Başarı İçin Rekabet – Competition for Success

RANG1Anadolu Rangers yaz kampı tüm sıcaklığıyla devam ediyor. Kamp için Eskişehir’de bulunan 30 oyuncu ağırlık koçları Yakup ve Aslan’ın hazırladığı sistematik güçlenme programı ile birlikte atletik potansiyellerinin zirvesine ulaşmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz 6 hafta boyunca oyuncular ağırlıkları kusursuz bir teknikle kaldırmayı öğrendiler. Ayrıca antrenman rutinleri ile atletik mekaniklerini de geliştirdiler. Kamp RANG2programının ilk dönemi sayılabilecek bu süreç hazırlık bölümü olarak adlandırılabilir. Hazırlık döneminin sonuna gelinmesiyle birlikte oyuncular artık birbirleriyle mücadele etmeye hazırlar.

Hepimiz biliyoruz ki bireyler arasındaki belli bir seviyeye kadar olan rekabet bulundukları çevreye başarı getirir.  Bu bağlamda Akıncılar antrenmanlar içerisinde yarışmaya başlıyor. Koçlar oyuncuları hız ve çeviklik antrenmanlarında %100’lerini kullanmaya teşvik ederken hazırladıkları yarışma hareketlerinde birbirine denk atletler arasında rekabet oluşturmaya çalışıyor. Buna ek olarak oyuncular arasında ağırlık kaldırma açısından “Güç Sıralaması” oluşturuldu. Bu sıralama göğüs itiş, çökme, silkme, asılı omuzlama ve asılı koparma hareketlerindeki en güçlü oyuncuları ve kaldırdıkları ağırlıkları gösteriyor. Bu durumun oyuncular arasında faydalı bir rekabetin oluşmasına ve bu rekabetin sonucunda da oyuncuların daha iyi mücadele etme ve daha güçlü olmasına zemin oluşturduğu söylenebilir.

RANG3Oyuncular Rangers bayrağı altında birlik oldular ve bu işe kendini adadılar. Sıkı çalışma ve kendini adamanın sonucunda oyuncular eskisinden çok daha güçlü ve büyük (kamp boyunca her oyuncu ortalama 3.5 kilogram kütle kazandı). Her bir Akıncı takım içerisinde bireysel olarak en iyi olmaya çalışırken diğer yandan da takım olarak en iyi olmak istiyorlar. Kampın meydana getirdiği gelişimi göstermek adına ilk test sonuçları burada yayınlanacaktır.

 

RANG4Anadolu Rangers summer camp keeps going as hot as the weather. 30 players that stayed in Eskişehir for the camp try to achieve their maximum athletic potential under the guidance of a systematic strength development program prepared by Coach Jake and Coach Sean.  

In the past 6 weeks, players learned lifting with a perfect technique. Also players became better at athletic mechanics with a routine development program. The first period of the camp could be named as the preperation phase. Since the first phase came to an end, they are now ready to compete each other. 

RANG6We all know that competition between individuals-at a level- brings success into any environment they belong to. So that Rangers started to compete during workouts. Coaches rally players to use %100 percent of their potential during speed and agility drills by making players race against their equals. In addition to that, we have created a “Power Rankings” for lifting in between players. The chart shows the most powerful athletes in bench press, squat, jerk, hang clean and hang snatch movements. This started a useful rivalry that will pump players to perform better and become stronger as an outcome. 

Players united and committed to work under the same flag – Rangers. As a result of commitment and hard work, players got much stronger and bigger (each player gained an average of 3.5 kilograms of mass during summer camp). Yet they still work hard to be the best in the team individually and to be the best as a team. A chart of results will be posted here after the first test period. 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Başarı İçin Rekabet – Competition for Success

 1. Dr. Dave Pavlat says:

  It is good to see you training in the preparation phase went well. What will be the next phase of your training? Do you start playing games soon?

  Like

  • Baris Dervis says:

   Thank you for your interest Dr. Pavlat. According to Coach Anderson, next phase will be about focusing on conditioning and some position-spesific training while lifting. We will start playing games after 7 weeks.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s