Anadolu Rangers – Yeditepe Eagles Korumalı Futbol 1. Lige Yükselme Maçı

YEDİÜlkenin sıkıntılı gündeminden ötürü son dönemde yazı yazamaz oldum. Yazdıklarım da gerçekleşme tarihlerinden geç olmaya başladı. Yazacak çok konu birikti, umarım konsantre olup yazabilirim.

Korumalı futbol 1. lige yükselme maçı Yeditepe Eagles ve Anadolu Rangers arasında gerçekleşti. 2 Haziran 2013 tarihinde iki takım Eskişehir’de karşı karşıya geldiler. Maçı kazanan Eagles seneye birinci ligde boy gösterme şansı buldu. Kendilerini tebrik ediyor, birinci ligde başarılar diliyoruz.

Maç sarkan program nedeniyle (Haziran) ve Anadolu Üniversitesi park bahçe biriminin de “katkısıyla”  bakımsızlıktan kurumuş bir sahada oynandı. Maçtan bir hafta öncesinde kendi imkanlarımızla sahayı sulayıp yumuşatmaya çalışsak da konser var diye çim sahaya tır sokarsan, saha tamiri çok zor bir hale geliyor. Maç döneminde ülke genelinde yaşanan olayların oluşturduğu moral çöküklüğü, uykusuzluk ve maç günü çıkan anlamsız fırtına nedeniyle iki maç takım adına oynanabilecek en kötü ortamda oynandı.

Aslında burada alındığım bir nokta var. Bireysel olarak tek derdim bu sporun gelişmesi ve daha iyi şartlarda oynanması. İnsanları iyiye teşvik etmeye çalışıyoruz. Küfür etmemeye çalışıyoruz. Fair play yapmaya çalışıyoruz. Ama hakemin maçtan önce misafir takıma “Eğer burada maç oynamamayı kabul ederseniz maçı hükmen kazanabilirsiniz”  demek de ne oluyor? Bize field goal direkleri olmayan, beton üstü ince halı kaplı sahada böyle bir şey sorulmadı (Kabul edeceğimizden değil). Saha gayet nizami ölçülerde, field goal direkleri var. Yer yer toprakta yarıklar var; fakat bu yarıkların kapatılması kolay. Kum getirip dökebiliriz sonuçta.

Bu konuda çok tartışmaya gerek yok. Çim saha olsun, sakatlıklar azalsın, beton sahada oynanmasın amacındayız. Evet bakımı zor ama mevsime göre çok iyi olduğu dönemler oluyor. Neyse, bundan sonra biz de maçları halı sahada yaparız olur biter.

Maç iki takımın da iyi defans yapmasıyla bir süre skor gerçekleşmeden sürdü. Aşırı rüzgar nedeniyle Anadolu Rangers pas oyunlarında başarı bulamadığından ötürü neredeyse hiç pas kullanamadı. Tabi oyun kurucunun omuz sakatlığının da bunun üzerinde etkisi var. Öte yandan Eagles hücumu başarılı kısa ve orta mesafe paslarıyla rüzgardan pek etkilenmedi. Skorların nasıl gerçekleştiğini pek hatırlamıyorum. İlk skoru Eagles takımı güzel bir pas oyunuyla yaptı. Daha sonra sahaya iyi bir pozisyonda giren Anadolu Rangers QB koşusu ile sayı şansı buldu. İlk yarının sonlarına doğru DT Serdar Dayanç güzel bir interception sonrası sayıya koştu. Jübile maçı olarak sayılabilecek maçta yaptığı bu güzel sayı bizim için oldukça anlamlıydı.

Rangers çok sevinemeden Eagles takımında returnları gerçekleştiren, yabancı olduğunu hatırladığım oyuncu güzel bir kick return ile sayıya ulaştı. Devre arasına girilirken Eagles 2 sayı öndeydi.

İkinci yarıda konsantre olarak daha düşmüş bir Rangers vardı. Oyun kurucunun yeniden sakatlanması, hücumsal anlamda yaşanılan düşüş nedeniyle yüzde 90 koşu deneyen Rangers hücumu ilerlemekte oldukça zorlandı. Neredeyse bütün Rangers koşu oyunlarını tek başına durduran Eagles LB/FB si Chase Campbell ayrı bir tebrik etmek gerekir. Gerçekten çok hızlı ve teknik bir oyuncu.

Maçta Eagles iki sayı daha buldu. Saha kenarı – hakem arasında yaşanan tartışma nedeniyle maç kısa bir süre durdu. Yaşanan bu olay nedeniyle Eagles ve hakemlerden özür diledik ve maç devam etti.

Eagles yabancı oyuncuları ve yabancı teknik heyeti ile güzel bir sistem oturtmuş. Özellikle hücumsal anlamda çok çeşitlilik bulunmakta. Oyun kurucuları gayet yetenekli ve gelecekte çok daha iyi olacak gibi görünüyor.

Rangers cephesinde ise kadro derinliğinin sene sonuna doğru kaybedilmesinin etkileri büyük ölçüde görülüyor. Sakatlıklar ve takımı zamansız bırakan oyuncular yüzünden maç genelinde çok büyük sıkıntı yaşandı. Seneye bu eksiklerimizi giderip daha sağlam bir şekilde lige başlayacağız.

Bir sezon daha böylece sonlanmış oldu. Önümüzdeki yazıda bu maçtan bir hafta sonra yapılmış olan Rangers U19+ B ve A (oyuncu takviyesi) – Ted Bulls + Gazi Warriors (oyuncu takviyesi) dostluk maçını anlatacağım.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s