Var Mısın Yok Musun? Anadolu Rangers – Isparta Spartans

KaskAnadolu Akıncıları olarak belki de tarihimizin en önemli maçına çıkıyoruz. 24 Mayıs 2014 Cumartesi günü Isparta’da oynanacak maç 13:30 da başlayacak.

Maç bilgilendirmesinden sonra bir hikaye anlatmak istiyorum. Elbette bu hikaye şanlı zaferleri içeren bir içeriğe sahip olmayacak. Ne olduğumuzu, nereye geldiğimizi ve nereye gitmek istediğimizi biliyoruz. Gerçekçi hedefleri olan mütevazi bir takımız. Bu sene Kulüpler 2. Ligi’nde grubumuzdaki tüm maçlarımızı kazanarak yükselme maçı oynama şansına sahip olduk. Isparta maçını kazandığımız takdirde seneye 1. ligde mücadele edeceğiz.

Hikayeye gelecek olursa; 3 sene önce takımın çalıştırıcıları başka şehirlere gitmek zorunda olunca takımın çalıştırıcılığı görevini yerine getirmeye çalıştık. Küçük şehrin  (Anadolu şehirleri bu spor için küçüktür) takımı olmak zor. Elimizde yalnızca henüz çok ham ancak kendini bu işe adamış oyuncularımız vardı. Açıkçası futbol oynamayı bilmiyorduk (ki halen bu konuda bu işi öğrendik diye iddia etmem). Üniversite bizi hiç sevmez ve destek olmamak için elinden geleni yapardı. Sahamız yoktu. Kısacası çoğu yeni ekibin yaşadığı sıkıntıları biz de yaşıyorduk. Ancak bir hedefimiz vardı: Bu işi layığı ile yerine getirebilmek ve 3 sene sonunda elimizde sağlam temelli bir nesil tutmak.

İlk sene bu işi sıfırdan öğrendik ve öğrettik. Evre Abi takıma radikal bir hücum sistemi getirmekle uğraştı. Çok bocaladık, ancak bir sistemimiz olmaya başladı. Defansta da temeli öğrenebilmek adına çok çaba sarfettik, elimizdeki yeteneklere uygun, denenebilecek her türlü defansı denedik. Öte yandan ağırlık çalışmasını da sıfırdan öğrenerek uyguladık. Başlangıç yılımız açıkçası pek parlak geçmedi. Kulüpler liginde bocaladık; üniversiteler liginde ilk iki maçımızı kazanmamıza rağmen bizden daha modern bir takım karşısında çaresiz kalarak farklı kaybettik. Sene sonunda üzüldük; ancak hepimiz biliyoruz ki bu bir süreç işi. Bizim hedefimiz anlık bir başarı değil uzun süren, sürekli bir başarı grafiği (İlk sene 4-4 kazanma oranı) (Bu devrede ayrıca Mert Akdoruk ve Erdal Duyar’ın da büyük katkısıyla U19 çalışmaları yürüttüğümüzü söyleyebilirim. 3 sene önce boyu belime kadar olan çocuklar ile şu an yan yana oynuyorum; benden büyük hale geldiler. Takımın geleceğini oluşturuyorlar).

İkinci seneye ilk seneye nazaran çok daha bilinçli başladık. Taşlar ufak ufak yerine oturuyordu. Oyuncular hem fiziksel hem taktik – teknik anlamında gelişiyorlardı. Çok oyuncu kazanıp – kaybettik; ancak yine temel bir iskelet kurma ve bunu koruma şansımız oldu. Bu senenin en önemli anı 1 ligin güçlü ekiplerinden Gazi ile hazırlık maçı yapmamız oldu. Bu maç kendimize güvenmemizi sağladı. (Tabi oyun kurucumuzun sakatlanması da bu maça denk geliyor – önemli maçlarda hücum sisteminin kemiğindeki oyuncuyu oynatamamak bu seneki formumuzu etkiledi).  Üniversiteler liginde ilk iki maçımızı kazandık. Rakibimiz yine geçen sene bizi acımasızca yenen Bilgi idi; ancak bu sefer 1 fark ile kaybettik. Kulüpler liginde ise ikinci olarak yükselme maçı oynama şansına sahip olduk; o maçı da kaybederek sezonu kapattık (İkinci sene 5-4 kazanma oranı). Bu sene ofansif çizgi mevkisi çok iyi performans göstermişti. Ancak yaşanılan sakatlıklar ve ayrılan ofansif çizgi oyuncuları üçüncü sene için büyük problem haline geliyordu.

Bu senenin başında ise eskisinden çok daha tecrübeli ve bilinçli hazırlandık. Tüm yaz boyunca oyuncularımızın çoğu fiziksel olarak iyi hazırlandı. Ancak ofans çizgi mevkimizin yeni oluşu nedeniyle sayı üretme noktasında ilk yılki kadar aktif olamadık (ancak bu durum bu sene büyük potansiyelli çizgi oyuncuları kazanmamıza neden oldu). Üniversiteler liginde güçlü rakibimiz ODTÜ ile başa baş mücadele ettik (kural hatası, ileri tarihte oynanan 3 dakikalık uzatma ve maçı kaybediş). Bu noktada mücadelemizin iyi olduğunu ancak halen daha kazanmayı bilen bir takım (Bu terim çok önemlidir. Ülkemizde kazanmayı bilen takımlar son saniyeye kadar maçı çevirebileceklerini bilirler, mücadeleyi bırakmazlar) haline gelemememizin sıkıntısını yaşadık. Çünkü ekibimizin hepsi yeni antrenörler. Stres altında karar alma, değişken şartlara karşı mücadele etme gibi yetenekler anında gelişmiyor. Amerikalı antrenör ekibine karşı başarılı bir yönetim gösterdik. Aynı zamanda kulüpler liginde de yaptığımız ilk iki maçı kazandık. Sonrasında üç sene içerisindeki en verimsiz kamp dönemini geçirdik. Açıkçası burada en büyük problem tezimi yazdığım döneme denk gelmesi nedeniyle doğru planlamalar yapamamak oldu. Neden olduğum konsantrasyon kaybı ve verimsiz dönem nedeniyle Hacettepe maçını kaybettik. Sonraki iki maçta da zor da olsa kazanmasını bildik ve formumuzu tekrar yakalayabildik. En son Kocaeli galibiyeti ile grup lideri olarak yükselme maçını oynama şansına sahip oluyoruz (Üçüncü sene 5-2 kazanma oranı).

Bu hikayeyi neden anlattım? Önümüzdeki sene 3 yeni Amerikalı antrenör ile yolumuza devam ediyoruz. Takım içerisindeki dinamikler değişiyor. Planladığımız 3 senelik hedefin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Eğer Isparta maçını kazanabilirsek; 3 sene önce yola çıktığımızda önümüze koyduğumuz hedefi başarmış olacağız. Şu an elimizde hazır bir nesil oluştu ve bizden çok daha deneyimli ve bilgili antrenörlerin seneye bu hazır nesili işlediklerinde çok daha başarılı olacağımız aşikar.

Isparta çok zorlu bir ekip. Ancak geçen sene kendileriyle üniversiteler liginde karşılaştık ve 14-0 yendik. Bu sene rövanşı almak isteyecekler ve çok daha hırslı olacaklardır. Ancak bizim de kendimize vermiş olduğumuz bir sözümüz var. Kazanıp birinci lige çıkmak. Bu bağlamda maç Anadolu Rangers tarihinin en önemli maçıdır.

Bu üç sene sonunda neler yaptığımıza dönüp bakıyorum. Hiç bir zaman şampiyon olacağız amacıyla çıkmadık yola; hep elimizden gelen en iyi futbolu oynamak istedik. Diğer takımlara saygı duyan ve onlardan saygı gören bir duruş sergilemek istedik.

3 sene içerisinde:

 • Zone running, spread option, wildcat formasyonlarının takıma oturtulması
 • 3-4, 4-3, 3-3 ağırlıklı defans şemalarının takıma oturtulması.
 • Gayet başarılı ve disiplinli bir özel takımlar sisteminin oturtulması.
 • Disiplinli ve korumalı futbola özgü fonksiyonel bir ağırlık antrenman sisteminin uygulanması
 • Oyuncuların sakatlıktan korunma ve beslenme alışkanlıklarını geliştirmeleri noktasında bilinçlendirilmesi
 • Altyapı sisteminin kurulması (U19)
 • Çok düzenli bir kondisyon çalışması sonucunda maçın son anına kadar diri kalabilen bir takım haline gelinmesi (4. çeyreklerde çok iyi mücadele ediyoruz)
 • Basın ve halkla ilişkiler anlamında bölgesel anlamda tanınırlığın arttırılması
 • Suni çim sahasının Tepebaşı Belediyesi tarafından ücretsiz olarak bize tahsis edilmesi ve Evre Baltalı’nın desteğiyle alınan konteyner sayesinde malzemelerin sahanın kenarında depolanabilmesi (lojistik anlamda Anadolu Rangers için milat sayılabilir)
 • Üniversite ile ilişkilerin güçlendirilmesi (Üniversite artık bizi destekliyor ve bizi sahiplenmeye başladı)
 • İki adet hakem çıkartılması
 • Forma, kask/kask logo, tayt, çorap vb. tek tip giyinme noktasında düzenli bir sisteme geçilmesi (takım olabilme adına çok önemli – herkes aynı giyinmeli maçta)
 • Mezun oyuncuların Eskişehir’de işe girmeleri ve/ veya lisansüstü eğitime başlamaları. En büyük kazançlarımızdan biri de bu. Çok sayıda oyuncumuzun gelecek planında lisansüstü eğitime devam edip Rangers’da kalmak var. İnsanlar yalnızca top oynamıyor, vizyonu da genişliyor.

Yukarıda yazılanlar kimileri için anlamsız olabilir. Ancak başarıyı ufak detaylar getirir. Başarı için altyapı ve planlama çok önemlidir. İyi bir planlama yaptığımızı ve planlarımızı başarıyla gerçekleştirebildiğimizi düşünüyorum. Seneye Rangers için yeni bir sayfa açmak gerekecek. Bu sayfayı iyi doldurabilmek için ise Isparta’yı yenmemiz gerekiyor. Akıncıları seven herkesin dualarına ve desteğine ihtiyacımız var.

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Var Mısın Yok Musun? Anadolu Rangers – Isparta Spartans

 1. Sevdalii says:

  geçen yılki maçı 14 0 olarak düzeltelim sevgili Barış Bey.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s