Anadolu Rangers – Kocaeli Sharks Korumalı Futbol Kulüpler Ligi 5. Hafta Müsabakası

124 Mayıs 2014 tarihinde Kocaeli Atletizm Pisti’nde çok değişik bir iklim altında oynanan maçta Eskişehir ve Kocaeli ekipleri karşı karşıya geldi. Gayet temiz ve keyifli geçen maçta gülen taraf 22-0 lık skorla Anadolu Akıncıları oldu. Kocaeli ekibine centilmenlikleri ve mücadeleleri için teşekkür ediyoruz.

Maç günü her ne kadar 24 derece güneşli olarak gözükse de maçtan 1.5 saat önce Kocaeli’ye vardığımızda oldukça rüzgarlı ve kapalı bir hava bizi karşıladı. Kocaeli gibi denize yakın şehirlerin sahip olduğu nemli iklim biz kuru iklimden gelen oyuncular için her zaman zorlayıcıdır (Ani iklim değişikliklerinin sporcular üzerindeki etkisi üzerine bir bilgilendirme çalışması yapılabilir). Güneşin çıkmasını beklerken gündüz serinliği üzerine bir de yağmur başlayınca, toprak sahada oynanacak olan maçın zorlayıcı olacağı gerçeği canımızı sıksa da motive olmamıza yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Maç başlama vuruşumuz ile başladı. Kocaeli ekibi 4 ve 5 WR setleriyle oyuna başladı. Beklentimizin aksine yoğunluklu olarak pas oyunları deneyen (Bu arada Kocaeli QB sini gerçekten tebrik ediyorum. O denli zor bir havada, nemli toprak-kum bulaşmış topu bırak tutabilmeyi, atabilmek gerçekten takdir edilesi bir yetenek)  Kocaeli ekibi ilk hücum sürecinde başarılı olamayınca Akıncılar hücumu sahaya girdi. Koşu oyunlarıyla ilerleyen hücumumuz başarılı bir şekilde sayıya ulaştı. Oyun kurucumuz Emre’nin yaptığı dış koşu ile sayı yapan takımımız ardından denediğimiz 2 sayılık denemede de başarılı olunamadı ve skor 6-0 Akıncılar lehine dönüştü.

Bu andan itibaren oyun karşılıklı top kayıplarıyla ve cezalarla alınan negatif yardlarla sonuçlandı. Bir ara rakip takımın yaptığı bir hata neticesinde safety kazanıldı ve skor 8-0 a dönüştü. Havanın giderek ısınmaya başlaması, zeminin kuruması maçın bambaşka bir iklimde oynandığı bir hal almasına neden oldu. Bu noktada Kocaeli ekibi yoğunluklu pas oyununa devam ederken, Akıncılar ağırlıklı koşu oyunlarının yanında pas oyunlarıyla da şansını denedi. Ancak ilk yarı sonunda skor değişmedi. Akıncılarda koşucular Göksel Türe ve Sinan Güler yerden etkili olurken, pas oyunlarında top tutucu Beytullah Tosun’un performansı göz doldurdu. Özellikle Göksel Abi’yi futbolu seven herkesin izlemesini tavsiye ediyorum. Resmen ikinci baharını yaşıyor. Geçirdiği ameliyatlar sonrasında çok sıkı bir ağırlık süreci geçirmesiyle birlikte eskisinden de iyi bir performansa ulaşan Göksel Abi günümüz  futbolunun halen en iyi koşucularından birisi.

İkinci yarıya Akıncılar hücumu başladı. Gerek alınan cezalar, gerek Kocaeli defansının geçit vermemesi nedeniyle sayıya ulaşamayan Akıncılar hücumu üçüncü çeyrekte sayıya ulaştı. Göksel Türe’nin rakip kırmızı alanında yaptığı koşu başarılı olunca skor 14-0 Akıncılar lehine dönüştü. Sayı arkasından denenen 2 sayılık deneme geçersiz oldu.

Son çeyrekte Akıncılar defansı özellikle pas oyunlarını başarıyla durdurdu. Yapılan bir top kesme sonucunda topa rakibinin kırmızı alanında sahip olan Akıncılar defansı, hücum takımının girmesiyle gerçekleştirdiği oyunda Beytullah Tosun’un yaptığı dış koşu ile sayıya ulaştı. Ardından denenen 2 sayılık deneme de başarılı olunca skor 22-0 Akıncılar lehine dönüştü. Son hücumu yapmamayı tercih eden Kocaeli ekibi maçın skorunu belirlemiş oldu.

Maç sonunda rakibimizi ve tribünü alkışladık. Yok sayılabilecek kadar gerginliğin yaşandığı maçta her iki takımın da pozitif yaklaşımı nedeniyle maçta bir problem yaşanmadı.

Maçtan notlar:

  • Anadolu Akıncıları tüm maçlarını kazanarak (4 te 4) grup lideri olarak birinci lige yükselme maçında Isparta ekibiyle karşılaşma şansına sahip oldu.
  • Akıncılar defansı oldukça başarılı bir oyun sergiledi. Maç süresince 6 adet pas kesme (INT) ve 3 adet rakip topunu düşürüp sahip olma (FUM REC) gerçekleştiren savunma hattı bu anlamda hücumuna büyük anlamda destek verdi. Elbette bu top kayıplarında Akıncılar savunma ön hattının kurduğu baskının da etkisi büyüktü.
  • Kocaeli defansı da başarılı bir oyun sergiledi. 2-3 pas arası yaparken 1-2 defa da topu düşürüp sahip oldular.
  • Son gördüğümüzden bu yana Kocaeli farklı formasyonları gerçekleştirebilen, hem koşabilen hem de pas atabilen bir takım haline dönüşmüş. Özellikle pasa yoğunlaşmış sistemleri, büyük potansiyel barındıran oyun kurucularını, fizikli oyuncularını da düşününce kısa bir süre içerisinde çok daha tehlikeli bir takıma dönüşeceklerinin göstergesi. Çalıştırıcıları Berkan Uzun’u bu cesur oyun mantelitesinden ötürü tebrik etmek gerekir.

Şimdi önümüzde birinci lige çıkabilmek için son bir engel kaldı. Mayıs sonunda doğru oynayacağımız maçta takımımız seven herkesin desteğini bekliyoruz.

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s