Anadolu Rangers – SDÜ Spartans Üniversiteler Süper Lig Maçı / 10.02.2013

858784_10151296866775922_1009082835_oBeklenen an geldi, ve Türkiye’de korumalı futbol resmi maçları nihayet başladı. 9-10 Şubat tarihleri olarak belirlenen üniversite ligi ilk hafta maçları ertelemesiz bir şekilde gerçekleştirildi. Isparta temsilcisini kendi evinde ağırlayan Anadolu Rangers, rakibini 14-0 lık skorla geçti.

Esasında fikstürün başlangıç tarihi bizim açımızdan oldukça sıkıntılıydı. Gerek maç haftasının açıköğretim finallerine denk gelmesi, gerek üniversitemiz spor salonunda gerçekleşen basketbol Türkiye kupası finalleri nedeniyle yaşanan güvenlik sıkıntıları ve gerginlikler nedeniyle bu tarih bizim için kötü olmuştu. 1 ay öncesinde üniversite sporları federasyonuna yazılı olarak verdiğimiz maç tarihi değiştirme talebimiz federasyon tarafından reddedildi. Maçı zar zor sabahın 10:00 u gibi başlayacak şekilde ayarlayarak sıkıntılı süreç aşılmaya çalışıldı. Federasyon maçların tarihini değiştirmemeye direnirken, maçtan 3 gün önce okul yönetimimiz maçın pazar günü oynanamayacağını, bir anda 3 etkinliğin gerçekleşemeyeceğini belirterek cumartesine aldırmak veya oynamamak gibi “mantıksız” bir çözüme doğru gitmeye çalışıyordu.

Elbette otellerini ayarlamış, otobüslerini ayarlamış Spartans takımı ve var gücüyle pazar günü oynayacağı maç nedeniyle tatili yarıda bırakıp gelen ve yoğun bir kamp dönemi yaşayan Rangers  için maçtan üç gün önce tarihi değiştirmek çok yanlış bir karar olurdu. Nitekim maçın erken saate alınmasıyla sorunlar çözülmüş oldu. (Esasında maçtan bir hafta önce hakemler maçın 11.00 da başlamasını istemişlerdi. Yani maç saati 1 saat geriye alınmış oldu)

Maç sabahı 6:30 da kahvaltı için buluştuk. Maç saatinden 4 saat öncesini planladığımız rutin bir “maç günü” programımız var. Özel tasarlanmış maç kahvaltısı, son taktiksel görüşme, bandajlama ve ısınma sürecinin ardından sahada ekipmanlı bir şekilde ısınmamızı tamamlayıp maça hazır oluyoruz.

857080_10151296876370922_1391062428_oMaç öncesi kampta yoğun olarak taktik ağırlıklı çalıştık. Elimizde Isparta ile ilgili çok güncel bir veri yoktu. Geçen sene başında yaptığımız bir hazırlık maçı bulunmaktaydı. Bu sene için ise tek bildiğimiz double wing oynadıkları, çok nadir pas attıkları ve çok büyük bir center oyuncuları olduğuydu. Bu süreçte savunmasal anlamda ne yaptıklarını da pek gözlemleyemedik. Fakat hücumlarını çok iyi analiz ettiğimizi söyleyebilirim.

Başlama düdüğü çaldırtan sonra Spartans kick return ile oyuna başladı. İyi bir kickerınız olunca karşı takımlar return yapmakta çok zorlanıyor. İlk oyunda kick takımımız Spartans returner oyuncusunu 10. yardda durdurdu. Daha sonra sahaya giren defans takımımız büyük bir istekle Isparta hücumuna saldırdı. Rakibimizi kendi kırmızı alanlarında turnover a zorlayınca devreye hücum takımımız girdi. Elinde küçük bir sakatlığı bulunan hücum kaptanımız Emre Rifaioğlu güzel bir 15 yardlık pas ile Rangers takımına sayıyı kazandırdı. Bu sene takıma gelen çaylak Kaan Sevlim güzel bir yakalama ile ilk resmi sayısını yapmış bulundu. Ardından denediğimiz tek sayılık alan vuruşunun başarısız olmasıyla birlikte ekstra puan hakkımızı kazanamadık. Skor 6-0 Rangers lehine dönüştü.

857986_10151296883780922_152221104_oSahaya yine kick vurmak için giren Rangers etkili bir oyunla Isparta takımının 20. yarddan oyuna başlamasını sağladı. Yine first down alamayan Isparta hücumu (ya ilk drive’da fumble kaybettiler, ya da bu drive da tam hatırlamıyorum) turnover ile topu tekrar Rangers takımına kazandırdılar. Rakibin 30. yardından hücum etme şansı bulan Rangers hücum takımı güzel koşular ile yavaş yavaş gol alanına yaklaştı ve Emre Rifaioğlu’nun güzel koşusu ile sayıyı buldu. Ardından yapılan 2PT denemesinde koşucu Çağlar Güleryüz sayıyı bulunca skor 14-0 Rangers lehine olarak değişti.

859181_10151296874455922_333701059_oBu süreçte açıkçası Spartans biraz şoke oldu. 2 dakika içinde 14 sayı yediler. Karşılarında çok diri ve maçı isteyen bir Rangers savunması vardı ve onlar bunu beklemiyordu. Bu noktada atabileceğimiz üçüncü bir sayı maçı koparmamıza neden olabilirdi. Fakat Gazi maçında yaşanılan sakatlıklar nedeniyle oyun kurucumuz elini zorlamadı; maç boyunca 4 pas attık. Normalde 50 /50 koşu/pas oranıyla oynayan bir takımız.

843079_10151296875355922_1995965602_oİlk çeyreğin 14-0 bitmesiyle birlikte Spartans koşu oyunlarını iyi bir şekilde durduran Rangers defansı Spartans’ın çeşitli trick play ve pas oyunlarıyla karşılaştı. Konsantrasyonunu biraz daha arttıran Spartans her ne kadar hücumda ilerleyemese de savunmasal anlamda Rangers hücumunu durdurmayı başardı. İlk yarı 14-0 şeklinde bitti.

İkinci yarıya rahat başlayan Rangers takımı disiplinini hiç bozmadı. 3. çeyreğin neredeyse yüzde 80 inde topa sahip olan ekip Rangers hücumu idi. Makine gibi işleyen koşu oyunları ile  her oyun 3-4 yardlık kazançlar ile ufak ufak ilerleyerek rakibin defansını ve çift taraflı oyuncularını yıpratma ya başlayan Rangers hücumunda koşucular Çağlar Güleryüz ve Sinan Güler gerçekten iyi iş çıkardılar. Elbette bunda line oyuncularının yorulmalarına rağmen gerçekleştirdikleri başarılı blokları da es geçmemek gerekir. Bu işin gerçek emekçileri onlar.

812815_10151296891910922_539293504_oSon çeyreğin sonlarına gelindiğinde Rangers savunması Spartans hücumunu tamamıyla çözmüştü. Maç boyunca 3-4 first downu bulunan Spartans hücumu son dakikaya kadar çabaladı. Maçın bitimine 1 dakika 18 saniye kala attıkları interception ile umutlarını yitirdiler.

Maç sonrası her iki takım tokalaştı ve birbirlerini alkışladı. Başlarındaki iyi niyetli ve iyi karakterli koçları Engin Kepenek’in karakterini sahaya yansıtan Spartans centilmence bir oyun sergiledi. Maç esnasında 1-2 ufak tefek tartışma dışında hiç bir sıkıntı çıkmadı. Kendilerine teşekkür ediyor, diğer maçlarında başarılar diliyoruz.

Maç istatistikleri olarak:

Spartans-Rangers İstatistik-04

856854_10151296872925922_24102848_oMaç öncesi, esnası ve sonrasında çok duygusal sahneler yaşanıyor. Rangers’ın takım ruhunun giderek artışını gösteren bu anlardan birkaçını paylaşmak isterim. Lisansının çıktığını zannettiğimiz oyuncumuz Ali Osman Samancı’nın çıkmamış olması nedeniyle korumalarını çıkarırken kenarda gözlerinin dolması, maçın daha en başında dizi karşı takımın oyuncusunun altında sıkışan Seçkin Yörük’ün saha kenarında acıdan değil de oynayamayacak oluşundan dolayı ağlaması, Salihcan Çelik’in lisansı yetişmemesinin burukluğuyla kenardan bakması, U19 takımımızdan Efe (16), Berkay (16), Ayhan Emir (16), Mertcan (14) ve Aytaç (14) ın abilerine her maçta olduğu gibi su getirmesi, istatistik tutması; kısacası her işin ucundan tutmaları, eski oyuncularımız kaptanlarımız Erkan Yayla’nın, Seçkin Kurdoğlu’nun, Göksel Türe’nin, Ahmet Ahmedov’un bizi yalnız bırakmayarak maçı izlemeye gelmesi, takım için dizinden ameliyat olsan Cihan Korkut’un değnekler ile bütün maç ayakta kenardan destek oluşu, iş nedeniyle gelemeyen, eski koçlarımız Öncel Odabaş’ın, Ozan Keçecioğlu’nun meraktan her dakika araması.. Ve daha anlatamadığım birçok şey.. Seke seke oynayan oyuncular.. Herkese teşekkürler..

Umarız sakatlarımız çok çabuk iyileşir ve önümüzdeki maçlarda oynayabilir hale gelebilirler.  Bu maçta cezası nedeniyle oynatamadığımız veteran WR Zafer Oflaz önümüzdeki maçtan itibaren oynayabilir hale gelecek. Sakatlarımızın da iyileşmesiyle birlikte eskisinden çok daha güçlü bir şekilde yolumuza devam etmek istiyoruz. Rangers’ın artık çok daha büyük manevi hedefleri var. İster fark atsın, ister fark yesin, bütün maçlarda son düdüğe kadar aslanlar gibi mücadele etmek ve oyunun hakkını vermek.. Hiç bir zaman vazgeçmemek.. Çok çalışmak.. Daha çok çalışmak.. En çok çalışmak..

Dipnot: Fotoğraflar için kız arkadaşım Ferda Ulutatış’a teşekkürler.. En büyük destekçilerimizden..

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Anadolu Rangers – SDÜ Spartans Üniversiteler Süper Lig Maçı / 10.02.2013

  1. ateş derviş says:

    ferda (ortak) geliştiriyo valla kendini. helal olsun (:

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s