Anadolu Akıncıları – Uludağ Timsahlar Korumalı Futbol 2. Lig 4. Hafta Müsabakası Maç Özeti

LOGO-0412 Nisan 2014 Cumartesi günü Eskişehir Behiç Erkin Spor Kompleksi’nde oynanan kulüpler ligi maçında Akıncılar rakibi Timsahlar’ı kıran kırana geçen bir maçın ardından 20-12 yenerek gruptaki liderliğini korudu. Rakibimize gösterdikleri mücadele ve centilmen oyunları için çok teşekkür ediyoruz.

Maça geçmeden önce yaptığımız analizlere bağlı olarak Timsahlar’ın giderek daha organize bir takım haline dönüştüğünü söylenebilir. Yeni kurulmalarına rağmen içlerinde tecrübeli oyuncuların bulunması ve takımın iyi çalışmasıyla birlikte ilk hafta yaptıkları Tatankalar maçındaki görüntülerinden oldukça uzaktılar. Giderek güçlenen bir ekip haline geldiler.

Akıncılar cephesinde ise gündem Timsahlar maçını kazanıp Çarşamba günü oynanacak 3 dakikalık ODTÜ maçına odaklanmak üzerine idi. Hedef Bursa maçında bol rotasyonlu bir maç çıkarıp oyuncuların enerjisini bir miktar koruyabilmek ve 4 gün sonra yapılacak maç için dinç kalmalarını sağlamaktı. Ancak Bursa ekibi oldukça dirençli bir mücadele sergiledi; bu nedenle bu planımızı uygulayabildiğimizi söylemek güç. Zor kazanılan bir maç oldu.

Maç Akıncıların başlama vuruşu ile başladı. Oyuna kendi sahasının 30 yardı civarında başlayan Timsahlar dirençli koşu oyunlarıyla ilerlemeye başladılar. Akıncılar defansı kendi yarı sahasında rakibini durdurarak topu Anadolu hücumuna geçirdi. İlk oyununda koşu – pas dengeli bir şekilde ilerleyen Akıncılar hücumu rakip takımın kırmızı alanında koşucu Sinan Güler’in sayısıyla öne geçti. Ardından vurulan tek sayılık alan golü ile skor 7-0 Anadolu lehine dönüştü.

Maçın bu andan sonra değiştiğini söyleyebilirim. Çözülmesi beklenen Timsahlar maça daha sıkı asılmaya başladı. Tam tersi olarak Akıncılar’da ise çözülmeler başladı. Elbette Akıncılar hücumunun  aldığı cezaların konsantrasyon bozukluğu üzerinde etkisi büyüktü. Akıncılar hücumu her ne kadar başarılı (ve zor) ilerlese de ya top kaybı yaptı, ya da Timsahlar tarafından başarılı bir şekilde durduruldu. Öte yandan Timsahlar hücumu özellikle 43 numaralı oyuncu Emrah Şafak’ın (onu aşağıda biraz daha detaylı anlatacağım) güçlü ve hızlı koşu oyunları sayesinde ilerleyebildi. Kendi kırmızı alanımızda yaptığı koşu oyunu ile Timsahlar 43 Emrah ilk yarının sonlarına doğru takımını sayıya ulaştırdı. Ardından denenen iki sayılık oyun başarılı olamayınca skor 7-6 Akıncılar lehine dönüştü.

İlk yarının sonlarına doğru kendi kırmızı alanından oyuna başlayan Akıncılar hücumunda oyun kurucu topu 43 numaralı Emrah tarafından aldığı darbe ile yere düşürünce sayı çizgisi içerisinde Timsahlar savunması topa sahip oldu ve 12-7 öne geçti. İlk yarı bu şekilde sonuçlandı.

Akıncılar ikinci yarıya daha farklı bir defansif formasyon ve daha diri bir hücum ile çıktı. İlerleyen zaman içerisinde Akıncılar kondisyon gücünü öne çıkararak hücumda daha rahat bir oyun sergilemeye başladı. Özellikle oyun kurucu Emre hem kolu hem ayakları ile Akıncılar hücumunu ileriye taşıdı. Ardından yaptığı QB koşusu ile sonuca ulaşan Emre Anadolu ekibinin skora ulaşmasını sağladı. Ardından denenen iki sayılık oyun başarısız olunca maç 13-12 Akıncılar lehine dönüştü.

Dördüncü çeyrekte yorulan Timsahlar koşu oyunundan çok pas oyunu denemeye başladı. Başarılı bir şekilde pas oyunlarını savunan Akıncılar savunması, bir oyunda DB Ilia’nın pas arası yapıp sayıya koşması ile aradaki farkı arttırdı. Defansın attığı sayı sonrası vurulan 1 sayılık alan golünün de başarılı olmasıyla birlikte skor 20-12 Akıncılar lehine döndü.

Bu pozisyondan sonra kayda değer bir olay yaşanmadı. Maçın ardından her iki takım birbirini tebrik etti. Anadolu Rangers ile Uludağ Timsahlar arasında ilk defa oynanan bu maç güzel bir dostluğun başlangıcına da vesile oldu. Bu anlamda da takımımız adına önemi büyük bir müsabakaydı.

Maçtan notlara gelecek olursak:

 • Akıncılar tribünü neredeyse en kalabalık hallerinden birini yaşadı. 60-70 kadar taraftar maç boyunca soğuk havaya rağmen desteğini esirgemedi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Taraftar gerçekten oyuncuları ateşleyebiliyor.
 • Maçta oyun boyunca Anadolu Rangers ekibi 200 yard  civarında ceza yedi. Video analizi sonrasında sorunlar tespit edilip çözülecektir.
 • Rakip takımın 43 numaralı oyuncusu ve koçu olan Emrah Şafak için ayrı bir paragraf açmak gerekir. Elbette tüm Timsahlar ekibi canla başla mücadele etti, ancak Emrah maç boyunca müthiş bir mücadele örneği gösterdi. Tüm maç boyunca sahada olması ve sakatlanmasına rağmen takımını bırakmaması, Uludağ ekibi için oldukça ateşleyici bir olay olsa gerek. Kendisi gerçekten çok iyi bir oyuncu.

*Çarşamba günü Ankara’da ODTÜ ile 3 dakikalık bir müsabakaya çıkıyoruz (kural hatası nedeniyle tekrar edilmesi kararlaştırılan bölüm). Bu Türk Korumalı Futbol Tarihi için çok önemli bir müsabaka. Bu konu hakkında geniş bir yazı derleyip ilerleyen günlerde yayınlamayı amaçlıyorum.

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Anadolu Akıncıları – Uludağ Timsahlar Korumalı Futbol 2. Lig 4. Hafta Müsabakası Maç Özeti

 1. Emrah Ş. says:

  Arkadaşlar oynadığım en güzel maçlardan biriydi takımımı ve Rangersı gönülden kutlarım..Amerikan futbolu Ülkemizde Nasıl tanıtırsak taraftarımıza gençlerimize nasıl aşılarsak öyle güzel gelişir ve yapılanır…Bu işe gönül veren herkesin amerikan futbolunun en centilmen spor ve kardeşliğin dostluğun en son noktada olduğunu bizler göstericez..Rangers taraftarına amerikan futbolu için orda olduklarını varsayaark kutluyorum ama tezahürat şekli ve sözlerini kesinlikle tasvip etmiyorum..Bunda oyuncuların bir suçu yoktur ama tek olması gereken yönetimin taraftarını ve sevenlerini bu spordaki kardeşliği anlatmasıdır…Anadolu takımları olarak her zaman birbirmiz yanında olmalıyız..Oyuncu olarak 87 numaralı oyuncunuzu gerçekten kutluyorum..Çok yetekeli vir arkadaşımız umarım gelişimini sporcu kimliğiyle süsler ..[43 ]

  Like

 2. Emrah Ş. says:

  Ayrıca yukarıda yapılan yorum timsahlardan kimin yaptığını bilmiyorum .Takımızda konuşacak bir Emre varsa oda R.Emre soykut kaptandır ki o da bu sporda bu yorumu yapacak en son oyuncumdur..Bu yorum yapacak oyuncular camiyada yerini bilen insanlardır kim umarım en kısa sürede ortadan kalkar…

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s