Türkiye Korumalı Futbol 2. Ligi Müsabakası: Anadolu Rangers – Sakarya Tatankaları

Sakarya2Kışın aniden bastırmasıyla çehresi beyaza bürünen Eskişehir, çok çekişmeli geçen bir “gece” maçına sahne oldu. Anadolu Akıncıları ile Sakarya Tatankaları arasında oynanan “Anadolu Derbisi” ‘ni 32-19 luk skorla Akıncılar kazandı.

Saat 16:30 da buluşan Akıncılar maç öncesi yemeğinden sonra Behiç Erkin Sahası’na geçti. Maça iki saat kala son taktik toplantısı gerçekleştirildi. Ardından sahayı hazırlamaya geçen Eskişehir ekibini büyük bir sürpriz bekliyordu. Kar sanki bütün sene bu gün yağmayı beklemiş gibiydi. Kar ve yağmur, kendine has sahası olmayan takımlar için işkencedir. Bu konuyu biraz açıklamak gerekirse:

Kendimize özel bir sahamız olmadığından ötürü maçlardan önce sahayı Korumalı Futbol’a uygun bir şekilde çizmemiz gerekiyor. Ancak suni çim sahayı çizmek oldukça güç. Herhangi bir kalıcı veya geçici boya ile işlem yapılması yasak. Bu nedenle maçtan önce sahayı “bant” ile çizmeniz gerekiyor. Elbette zemin karlı ve yağmurlu olunca bant da çok iyi bir çözüm olmuyor. Her ne kadar bu maç için en kaliteli bantlar alınsa da istenildiği gibi tutmaması ve sahanın eninin yanlış ölçülmesi nedeniyle bu çizgileri doğru ölçülere getirmek çok zaman aldı. Ayrıca ambulans konusunda yaşanan aksaklıklar nedeniyle de maç planlanan saati 20:30 yerine 21:30 gibi geç bir saatte başlayabildi.

Bin bir zorluk ile sahayı ve ambulansı hallettikten sonra maça başladık. Maç için ücretsiz bir taraftar servisi hizmeti gerçekleştirdik. -7 dereceye rağmen bizi yalnız bırakmayan 75 kadar taraftarımıza öncelikle teşekkür ediyoruz. Bütün maç boyunca susmadılar.

Karlı zeminde başlayan maçta başlama vuruşunu Akıncılar yaptı. Vurulan topu karşılayan Sakarya oyuncusu arkada yapılan bir şaşırtmaca oyunu esnasında (reverse) topu düşürünce Akıncılar oyuncusu Oğuzhan topu kaptı. Akıncılar hücumu bu şekilde Tatankalar’ın sahasının 5 yardından oyuna başlama şansı buldular. Ancak soğuk ve heyecanın etkisiyle Akıncılar art arda ceza alarak 40 yard geriye düştü. Üçüncü hakkında 45 yardlık pas atan oyun kurucu Emre, Yiğit’i rakip takımın gol çizgisinde top ile buluşturdu. 6-0. Sayı sonrasındaki ekstra hakkını 1 sayılık alan golü (Point after touchdown / PAT) ile kullanan Akıncılar, Oğuzhan’ın başarılı olmasıyla 7-0 öne geçti.

Sahaya giren Sakarya hücumu ilk etapta Akıncılar defansını geçmekte zorlandı. Ancak Akıncıların acemi savunma oyuncusunun dalgınlığını fırsat gören Tatankalar oyun kurucusunun attığı güzel bir uzun pası tutan hücum oyuncusu skoru 7-6 ya getirdi. Ekstra denemesinde Akıncılar defansı sayıya izin vermedi.

Bir sonraki oyunda Anadolu ekibi kararlı bir şekilde Sakarya sahasına doğru ilerledi. Rakibin kırmızı alanında Sakarya defansının pas arası yaparak topa hakim olması ve ardından 60 yard kadar topu Akıncılar bölgesine kadar getirmesi Sakarya ekibi için oldukça iyi bir avantaj doğurdu. Bu avantajı iyi kullanan Tatankalar oyun kurucunun koşusu ile sayıya ulaştılar. 7-12. Ardından yaptıkları ekstra denemesine Anadolu savunma hattı geçit vermedi.

Sayıyı yedikten hemen sonra rakibin oyuna başlama vuruşunu iyi karşılayan Oğuzhan topu rakip sahanın gol bölgesine kadar taşıyarak Akıncılar adına sayıya ulaştı. Bu noktada Akıncılar özel takımlarının yaptığı bloklar görülmeye değerdi. Yaklaşık 90 yardlık bir koşunun ardından gelen sayı ile birlikte skor 13-12 Akıncılar lehine döndü. Ekstra denemesi alan golü isabetsiz olunca skor değişmedi.

İlk yarının sonuna gelirken son hücum şansını iyi kullanan Akıncılar, emektar oyuncu Göksel’in 40 yardlık müthiş koşusu ile bir sayıya daha ulaştı. 19-12. Alan golünü ıskalayan Akıncılar ekibi soyunma odasına bu skorla girdi.

İkinci yarı da bir takım aksaklıklar yüzünde geç başladı. Saat 00.00 a geliyordu. Karın yerini tipiye bıraktığını söyleyebilirim. Saha içinde göz gözü görmüyor; ancak iki takımda durumdan şikayet etmiyordu. Tüm aksaklıklara rağmen tek bir kötü eleştiride bulunmayan Sakarya takımını tebrik ediyorum. Yıllardır centilmenliği ve dostane davranışları çizgisinden sapmayan bir takım. Sahadaki iki takımın da tek dersi top oynayabilmek olunca bu tarz zor doğa şartları işe zorluktan çok heyecan ve anlam katıyor.

İkinci yarıya Tatankalar alan vuruşu ile başladı. Topu iyi karşılayan Akıncılar özel takım oyuncusu Oğuzhan 50 yardlık bir koşuyla orta sahaya kadar topu taşıdı. Daha sonra karın da etkisiyle ağılaşan zemin her iki takım için de problem yaşatmaya başladı. Ancak Akıncılar defansının, rakibin arka taraflarında düşürdükleri topu almaları neticesinde Anadolu hücumu 2 kere rakip gol çizgisine çok yakın yerden sahaya girdi. Birinde Göksel’in koşusu, diğerinde oyun kurucu Emre’nin koşusuyla; ve ardından vurulan alan golünün başarılı olmasıyla skor 32-12 Akıncılar lehine dönüştü.

Farkın artmasıyla birlikte Tatankalar takımı bir miktar motivasyonunu kaybetti. Maçın son dakikalarında Akıncılar süreyi eritmeye oynadı. Bu süreçte acemi defans oyuncuları da sahaya sürüldü. Sakarya hücumu uzun süren bir oyun serisi sonunda güzel bir koşuyla sayıya ulaştı. Ardından vurdukları alan golünün başarılı olması ile birlikte maçın da sonucunu getiren düdük çaldı. Son skor 32-19 Anadolu Rangers lehine oldu.

Maç yaklaşık 00:30 – 01:00 sularında bitti. bu süreç zarfında elinden gelen en iyi yönetimi gösteren hakem heyetine, sahada müthiş mücadele eden ve sportmence mücadele eden Sakarya takımına, bütün maç boyunca bizi destekleyen taraftar grubumuza, tüm sorunlarımızı çözen tesis sorumlusu İlhan Hocamıza ve bizden desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen belediye başkanımız Sayın Dt. Ahmet Ataç’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Elbette bu isimlerin yanında saha dışında canla başla çalışan oyuncumuz Erdal Duyar ve teknik işleri halleden Okan Özbay’a buradan sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sizler olmasanız o gün sahaya çıkmak belki nasip bile olmayacaktı..

mice

Gecenin bir vaktinde, o soğuğun altında yoğun kontakt sonucu ağrılar ve sızılar bırakan bir spor niye yapılır? Eğitim seviyesi en yüksek spor olan Korumalı Futbol oynayan oyuncuların bildiği bir şey var sanırım. Bu sporun verdiği haz başka hiç bir sporda yok diye düşünüyorum. Maç sonundan bir kare ile bunu açıklamak isterim. Galibiyetin ve güzel oyunun verdiği mutluluğu yansıtan en doğal anın dışa vurumu bu olsa gerek —->

 

 

Maç süresince ciddi bir sakatlık yaşanmaması en güzel gelişme oldu. Sakarya ekibine kalan maçlarında başarılar diliyoruz. Tüm takımlara sakatlıksız bir sezonun devamını diliyorum.

(Yazı maç fotoğrafları ile en kısa zamanda güncellenecektir)

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s