Milenyum’un Ranger’ları

RNG12Daha önce de bahsetmiş olduğum Anadolu Rangers U19 Yaz Kampı bu hafta sona erdi. Haftalar süren çalışmaların ardından Çarşamba günü yapılan son idman ile güel bir dönemin sonuna ulaştık. Yapımda ve yürütülmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Esasında planlanan çok daha kalabalık bir kadroyla daha büyük bir organizasyon gerçekleştirmekti. Çünkü yaz döneminde lise ve öncesi çağdaki arkadaşlara daha rahat ulaşabileceğimizi düşünüyorduk. Her ne kadar nicel olarak çok olmasa da nitel olarak gayet kaliteli bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.

RNG2Katılımcıların 12 ila 17 yaşları arasındaki oyuncu adayların oluştuğu kamp döneminde çok keyifli zamanlar yaşandı. Sporun güzelliği katılımcı genç arkadaşların neşesiyle buluşunca insan keyif alıyor. Ara ara gözlemci ara ara çalıştırıcı olarak katıldığım idmanlarda gördüğüm Eskişehir’li gençlerin evde bilgisayarlarını bırakıp bu sporu oldukça keyif alarak yaptığıydı. Ailelerinden aldığımız geri dönüş de bunu kanıtlar nitelikte. Çocuklarının diğer sporları pek sevmediklerini; bu spordan çok zevk aldıklarını ilettiler.

RNG3Esasında bu noktada konuşmak istediğim birkaç durum var. Eskişehir gibi bir Anadolu şehrinde en yaygın spor futbol. Altyapı antrenörleri genelde fiziksel ve yeteneksel özellikleri ön planda tutup ortalama üstü oyuncular üzerinde yoğunlaşıyorlar. Çoğu spor hız ve yeteneğe bağlı olarak oyuncu alıp yetiştirmekte. Güreş, boks, çekiç, gülle vb. fiziğe bağlı sporların da çok yaygın olduğunu söyleyemeyeceğim. Bu nedenle ufak yaşta pek bir yeteneği olmadığı görülen genç arkadaşlar çemberin dışında bırakılıyor.

Spor dediğimiz olay sadece olimpiyatlarda başarılı olmak değildir. Para kazanma mesleği değildir. Sporun en büyük özelliklerinden birisi kişinin kafa ve vücudun doğru oranda geliştirip “iyi” bir insan haline gelmesi ve gelecek nesillere bırakacak iyi bir gene sahip olmasını sağlamaktır. En gelişmiş branş olarak nitelendirilebilecek Türk futboluna baktığımız zaman oyuncuların eğitim seviyesinin oldukça düşük seviyede olduğunu görmekteyiz. Bu nedenledir ki hep futbolcuların magazin hayatları sporculuklarından öne çıkmakta..

RNG4Korumalı futbol ise üniversitelerde doğması ve halen üniversite destekli bir spor olması nedeniyle oyuncularının büyük çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşmakta. Bu özelliğiyle ülkemizin en yüksek eğitim seviyesine sahip oyuncularına sahip olduğu söylenebilir. Desteklendiği takdirde barındırdığı entellektüel potansiyeli dışa vuracağını düşünüyorum.

Diğer yandan oyun sistemi içerisinde her tipten fiziğe sahip oyunculara ihtiyaç duyması nedeniyle yukarıda bahsetmiş olduğum “çemberin dışında kalan gençler” e de kucak açıyor. Şişman diye ilgilenilmeyen küçük yaşta bir çocuk doğru bir spor yolu izlendiği takdirde “bambaşka” bir gence dönüşebiliyor. Bunu 1.5 senelik gelişim sürecinde U19 oyuncularımızda gözlemledik. Kısacık boyu ve şişmanlığıyla bir futbol takımında maskottan öteye gidemeyecek Efe Altıner şu an 1.80 boyunda 84 kiloluk geleceğin en iyi linebacker oyuncularından biri olma potansiyeline sahip bir gence dönüştü. Düzenli saha içi ve saha dışı antrenmanlarıyla bunu 1.5 sene gibi kısa bir sürede başardı. Bu gelişimi gösteren nice oyuncular var. Anadolu Rangers olarak biz de boy, kilo farkı gözetmeksizin yaz boyunca yetiştirmek üzere Eskişehir’in gençlerini kampımıza ücretsiz olarak davet ettik.

RNG5Elbette böyle bir çalışmayı ücretsiz olarak gerçekleştirmek pek kolay bir iş değil. Bu noktada A takımı koçlarından Mert Akdoruk’un görevini devrettiği U19 koçları Erdal Duyar ve Fırat Erdener Appak bütün yaz boyunca büyük fedakarlık gösterip antrenmanları yürüttüler. Saha konusunda Tepebaşı Belediye Başkanı’mız sayın Dt. Ahmet Ataç ve Anadolu Üniversitesi Çarşı A Spor Tesisi Müdürü sayın Okutman İbrahim Yavuz Dal’a tesis sağlama konusundaki yardımları neticesinde şükranlarımızı sunuyoruz.

Umarız çoğunun spor yaşantısına bizimle başladığı bu gençler spora devam edip bayrağı bizden devir alarak geleneği sürdürürler. Kendileri ile gurur duyuyoruz.

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s