Anadolu Rangers – SDÜ Spartans Korumalı Futbol Kulüpler 2. Ligi Yükselme Müsabakası

SONY DSC24 Mayıs 2014 günü Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Batı Kampüsü’nde oynanan maçta gülen taraf 6-0 üstünlükle Anadolu Rangers oldu. Akıncılar bu sonuçla şampiyon olarak gelecek sene Kulüpler 1. Ligi’nde mücadele etme şansı yakaladı.

Anadolu Akıncıları olarak genelde sezonun son maçlarında motivasyon kaybı yaşadığımız bir gerçek. Ancak bu sefer diğerlerinin aksine en motive halimizle maça çıktığımızı söyleyebilirim.

Üniversitemizin bu önemli maça yeterli ödenek ayırmaması nedeniyle günübirlik gittiğimiz (umarız seneye bize biraz daha destek olabilir üniversitemiz) Isparta’ya yaklaşık 6 saatte ulaştık. Vardığımızda maçın belirlenen saatten bir miktar daha geç başlayacağı bildirildiğinde ısınmaya başlamıştık. Biz de ısınmamızı ağırdan alarak maça hazırlandık.

Maça Isparta başlama vuruşuyla başladı. Yakalanamayacak şekilde gelen top neticesinde Akıncılar hücumu kendi 20 yardından oyuna girdi. Koşu ve pas oyunlarıyla ilerlemeye başlayan Akıncılar rakip tarafından rakibin 30 yard civarında durduruldu. Ardından oyuna giren Isparta hücumu double-wing dizilimi ile kısa ve kararlı mesafeler ile ilerlemeye başladı. Rakibi tartma esnasında kendi kırmızı alanımıza kadar rakibin ilerlemesini engelleyemedik. Ancak sabırlı savunmamız sayesinde rakibi kendi 5 yard civarımızda durdurduk (Sanırım yabancılar buna “esne ama kırılma – bend but not break” savunması diyorlar. Son yarda kadar sabırlı bir şekilde rakibi savunuyoruz). Isparta hücumu esnasında 2. çeyreğe geçildiğini belirtmem gerekir.

SONY DSC2. çeyrekte oyuna giren hücumumuz 40 yardlık başarılı bir pas oyunu ile kendi kırmızı alanından çıkmayı başardı. Daha sonra koşu ve pas oyunlarıyla ilerleyen hücumumuz rakibin gol alanına geldi. Dördüncü hakkında almamız gereken 1 yard mesafe kalmıştı; bu esnada double wing formasyonuna geçtik ancak snap esnasında topun düşmesi nedeniyle oyunu gerçekleştiremedik (Hücumumuz 2 haftadır idmanların hücum izleme (offensive scouting) bölümünde double wing formasyonu ile oynayarak defansı çalıştırıyor).

SONY DSCBu esnadan sonra ilk yarının sonuna kadar önemli bir pozisyon yaşanmadı. Defansımız double wing oyunlarını hiç büyük oyun vermeden durdurmayı başardı. Hücumumuz da Isparta defansının başarılı savunması nedeniyle sayıya ulaşamadı.

Devre arasında disiplin ve motivasyonumuzu bozmadan maçın ikinci yarısına hazırlandık. Rakibimiz yorgunluğunu (çift taraflı oynayan oyuncuları özellikle) hesaba da katarak 4 çeyrekte daha baskılı oynayabileceğimizi düşündük.

SONY DSCÜçüncü çeyrekte karşılıklı top kayıpları yaşandı. Spartans zaman zaman spread ve double wing formasyonlarında oynadı. Ancak her iki formasyona da Akıncılar savunması geçit vermedi. Son çeyreğe girildiğinde ise geri döndürülen bir degaj sonrasında Akıncılar özel takımları rakibin 7 yard civarına kadar topu taşıdı. Bu noktada oyuna ağırlığını koyan Akıncılar oyun kurucusu başarılı bir zone-read koşusu ile sayıya ulaştı. Sayı sonrası kullandığımız alan vuruşu rakip tarafından bloklandı.

Sayı sonrasında sahaya giren başlama vuruşu takımımız rakibin ön hattının geride konuşlanmış olduğunu fark ederek ani bir kısa vuruş ile topa sahip oldu. Maçın bitmesine kısa süre kala gerçekleşen bu durum Isparta’nın motivasyonunu düşürdü. Mola hakkı da bulunmayan Isparta takımı karşısında Akıncılar diz çökerek oyunu bitirdi. Maç sonucu 6-0 Akıncılar lehine sonuçlandı.

Başta özverisi nedeniyle Engin Kepenek ve ardından SDÜ Spartans ekibine gösterdikleri mücadele ve centilmen oyun için çok teşekkür ederiz. Engin çok çalışkan ve özverili bir çalıştırıcı. Isparta gibi küçük bir şehirde yaptıkları ve ulaştığı başarılar unutulmayacak cinsten. Kendisiyle de aramızdaki rekabetin yanı sıra güzel bir dostluğumuz bulunmakta (Bu dostluğu göstermek adına beni sahanın ortasında bir arkadaşıyla birlikte dövmeleri büyük jestti. Unutmayacak, unutturmayacağım :).

Çok ciddi bir yazı yazmadım bu sefer. Maç sonunda gözyaşları sel olup aktı. Bu sefer sevinçten.. Yıllardır hüsranla sonuçlanan sezonların ardından başardık diyebilmek.. 1998 yılından beri ayakta duran bu takım; bayrak yarışı ile bu sefer başardı. Bu galibiyeti 16 yıllık tarihi içerisinde bu forma için emek vermiş, ter dökmüş çalıştırıcı ve oyunculara armağan ediyoruz. Benim görüp bildiğim (daha öncesini bilemediğim için affedin) takımın geçmiş koçları Serhat Koç, Ozan Koç, Haldun Koç, Göksel Koç ve Öncel Koç’a bu şampiyonluğu armağan ediyorum. Bakın başlattığınız ve yürüttüğünüz bu takım; verdiğiniz emekleri boşa çıkarmadı. Umarım önümüzdeki yıllarda kazandıklarımızın üzerine yavaş yavaş koya koya bu işi daha da ilerletebilir ve başarısı daim bir takım haline gelebiliriz.

Bizden desteğini esirgemeyen taraftarımız ve destekçilerimize çok teşekkür ediyoruz.

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s