help of such people, Rangers achieves qualitative success rather than quantitative. 

 

İki hafta sonra Anadolu Rangers, üniversiteler süper ligi ikinci hafta müsabakası için İzmir’de İzmir Ekonomi Üniversitesi ile karşılaşacak. Lütfen desteğinizi esirgemeyiniz. Bol eğlenceli ve sakatlıksız bir lig dileriz.

We will be playing against İzmir Ekonomi University in two weeks time at İzmir. Please keep supporting us. We wish a league with full of joy; without injuries. 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s