Anadolu Rangers – ODTÜ Şahinler Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi 3. Hafta Müsabakası / Anadolu Rangers – ODTÜ Falcons American Football University Top League Game Week 3

1ODTU22 Şubat Pazar günü Ankara Hacettepe Üniversitesi tesislerinde oynanan Türkiye Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi 3. hafta maçı büyük bir çekişmeye sahne oldu. Kazananın grup lideri olarak çeyrek finale çıkacağı müsabakada Anadolu Üniversitesi ODTÜ yü 22-2 ile yendi. ODTÜ’yü verdikleri mücadeleden ötürü tebrik eder, kalan maçlarında başarılar dileriz.

Rangers Maçtan önceki gün Ankara’ya 27 oyuncusu ve 5 antrenörü ile yola çıktı. Güzel bir havada rahat bir şekilde geçen yolculuk sonrası otele yerleşen Rangers, akşam yaptığı son taktik ve motivasyon toplantısı ile maç hazırlıklarını tamamladı. Maç sabahı Hacettepe Üniversitesi sahasına erken gelen Rangers ısınma rutiniyle sahaya çıktı. 27 kişi ile sahada ısınan Rangers’a nazaran ODTÜ takımı daha kalabalık görünmekteydi.

Bir miktar geciken maç Anadolu’nun başlama vuruşuyla başladı. ODTÜ ilk hücumun başlarında dış koşular ile ilerleyebilse de oyun punt ile sonuçlandı. Vurulan punt’u alıp güzel bir şekilde ilerleten #87 Oğuzhan Rangers hücumunun iyi bir noktadan başlamasına olanak sağladı. Oyuna giren Rangers hücumu koşu oyunlarıyla ilerlemeye çalışsa da sayıya ulaşamadı ve topu punt ile rakibine teslim etti.

İlk yarının büyük kısmı saha boyunca gelgitler ile geçti. En ciddi pozisyon ilk yarının bitmesine saniyeler kala Rangers kırmızı alanında ODTÜ nün kullandığı alan golü pozisyonu oldu. Bu deneme başarısız olunca ilk yarı skorsuz bir şekilde sonuçlandı.

İkinci yarıya Rangers başladı. Maç dengeli bir şekilde ilerlerken Rangers koşucusu #87 Oğuzhan uzun bir koşuyla sayıya ulaştı. Ardından yapılan iki sayılık ekstra denemesi de başarılı olunca maç 8-0 Anadolu lehine döndü. Maçın geri kalanında Rangers defansı ODTÜ’ye sayı şansı tanımazken, QB Emre’nin #3 WR Tugay’a attığı pas ve #31 FB Sinan’ın koşu oyunuyla iki adet sayıya daha ulaştı. Ekstra denemelerinin birinde 2 sayılık başarıya ulaşan Rangers 22 sayıya ulaşırken  bir sayılık alan golü denemesinde ODTÜ’nün topu bloklaması ve ODTÜ’lü oyuncunun boşta kalan topu Rangers gol çizgisine taşımasıyla maç skoru 22-2 olarak sonuçlandı.

Maçın geneline bakıldığı zaman Rangers defansının büyük bir hata yapmadığı söylenebilir. Özellikle İTÜ maçında omzunun çıkmasına rağmen büyük bir hızla iyileşen #87 Oğuzhan savunma pozisyonunda kusursuz oynayarak rakip WR lara top tutma şansı tanımadı. Öte yandan Genel Kaptan MLB Yunus ve NT Mehmet defansta rakiplerine geçit vermediler.

Bu sezonun en iyi kısmı maç kazanmaktan öte, limitli kadroyu verimli bir şekilde kullanabilme gücüne kavuşmak. Her oyuncunun en az iki pozisyonda oynayabiliyor oluşu ve disiplinli bir kondisyon altyapısının kurulması, özellikle maçların sonlarına doğru Rangers’ın daha iyi performans gösterebilmesine olanak sağlıyor. Saha içi ve saha dışında iyi çalışması ve giderek güçlenen teknik heyetin de yardımıyla Rangers uzun vadede bu sistemi koruyarak ve bünyesine yeni oyuncular katarak mücadeleci ruhunu nesilden nesile aktarmayı hedefliyor.

 

In Turkish American Football University Top League Game Week 3, Hacettepe University football field hosted a very competitive battle on Sunday Feb, 23th. As the winner goes through quarter finals as the group leader, Anadolu Üniversitesi won the game against ODTÜ by 22-2. We congratulate ODTÜ for their effort and wish them success on their remaining games.     

Rangers started their journey a day before the game, with 27 players and 5 coaches. Under a good weather, Rangers settled into their hotel after a joyous travel and had their last tactical and motivational meeting in the evening to finish their preperation for the game. On the morning of the game day, Rangers came early to the Hacettepe University field and did their warm up routine. ODTU seemed more crowded than Rangers-with-27-players during the warm-up session. 

Game started with the Rangers’ kickoff. Despite ODTÜ gained yards and first downs with outside runs, the offensive drive ended with a punt. Rangers punt returner #87 Oğuzhan moved the ball and helped Rangers offense to get on the pitch in a good field position. Rangers tried to move forward with run plays, yet they were unable to score and punted the ball.

The ball moved forth and back on the field, without any score in the first half of the game. The most important position was the ODTÜ field goal attempt in Rangers’ red zone when 2 seconds left to half time whistle. ODTÜ missed the field goal; and the first half stayed silent. 

Rangers offense started the second half. Rangers RB #87 Oğuzhan scored a rushing touchdown after a very long run when the game was in a balanced state. After the touchdown, Rangers went for a two point conversation and succeeded; the score changed to 8-0. Rangers defense was so solid that defensive players stopped ODTÜ successfully in the remaining time. Rangers offense had a passing touchdown with a pass from Emre to Tugay, and a rushing touchdown from FB Sinan. Also Rangers tried one 2 pt conversion and succeeded. On the other hand, one extra point conversion field goal was blocked by ODTÜ and ODTÜ player returned the loose ball to the Rangers goal line and got 2 points. That named the score as 22-2.

In general, it can be said that Rangers defense didn’t do any big mistake. Especially Oğuzhan (#87) played perfect against ODTÜ wide receivers despite his dislocated shoulder injury in last İTÜ game. Moreover team captain MLB Yunus and NT Mehmet never let their opponents gain yards.

The most important part of this season is achieving the skill of using the limited squad efficiently rather than winning games. Each player can play at least in two positions. The team has a disciplined conditioning system so Rangers can perform better in last quarters. As the coaching staff getting better each day, Rangers train hard on and off the field and aim to keep the system alive for years and pass this competitive soul to the next generations.  

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s