Anadolu Rangers – Bilgi Hunters Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi 3. Hafta Müsabakası


Duvar Kağıdı-01-01
23 Mart 2013 Cumartesi günü Marmara Üniversitesi BESYO Stadı – İstanbul’da Bilgi Hunters ile Anadolu Rangers karşı karşıya geldi. İlk iki maçını kazanan iki ekipten kazananın yarı finale çıkacağı maçta 13-12 lik skorla Bilgi Üniversitesi galip geldi.

İki senelik yapılanma süreci bu senenin ilk yarısına kadar aslında çok iyi gidiyordu. Yeni oyuncuların sisteme adaptasyonu, mevcut oyuncuların kendini geliştirmesi ve disiplinli çalışmanın etkisiyle Rangers kazanan bir takım haline gelmeye başladı. Ebattan çok hız ve tekniğe dayalı oyun sistemini hem defansta hem hücumda benimseyen takımımız yaptığı hazırlık maçlarında da oldukça başarılı sonuçlar almıştı. Bu sezonki karnemize bakacak olursak:

Yapılan hazırlık ve resmi maçları olarak;

 • Kocaeli Sharks (PRO Takımı) (kontrollü hazırlık maçı) (skor sayılmadı) (W)
 • AKÜ Victory Walkers (ÜNİ Takımı) / 42-0 (W)
 • Gazi Warriors (PRO Takımı) (hazırlık maçı) / 28 – 32 (L)
 • Isparta Spartans (ÜNİ Takımı) / 14 – 0 (W)
 • Yaşar Admirals (ÜNİ Takımı) / 29 – 20 (W)
 • Bilgi Hunters (ÜNİ Takımı) / 12- 13 (L)

Geçen seneki dağınık görünümümüz ve uzun zamandır küçümsenen bir takım olduğumuz için (hoş, efsane takımların bile şu an ne durumlarda olduğu görülüyor) takımların çoğu ve camia bizi “ederimizden daha güçsüz” görerek bizi pek ciddiye almadılar. Bu bazı maçlarda rakibi şaşırtmamıza neden olarak işimize yaradı. 

Bu sene ilk dönemin sonuna doğru yaptığımız Gazi Warriors maçı buna bir örnek. Pro takımıyla karşımıza çıkan Warriors hiç beklemedikleri bir dirençle karşılaştı ve özellikle defansif anlamda bocaladı. Geçen sene hazırlık maçında bizi çok rahat yenen Isparta ekibi hiç beklemediği bir defans gücüyle karşı karşıya kalıp ilk defa bir maçta sayı atamadı.

Şaşırmakta haklılar çünkü Rangers 1 sene içinde resmen kimlik değiştirmiştir. O kadar yoğun ve disiplinli çalışmıştır ki, çoğu takım buz gibi havada idman yapacak 20 – 25 kişiyi bulamazken biz 40 – 45 kişiyle idmanlarımızı yürüttük. Bu konuda oyuncularımız gerçekten çok çabalamışlardır, bu emekleri için onlara teşekkür ediyorum. Kafaca profesyonel, ruhen amatör bir şekilde çalışmalarına aralıksız devam ettiler.

Hikayeyi uzun uzadıya yazmak istiyorum; çünkü ilk dönemin bitişi ve ikinci dönemin başlangıcı sürecinde çok sıkıntılı birkaç olay yaşadık. Bahsettiğim Gazi maçında resmen “coşan” oyun kurucumuz ve hücum kaptanımız Emre Rifaioğlu, maç esnasında sol el bileğini kırdı; top attığı omzundan da ciddi biçimde sakatlandı (fakat bize bu durumu açıklamadı). Gerçekten sert olan Gazi defans takımının karşısında o haliyle maçın sonuna kadar dayanması ne kadar fedakar ve yürekli bir oyuncu olduğunu göstergesiydi aslında. Emre ülkedeki en atletik oyun kurucu olmasının yanında inanılmaz güçlü bir kola ve pas tekniğine sahip (İstatistiklerini önceki maç yazılarında paylaşmıştım). Oyun kurucu mevkisindeki ikinci senesinde WR ler ile tam uyuma kavuşan Emre, zaten uyumlu OL mevkisiyle birlikte bu sene başında oldukça iyi görüntüler çiziyordu. Fakat sakat el bileği ve sıkıntılı omzuyla Isparta maçına çıkan kaptanımız maç içerisinde sol el bileğinin tekrar kırılması ve top attığı omzunun üstüne düşüp omzunun çıkması nedeniyle maçı yarıda bırakarak bizi ve sevenlerini üzdü. Yaklaşık 3 hafta bir eli alçıda diğer omzu sargıda gezen kaptanımız fizik tedaviye başladı. 3-4 haftalık ara sürecinde yedek oyun kurucumuz Arda Kerimoğlu (kendisinden birazdan bahsedeceğim) sorumluluğu ele alarak Yaşar ve Bilgi maçlarında hücumun yükünü üstlendi.

Geçen sene Bilgi maçı öncesi en tehlikeli WR oyuncumuz Zafer Oflaz’ın ceza alması nedeniyle  Bilgi maçına eksik çıkmıştık. Bu maça da ilk QB  Emre Rifaioğlu ve maçtan 2 hafta önce hamstring sakatlığı yaşayan MLB – TE Yunus Gül ün eksikliği ile çıktık. İnsan ister istemez talihsizlikler karşısında sıkılıyor; fakat bu kadar kötü şarta rağmen bu kadar iyi oynamamız, sistemimizin iyi işlediğini gösteriyor. Bu iki oyuncu da kadromuza dahil olsaydı; maçı rahat alacağımızı; hatta farka gidebileceğimizi iddia edebilirdim. Ama haticeye değil neticeye bakmak lazım; ve neticede rakibimiz kazandı.

Emre’nin yokluğunda hücumun tüm sorumluluğunu üstlenen Arda Kerimoğlu; bu sezonun takım anlamında en büyük kazancı. 190 cm boyuyla çok büyük potansiyele sahip bir “pocket passer” adayı. Kolu çok güçlü var ve çok hızlı öğreniyor. Üzerindeki ürkekliği kısa zamanda atacağını düşünüyorum. Yaklaşık 1 aylık sürede o kadar büyük gelişme kat etti ki; insan üstü azmiyle hepimizi şaşırttı. Tek sıkıntısı maç tecrübesi; maçta pasları bir miktar güvensiz atması. Bunu da aştığı vakitte çok harika bir oyun kurucu olacak. İnsanın muhteşem bir atlet oyun kurucusu varken, bir de tüm “pocket passer” niteliklerine sahip bir oyun kurucu kazanınca zevkten dört köşe olası geliyor.

Gelelim maça. Bilgi Üniversitesi Isparta ve Yaşar maçlarında oynatmadığı, Boğaziçi Sultans’ın WR i Şafak Yiğitoğlu’nu bu maç için çağırmış. Kendisi iyi bir WR olmasının yanında çok iyi bir kicker/punter. Aynı zamanda Avrupa karmasına seçilen 5 Türk oyuncusundan biri. 20 numaralı oyuncuları da çok iyi bir atlet; o da Avrupa karmasına gidenlerden birisi. 2 numarayı giyen siyahi oyuncuları da 190 cm nin üzerindeki boyu ve atletliği ile çok tehlikeli bir oyuncu; eşleşme problemi yaratıyor. 53 numaralı oyuncularını da unutmamak lazım. Çift yönlü, boyu ve kilosuna göre çok atletik ve agresif bir oyuncu.

Maçtan önce rakibimizi iyi analiz ettiğimizi düşünüyorum. Geçen seneki formasyonunu değiştirip spread e dönen Bilgi Üniversitesi ekibi de bizim gibi hıza dayalı bir sistem kullanıyor. Türkiye liglerindeki en “ebatsız” fakat en “hızlı” oyuncuların oynadığı maç bu maç olabilir. Hücum sistemi bizimkiyle aynı olan rakibimize karşı defansta 3-4 temel formasyonuyla çıktık. Zaman zaman 4-3 ve 4-2 olarak da oynadığımız maçta hücumsal anlamda iki adet formasyon değiştirdik.

Maç aslında biraz enteresan bir olayla başladı. Para atışını kazanan takımımız ikinci yarı seçim hakkını kullanmayı seçti. Bunun üzerine kick vurmayı seçen Bilgi ekibi bizi şaşırttı. Bizim maç başında ve ikinci yarı başında return yapmamızı sağlayan “para atışı ekibine” teşekkür ediyoruz (: Sanırım biraz dalgınlardı..

İlk hücum şansında koşu oyunlarını tercih eden Anadolu Rangers, hücum sırasında bocaladı ve ilerleyemedi. Dördüncü hakkında punt vuruşunun da kötü gitmesiyle birlikte neredeyse kendi 30 undan rakibe başlama şansı verdi. Defans takımının girmesiyle sayı yemesi bir oldu. Daha ilk oyunda 20 numaralı oyuncunun karşısındaki LB ye verilen blitz oyunu, şans eseri pasın da 20 numaraya atılmasıyla birlikte zaten hızlı olan oyuncunun boş alanda rahat koşmasına neden oldu. İlk oyununda pas ile sayıya ulaşan İstanbul ekibi çok rahatladı. PAT vuruşu ıskalanınca skor 6-0 Bilgi lehine dönüştü.

Rangers hücumu sahaya girdiğinde karşısında çok agresif bir Bilgi defansı vardı. Sayı atmanın verdiği motivasyonla oldukça agresif saldıran Bilgi defansı ilk çeyreğin ortalarına doğru Rangers hücumunun sert blokları sonrası biraz temkinli bir şekilde oynamaya ve içeriyi pek rahatsız edememeye başladı. Daha çok koşu tabanlı oynayan Anadolu ekibi ufak ufak aldığı mesafelerle ilerlemeyi başarıyordu. İkinci çeyrekte de 4 numaralı oyuncumuz Zafer Oflaz ın yaptığı güzel koşuları sayı ile sonlandırması skoru 6 – 6 ya getirdi. Ekstrayı 2 PT olarak deneyen Rangers hücumu başarısız olunca devre arasına 6 – 6 lık skorla girildi.

Bu noktada birkaç notum var. Bizzat hem hücumda hem de defansta oynadığım bir maçtı, o yüzden direk yaşadığım deneyimleri aktarmak isterim. Rakip takımın bazı oyuncuları “çoğu zaman” sadece kafa atmaya oynadılar. Maçın başında ufak bir beyin sarsıntısı geçirdim ve kenarı çıkmak durumunda kaldım. Bir pozisyonda bloğa gelen bir oyuncu beni omuzluklarımdan tuttu ve ardı ardına 4-5 kafa attı. Videoları aldığım zaman daha detaylı gösterimlerde bulunabilirim. Geçenlerde yaşadığımız Pamukkale Horozları oyuncusunun bir sakatlanma olayı vardı; insan ister istemez korkuyor. Bilmiyorum belki rakibe gözdağı vermek için yapılıyordur; fakat bunu gösterebilecek çok daha farklı yöntemler var. Kaskı silah olarak kullanmamalıyız.

Maçın ikinci yarısı da son derece çekişmeli geçti. İlk yarıya oranla motivasyonu düşmüş bir Bilgi takımı sahadaydı. Karşılıklı başarılı defanslar sonucunda bir süre sayı olmazken Bilgi hücumu Rangers kırmızı alanına girdi. Center oyuncularının topu çok havadan atması nedeniyle top oldukça geriye gitti. Oyunu iyi takip eden Bilgi oyun kurucusu topa zamanında hamle ederek tekrar sahip oldu. Oyunun kader anlarından birisi buydu. Bir sonraki pozisyonda Rangers safetylerinin arasına atılan 20 -25 yardlık pasa Bilgi’li Nijeryalı oyuncu çok iyi yükseldi ve 2 kişinin arasından topu tutarak takımına sayıyı kazandırdı. Kısa boylu safetyleri oyunda olan Rangers defansı için bu uzun boylu oyuncu çok iyi bir eşleşme problemi yaşattı. Sayıdan sonra vurulan XP denemesi başarılı olunca İstanbul ekibi 13 – 6 öne geçti.

Son çeyrekte zaman daralırken Bilgi defansı Rangers hücumunu durdurmaya başlayınca son çare olarak sakat oyun kurucumuz Emre’yi oyuna sokmak durumunda kaldık. 4 oyunda yaklaşık 40-45 yard alan Rangers hücum takımı, kırmızı alanda güzel bir dış koşu oyununda Emre ile sayıya ulaştı. Bu noktada PAT mı 2 PT mi yapmalıyız diye düşündük ve iki sayılık denemeye karar verdik. Ödülü de kaybı da büyük olan bu tercihte eğer iki sayılık denemeyi gerçekleştirirsek rakibi durdurabileceğimize güveniyorduk. Nitekim sayıyı alamadık ve son hücum hakkını Bilgi’ye vermiş olduk. Zamana karşı oynayan Bilgi Üniversitesi istediği first downları aldı ve maçı bitirdi.

Son çeyrekte İstanbul ekibini sırtlayan oyuncu oyun kurucularıydı. Çok riskli koşularla gerek içten gerek dıştan cesurca koştu ve kritik yardlar aldı. Riskli dememin sebebi her pozisyonda 2-3 Rangers defans oyuncusu tarafından darbe almasından ötürüdür. Gerçekten dayanıklı bir oyuncu.

İki takım için de genelde koşu ağırlıklı bir oyun oynandığı söylenebilir. Bilgi defansı 3 adet interception yaptı. Rangers defansı 1 interception ve 2 fumble recovery ile maçı tamamladı. Maç genelde akıcı olarak oynandı. Oyuncular hakeme hiç itiraz etmediler. Kendi aralarında hiç itişme kakışma olmadı. Seyir zevki yüksek bir mücadele oldu.

Bilgi Üniversitesi’ne sonraki maçlarında başarılar diliyoruz.

Bizi izlemeye devam edin, pişman olmazsınız.

Not: Maç oyunca susmayan, 8 – 9 kişilik ekiple Bilgi taraftarını bastıran taraftar kitlemize sonsuz teşekkürler. Bugüne kadar bizi destekleyen en hararetli taraftar topluluğuydu.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Anadolu Rangers – Bilgi Hunters Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi 3. Hafta Müsabakası

 1. Atabinenkovboy says:

  Açıkcası siz bilgi maçında iyi oynamadınız bilgi kötü oynadı

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s