Anadolu Rangers – Yaşar Admirals Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi 2. Hafta Müsabakası

dadsasddasada23 Şubat 2013 tarihinde İzmir/Sasalı’da saat 12:00 da oynanan maç Anadolu Rangers’ın 29-20 galibiyetiyle sonuçlandı.

Bu sene havalar oldukça garip. Deyim yerindeyse ara ara soğuyan hava dışında Eskişehir’de kış yaşanmıyor. Etraftaki şehirler kar ve yağmurdan çile çekerken biz nispeten güzel havalar yaşıyoruz. Maç saatinde, meteoroloji raporuna göre İzmir’de sağanak yağış beklenmekteydi. Nitekim Cuma sabahı güzel bir havada yola çıkmamızla birlikte önce Afyon civarında soğuk ve karla kaplanmış yol kenarları, ardından İzmir’e girişte azımsanmayacak bir yağmur bizi karşıladı. Okulumuz bize güzel bir otel ayarlamış (Volley Otel), fakat yeri büyük otobüsler için oldukça sıkıntılı. Otobüsü uzağa park edip hafifleyen yağmur altında, göl olmuş caddeleriyle İzmir’in merkezinde otele doğru nostaljik bir yürüyüşe başladık.

Akşam yemeğinden sonra yaptığımız toplantı ile herkes odalarına geçti. Maç öncesi rakibimizin maç videolarını izleyip son taktiksel konuşmalarımızı yaptık.

İtiraf etmek gerekirse çok motive olamadığımız, çok istikrarlı olmayan bir maç öncesi haftası geçirmiştik. Nedeni hem tatil dönemine denk gelen maç programları ve buna bağlı olarak oyunculara bir miktar tatil yapma hakkı tanımaktı. 40 günlük tatillerinde en fazla 10 gün tatil yapabilmek onlar ve aileleri için de çok zor sonuçta.

Ertesi sabah kahvaltımızı yapıp İzmir’in merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktaki Sasalı köyüne doğru yola çıktık. Sahayı biraz gecikmeli de olsa bulabildik. Yaşar Üniversitesi’nin saha bulma sıkıntısı olduğunu düşünüyorum. Umarım en kısa zamanda onlara ait ve şehre yakın bir yer tahsis edilir.

Maç tam saatinde başladı. Maça Yaşar Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Murat Barkan da maçı izlemeye gelenlerdendi. Üniversitelerin ileri gelenlerinin bu tarz davranışları gerçekten çok mutlu ediyor.

Maçın hakemleri (adını bildiklerim) Mansur Yılmaz, Ahmet İzer; gözlemcisi ise Umut Erdener idi. Gayet hoşgörülü ve yapıcı bir yönetim sergilemeye çalıştılar. Zaten oyuncu – hakem arasındaki iletişim belirli saygı çerçevesinde olduğu zaman daha güzel oluyor.

Amiraller takımı çoğunlukla çaylak oyunculardan kurulu bir ekip. Maçtan önce Amiraller kaptanlarından Mert Aylin ile görüştüğümüzde oldukça tecrübesiz oyunculardan kurulu olduklarını belirtti. Biz de çoğunluğu çaylak ve maç tecrübesi az olan arkadaşları oynatma kararı almıştık. Sahada bu kadar çok sayıda tecrübesiz oyuncunun bulunması kimseyi yanıltmasın, aksine seyir zevki yüksek bir maç izledik.

Maça Yaşar Amiraller takımı kick return ile başladı. Kendi kırmızı alanlarına yakın bir yerde hücuma başlayan Amiraller güzel dış koşularla ilerlemeye başladı. Koşu – pas kombinasyonunu iyi kullanan Amiraller eski yıllara nazaran çok daha derli toplu bir görüntü çiziyordu. Rangers defansının bireysel hataları sonucu aldığı cezaların da yardımıyla birlikte rahatça ilerleyen Amiraller bir uzun pas denemesi Rangers safety oyuncusunun interceptionu ile sonuçlandı. Fakat pozisyon esnasında alınan ceza neticesinde Amiraller first down u alarak hücuma devam etti. 80 numaralı Amiraller oyuncusu Mert Aylin’in yaptığı güzel bir koşu sonrası skor 6-0 olarak Yaşar Üniversitesi ekibinin lehine dönüştü. Yapılan ekstra denemesi başarısız olunca skor değişmedi.

Daha sonra Rangers hücumu sahaya girdiğinde 60 – 40 tarzı bir koşu – pas oranıyla oynamaya başladı. 31 numaralı Rangers koşucusu Sinan Güler’in yaptığı güzel koşular sonucunda çok zaman geçmeden Rangers sayıyı buldu. Sayı sonrası XP vuruşu başarılı olan Rangers maçta 7-6 öne geçti.

Rakibine oranla motivasyonsuz ve isteksiz görünen Rangers takımı defansta ardı ardına yaptığı hatalar ile rakibin uzun pas ve koşularını durdurmakta oldukça zorlandı. Amiraller takımında etkili olan oyuncular 80 Mert Aylin, 81 Mert Aktun, 47 Berk Bütün ve adını bilmediğim 88 numaralı tight endleri olarak göze çarptı. Özellikle 88 numaraları çaylak oyuncuyu çok beğendim. Güçlü fiziği ve uzun boyu ile güzel işler çıkardı. Gelecekte çok iyi bir oyuncu olacağından hiç bir şüphe yok.

Amiraller ekibi kendine güvendikçe daha az hata yapmaya ve sayılar bulmaya başladı. 47 numaralı Berk Bütün ve 81 numaralı Mert Aktun un attığı sayılar ile soyunma odasına 20-7 önde girdi. (Yapılan sayılardan birinde 88 numaralı oyuncunun yaptığı 2 sayılık ekstra da başarılı oldu diye hatırlıyorum)

Devre arasında oyuncularımız ile kenarda sakince oturup konuştuk. Telaş anında konsantre olamadığımızı ve demoralize olmanın bize katkı sağlamadığını birbirimize tekrar hatırlattık. Maça yeniden başlamaları gerektiğini ve maçı kazanmak – kaybetmekten ziyade “mücadele” etmek için oynamaları gerektiğini hatırladılar.

İkinci yarının başında biraz daha toparlanan Rangers hücumu, tecrübesiz oyun kurucu Arda Kerimoğlu’nun rakibin kırmızı alanındayken attığı interception nedeniyle topu rakibe teslim etti. Interception sonrası sayıya ulaşan Yaşar cornerback oyuncusunun güzel oyunu, koşu esnasında yapılan illegal blok nedeniyle iptal edildi. Maçın kırılma noktası da burası oldu. Rakibi punta zorlayan Rangers defansı, güzel bir punt return sayısı ile skoru değiştirdi. Alınan 2 sayılık ekstra sonunda skor 15- 20 Amiraller lehine olarak değişti.

Bu noktada momentum yakalayan Rangers takımı daha hırslı oynayarak rakibinin ilerlemesini durdurmayı başardı. Güzel koşu oyunları ve kritik pas denemeleriyle rakibin kırmızı alanına giren Rangers hücumu yine 31 numaralı koşucusu Sinan Güler ile sayıya ulaştı. Yapılan 2 sayılık ekstra oyunu da başarıya ulaşınca skor 23-20 Rangers lehine olarak dönüştü.

Bu noktada konsantrasyonunu kaybeden Amiraller topu tekrar Rangers hücumuna devretti. Zamanı eritmeye oynayan Rangers temkinli pas ve koşu oyunlarıyla rakibin gol çizgisine yaklaştı. Bu sefer sayıya koşucu Mustafa Onur Demir ile ulaşan Rangers skoru 29 -20 ye çevirdi. Bu da maçın skorunu belirleyen olay oldu.

Maçı uzun süre önde götürüp geriye düşen Amiraller oyuncuları hiç bir zaman centilmenliklerini bozmadılar. Bu konuda onları tebrik ediyorum. Taraftarlar Yaşar Üniversitesi öndeyken kendi takımlarını desteklediler, Rangers takımına yönelik hoş olmayan hareketlerde bulundular. Karşılıklı bir iki laf atışmasından sonra iki taraf karşılıklı birbirinden özür diledi. Takımları geriye düşünce Rangers’ı bırakıp kendi takımlarının yönetimine söylenmeye başladılar. Sanırım aralarında takım ile bir sıkıntı mevcut. Umarım düzeltirler.

Maçta ufak çapta hakem hataları oldu. Başlarda oyun çok dursa da sonralarda oyunun akıcılığı gayet iyiydi. İlk yarı güneşli açık bir hava varken birden yağmur yağdı. İkinci yarı müthiş bir hava vardı. Maç sonunda her iki takım da birbirini alkışladı. Sanırım iki takımda da ciddi bir sakatlanma gerçekleşmedi. Maç içerisinde gerçekten görülmeye değer hareketler vardı. Hayatımda ilk defa canlı olarak bir oyuncunun darbe nedeniyle 360 derece takla attığına şahit oldum.

Bizim içinde olduğumuz grup esasında mücadelenin en yüksek olduğu gruplardan birisi. Bilgi, Yaşar, Süleyman Demirel ve Anadolu Üniversiteleri yükselişte olan takımlar. Bu gruptaki düşme maçı SDÜ Spartans ve Yaşar Admirals arasında oynanacak. Ne yalan söyleyeyim, kim düşerse yazık olacak. Her iki takımı da çok seviyorum. Her iki takıma da başarılar.

İzmir ekibine mücadeleleri ve misafirperverliği adına teşekkür ediyorum. Çok güzel bir taraftar kitleleri var. Tribün olarak arada üzücü söylemlerde bulunulsa da bu işin mantığı rakibin moralini bozmak, kendi takımına moral kazandırmak olduğundan iyi bir taraftar kitlesi olduğunu belirtebiliriz.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Anadolu Rangers – Yaşar Admirals Korumalı Futbol Üniversiteler Süper Ligi 2. Hafta Müsabakası

  1. Ogün says:

    88 numaralı oyuncumuzun adı Berk Bütün eskiden 47 idi değşti numarası 🙂 güzel bir yazı olmuş elinize sağık.

    Like

  2. Hüsnü says:

    47 numara best greek linebekir hüsnü caliente 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s