Anadolu Rangers – Çanakkale Vatanseverler Korumalı Futbol Kulüpler İkinci Ligi Birinci Hafta Müsabakası

999454_215829348597959_807190467_nBüyük bekleyişten sonra nihayet Korumalı Futbol 2. Ligi başladı. Anadolu Rangers (Akıncılar) olarak ilk rakibimiz Çanakkale Vatanseverler ile Çanakkale’de karşı karşıya geldik. Maç 46 – 0 lık skorla Akıncılar lehine sonuçlandı. Vatanseverlere göstermiş oldukları mücadele ve misafirperverlik için çok teşekkür ediyoruz.

Maçın skoruna kısaca değinip daha çok Çanakkale takımı üzerine konuşmak istiyorum.

Maç sabahı yola 6:30 da koyulduk. Eskişehir – Çanakkale arası 420 kilometre. Üniversitemiz kulüp maçlarında konaklamayı karşılamadığı için neresi olursa olsun günübirlik gitmek durumunda kalıyoruz. Bu nedenle yola biraz erken koyulduk. Ancak okulumuzun bize jest yapıp 2 sene önce aldığı 54 kişilik Mercedes Travego’lardan birini bize tahsis etmesi hem daha fazla oyuncu götürebilmemize olanak sağladı; hem de nispeten daha rahat bir yolculuk geçirmemizi sağladı. Bu noktada emeği geçen kişilere teşekkür etmeyi borç bilirim.

Yolculuk süresinde belirlenen sürelerde özel kahvaltımızı ve öğle yemeğimizi yeme şansını bulduk. Maç günleri beslenmesine dikkat etmeye çalışıyoruz. Doğru beslenmek maç esnasında tüm potansiyelinizi ortaya çıkarabilmenize olanak sağlıyor. Maçın oynanacağı sahaya geldiğimizde maça daha 2 saat vardı. Vatanseverler sahayı çiziyorlardı. Hava sıcaklığı bir korumalı futbol müsabakası için mükemmel derecede uygundu.

1424581_215828948597999_1754469293_nSahaya ilk girdiğinizde Çanakkale takımının çok şanslı olduğunu görüyorsunuz. Orta büyüklükte bir tribünü olan suni çim bir sahaya sahipler. Üstelik gece ışıklandırmaları da mevcut. Bu anlamda gerçekten harika bir tesise sahipler. Akıncılar olarak biz de belki de tarihimizde ilk defa akşam maçı yapma şansına sahip olmanın heyecanını yaşıyorduk.

1393241_215849088595985_664166230_nMaç tam saatinde başladı. Bu sene hazırlık maçı yapmayan ve kadrosunda çok sayıda yeni oyuncu bulunan Rangers oyuna kick ile başladı. Rakip takımın 15 yard civarında durdurulan return oyunundan sonra sahaya giren Rangers defansı rakibini punt vurmaya zorladı. Rangers hücumu sahaya girdiğinde uzun paslar ile tek safety oynayan Çanakkale ekibini geçmeye çalıştı. Dördüncü hakkından da incomplete pasla dönen Rangers, sonraki drive da Çanakkale hücumunu punt a zorladı ve vurulan degajı sayıya çeviren Oğuzhan, Rangers ı 6-0 öne geçirdi. Sayı sonrası alan golünde de başarı bulan Oğuzhan skoru 7-0 a getirdi. Çanakkale takımı defans anlamında hücumuna göre daha etkili bir ilk yarı izlettirdi. Karşılıklı oyunlar sonunda ilk yarı Akıncıların QB Emre ile sayı bulması, ardından Oğuzhan’ın alan golünü sayıya çevirmesi ve  defans kaptanı Yunus’un safety si ile 16-0 Akıncılar lehine sonuçlandı.

1393241_215849091929318_909887410_nİkinci yarıda daha etkili bir Rangers izledik. Rahatlayan yeni oyuncular daha konsantre oynamaya başladı. 95 yard kick return ile ikinci yarının başında sayıyı bulan Rangers daha sonra koşucu Sinan ile sayıya ulaştı. Ardından yaptığı interception ile sayıyı bulan Erkut ve pas oyununda başarılı bir yakalama ile sayıyı bulan Can Efe ile birlikte skor 40-0 a ulaştı. Son drive a kadar WR olarak oynayan 16 yaşındaki geleceği parlak oyuncumuz Berkay Özer (WR/QB), son drive da QB olarak oynadı. İlk oyunda kenarda beni ve bir çok kişiyi yaptığı zone read ile kandıran Berkay çok sayıda defans oyuncusunun koşucuya konsantre olmasını sağladı ve 13 yardlık bir kazanç elde etti. İkinci oyunda da bu sefer ters taraftan zone read gerçekleştiren Berkay 24 yard koşarak sayıya ulaştı ve bizleri resmen sevinçten ağlatma noktasına getirdi. Attığınız veya yediğiniz sayılar çok önemli değil, ancak bu tarz genç yeteneklerin geliştiğini görmek insana inanılmaz bir mutluluk veriyor. Diğer 16 yaşındaki oyuncumuz LB Efe de maçta göz dolduran bir performans gerçekleştirdi. Forma yetmediği için oynayamayan diğer bir genç olan Atakan’ı izlemek ise önümüzdeki maçlara kaldı.  Berkay’ın attığı sayıyla birlikte skor 46-0 olarak haneye yazıldı.

993435_215829178597976_1435478647_nMaçın en önemli durumlarından bir tanesi maça gelen seyirci sayısıydı. Evet yanlış duymadınız; seyirci diyorum. Tüm tribünler doluydu ve maç boyunca tezahuratlarla Çanakkale takımını desteklediler. Hayatımda ilk defa böyle bir atmosferde maç izledim. Tribünden tek bir küfür veya hakaret sahaya yansımadı. Bu noktada Çanakkale seyircisini hürmetle selamlıyorum. Müthiş bir iş çıkardılar. Aynı zamanda Vatanseverler de oldukça centilmen ve mücadeleci bir futbol oynadılar. Kendilerine seramonide teşekkür ettik ve maç sonunda her zamanki gibi hem tribünü hem de rakibimizi alkışladık.

993435_215829181931309_1371970374_nMaç içerisinde çeşitli nedenlerle atılan bir kaç oyuncu oldu. Hakemlerin maçı yönetişi gerçekten iyiydi. Ellerinden geldiğince akıcı yönettiler. Kendileri de insan olduğundan ötürü bir iki noktada aksaklıklar yaşandı. Ancak açın geneline baktığımız vakit oldukça iyi bir yönetim sergilediklerini söyleyebilirim. Futbol seviyesinin ve hakemliğin bu şekilde gelişmesi ülke sporumuz adına güzel bir haber.

1450041_215828738598020_346208505_nÇanakkale takımından bahsetmek istiyorum. İkinci ligin yeni ekibi bildiğim kadarı ile 2 senedir idman yapıyor. Malzemelerinin bu sene gelmesiyle birlikte lige katılma kararı aldılar. Bir miktar tecrübe eksikleri var; ancak başka yeni kurulan takımlar ile kıyaslamak gerekirse, çok çok disiplinli bir takım. Skor ne olursa olsun maçtan hiç kopmadılar. Son saniyeye kadar istekli ve saldırgan oynadılar. Daha çok koşu ağırlıklı oynuyorlar. Tüm oyuncular çok heyecanlı olduğundan ufak tefek hatalar da olsa maç genelinde gayet disiplinli oynadılar. Bu senenin onlar için çok iyi bir deneyim senesi olacağını düşünüyorum. Gayet fizikli oyuncuları mevcut. Potansiyelleri oldukça yüksek. Bu sene içerisinde tecrübe kazanıp çok daha iyi bir yere geleceklerinden hiç bir şüphem yok. Maç öncesinde telefonda tanıştığım Yrd. Doç. Dr. Mustafa Levent Yener hocaları ve defans koordinatörleri Umut Öztürk’ü ve adını sayamadığım diğer teknik ekibini tebrik ediyorum. Bu kadar kısa sürede bir takıma disiplin ve kimlik kazandırmak çok kolay bir iş değil. Umarım başarılarınız artarak devam eder.

Her iki takımdan çok sayıda oyuncu sakatlanmış olsa da bu sakatlıkların çok ciddi olmaması sevindirici oldu. Şimdiden iki hafta sonra evimizde yapacağımız Sakarya Tatankaları maçına çalışmaya başladık. Gerek kendi evimizde olacak sezonun ilk maçı olması, gerek bir Anadolu Derbisi olarak adlandırabileceğimiz yılların rekabeti Tatankalar-Akıncılar ritüelinin tekrardan yaşanılacak olması bizi oldukça heyecanlandırıyor. En kısa zamanda bu maç hakkında daha detaylı bilgiler paylaşacağım.

Herkese korumalı futbol dolu nice haftalar diliyorum.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s