Anadolu Rangers – Gazi Warriors Hazırlık Maçı 20.01.2013

65206_478875702148880_353242447_nSessiz geçen sezonun ilk dönemini bu pazar yaptığımız maç ile kapattık. Rakibimiz TAFL 1. ligi son şampiyonu Gazi Warriors idi. Kelimenin tam anlamıyla “kıran kırana” geçen maçta gülen taraf 32-28 lik skorla Gazi Warriors oldu. Kendilerini galibiyetlerinden ötürü tebrik ediyoruz.

Liglerin ertelenmesi ile birlikte sezon öncesi iyi bir dönem geçirdiğimizi düşünüyorum. Son 2-3 haftaya kadar (final dönemine girilmesi ve ağırlık salonumuzu su basmasına kadar olan sürece kadar) çok iyi çalıştık. Haftanın 6 günü (3 ağırlık, 3 saha antrenmanı) yüksek tempo çalışarak kademe kademe kendimizi geliştirdik. Tek eksiğimiz maç pratiği idi. Kocaeli Sharks ve AKÜ Victory Walkers ile yaptığımız hazırlık maçları bazı hatalarımızı görmemize yeterli olmuştu. Fakat gerçekte nerede olduğunuzu, gücünüz nedir diye öğrenmeniz için en güçlü takımlarla maç yapmanız gerekiyor. Bu nedenle 1-2 aylık bir süreçte Hacettepe, ODTU gibi takımlar ile maç yapabilmek için elimizden geleni yaptık. Fakat maç ayarlamaları hep son dakika iptal edildi. Hızlı tren ile 1 saat 40 dakika süren mesafede konuşlanmışken farklı bir takımla maç yapmayı istemek neden bu kadar zor oluyor anlamış değilim. İstanbul’da belki o kadar zamanda idmana bile gidilemiyordur..

Geçtiğimiz hafta Gazi Warriors yetkilileri ile görüşmemizde bu haftaki maçı ayarladık. Maçtan önceki en büyük problem maç gününün tam finallerin bitişine denk gelmesiydi. Oyuncularının %100 öğrenci olduğu bir takım olarak sınavlar belimizi oldukça büktü. Bazı oyuncuları aile problemleri ve sakatlıkları nedeniyle memleketlerine gönderdim. 15 kadar oyuncum eksikti. Maçı bazı sözler verdiğimiz için “yapmış olmak” amacıyla 34 kişi Ankara’ya gittik.

Warriors ekibi yeni tesisinde bizi karşıladı. Gerçekten harika bir sahaları, tesisleri var. Hava zaten bir kış gününde olamayacak kadar güzeldi. Tribünde taraftarlar mevcuttu. TRT Spor kanalı her iki ekip ile röportaj yapıp maçı anlatan bir çekim yapmak istedi. Kısacası harika bir futbol günüydü.

398054_479125425457241_2037303783_nGazi Warriors ekibi gerçekten fiziksel anlamda çok derin bir kadroya sahip. 60-65 kadar oyuncusunu görünce insan gerçekten köklü bir takım olduğunu hissedebiliyor. Oyuncuların fizikleri sağlam. Her yaştan oyuncu var.

Sahaya çıkmadan önce kendi aramızda yaptığımız konuşmada, her zamanki gibi galibiyet veya mağlubiyetten öte; aslanlar gibi mücadele etmeleri konusunda herkes söz verdi. Nitekim hepsi sözünü tuttu ve aslanlar gibi mücadele ettiler.

424481_478854452151005_370668325_n4 adet resmi hakem ile başlayan maçta ilk hücumu Rangers yaptı. İlk defa bu kadar güçlü bir rakiple maç yapan takımımız oldukça heyecanlıydı. Rakip gerçekten çok sert oynuyordu – buradaki sertlikten kastım kurallar dahilinde ve işe hem manevi anlamda hem görsel anlamda zevk verdiriyor. Gazi defansı çok fiziksel oyunculara sahip. Baskılı oyunlarını safety ile sonuçlandırarak hanelerine 2 sayıyı yazdırdılar.

Rangers safety punt kullandığında Warriors oyuncusu topu almak isterken elinden düşürdü ve Rangers özel takımı topu ele geçirerek hücumuna kaldığı yerden devam etti. Ardından oyun kurucu Emre(#10)’nin attığı şık pas ile buluşan çaylak WR Yiğit (#24) bomboş pozisyonda koşarken 1 yard kala rakip takımın safety si tarafından düşürüldü. Sonraki pozisyonlarda Warriors defansı Rangers hücumunu durdurmayı başardı.

Warriors hücumu sahaya girdiğinde ağırlıklı olarak koşmaya başladı. Yukarıda belirttiğim gibi çok derin kadroları var ve kaliteli koşuculara sahipler. Hücumda da aynı sertlikte oynayan Warriors ekibi koşu oyunlarıyla bocalayan Rangers defansını rahatça geçerek sayıya ulaştı.

582441_479126292123821_686341308_nArdından çok hızlı oyunculardan kurulu Rangers hücumu sahaya girdi. Yavaş yavaş rakibin defans sitemini çözen Rangers hücum takımı çok geç olmadan sayıya ulaştı. Ardından atılan karşılıklı sayılar neticesinde maçtaki rekabet iyice artmış, Rangers oyuncularının güveni tam olarak yerine gelmişti.

602748_479124718790645_924648301_nFiziksel olarak kendilerinden çok çok üstün rakibine karşı hızı, tekniği ve yüreğiyle karşılık veren Rangers takımı maçı son ana kadar başabaş götürdü. Eminim Warriors ekibi de karşılarında böyle bir takım beklemiyorlardı. Normalde ikinci yarı yedeklerini sokan bir takım olan Warriors sakatlanan oyuncular dışında kadrosunu pek bozmadı.

74184_478870515482732_69858526_nHücum kanadında; oyun kurucumuz Emre müthiş bir performans çıkardı. Warriors defansına çok zor anlar yaşattı. Kendisi müthiş bir atlet. Çok da iyi bir pocket passer. Zaten izleyenler görmüştür. Koşucularımız ebat olarak küçük de olsalar gelen sert darbelere inanılmaz dayanıklılık gösterdiler. En zor anlarda takımımıza hayati yardlar kazandırdılar. Ofansif line elinden gelenin en iyisini yaptı. Eksikler nedeniyle toplamda 7 Linemen oyuncusuyla geldik Ankara’ya. Bu 7 kişi çift taraflı oynayarak gerçekten harika bir performans sergilediler.  4 Wr den yoksun çıktığımız maçta oynayan WR oyuncularımız da Oğuzhan (21), Yiğit (20), Berkay (15), Salih (23) yaşlarına ve tecrübesizliklerine rağmen çok iyi performans gösterdiler. Bu seneki WR ekibimiz çok hızlı.

Defansif anlamda da Rangers çok iyi mücadele etti. Videolarını izlediğimde gerçekten hepsini çok beğendim. Line oyuncularımız ayakta kalmasını bildi. Linebacker oyuncuları çok düşük ebatta olmalarına rağmen hızları ve teknikleri ile harika işler çıkardılar. Defensive back oyuncuları da ağırlıklı koşu oyunu gerçekleştiren Gazi Warriors hücumuna güzel müdahelelerde bulundular. En ön plana çıkan defansif oyuncular olarak safety Şafak (#9) ve defensive end Fuat (#51) ı gösterebilirim. Dediğim gibi sahada olan bütün oyuncular yürekleriyle oynadılar. Her giren, çıkanın yerini çok iyi doldurdu.

75075_479125248790592_671524940_nRekabetin artması ile birlikte sahadaki sertliğin dozajı biraz kaçtı. Warriors takımı çok sinirli oyunculara sahip. Zaman zaman yaşanan gerginlikler sonucunda pozisyon bittikten sonra vurmalar, laf atmalar başladı. Normalde tahrik edici olarak görülüp resmi maçlarda cezalandırılan hareketler hakemler tarafından görmezden gelindi. Bir iyi yanı bir de kötü yanı var bu durumun. İyi yanı daha profesyonel bir yaklaşım ve işi şova dönüştürüyor, seyir kalitesi yükseliyor. Zararı ise hareketler aşırıya kaçıyor, sakatlıklar doğuyor.

Bir pozisyonda sahanın dışına (tartan piste kadar) çıkan WR oyuncuma vuran Warriors defans oyuncusu, oyuncumun tartanın kenarındaki beyaz parça üzerine düşerek ayağının kırılmasına sebep oldu. Oyuncuları gözüne kestirip canını yakmak için sağlamca vurmak, intikam almak hoş bir davranış değil. Zaman zaman bu tarz yakışıksız davranışların gerçekleştiği maçın bu şekilde devam etmesi durumunda maçtan çekileceğimizi takım kaptanlarına ve hakemlere belirttik. Dediğim gibi derdimiz galibiyet mağlubiyet değil, hakkını vererek oynamak, bunu maç öncesi röportajında da söyledik.

76337_478854812150969_1164226570_nİki tarafta da sakatlanmalar gerçekleşti. Tansiyon yükselse de maç boyunca soğuk kanlılığını koruyan takımımla gurur duyuyorum. Yaptıkları yanlış hareketlerde rakiplerinden özür dilediler. Takım kaptanı Kaan ve hücum kaptanı Emre çok güzel liderlik ortaya koyup ortamı sürekli yumuşattılar. Maç sonunda da seremoniyi gerçekleştirip rakibimizi  ve triibünü alkışladık.

319790_479123968790720_1143761827_nMaçın üzücü kısmı yaşanan sakatlıklar. Nijeryalı oyuncumuz Temitope Are’nin biceps kemiği kırıldı. Kendisine acil şifalar diliyoruz. Bu sakatlığa hastanede de saatlerce ilgi gösteren Cevat Yelkesen’in kız arkadaşına çok teşekkür ediyoruz. Günün en güzel ve değerli hareketi idi.

İzleyenlere çok güzel bir futbol günü yaşattığımızı düşünüyorum. Zaten tribünde birçok takım maçı izledi. Üniversite takımı kadrosundan sadece bir oyuncusu farklı bir kadro ile mücadele ettik. İkinci döneme eksiksiz girip üniversiteler ligi ilk maçımızda Isparta karşısında galibiyeti kovalayacağız.

Evre Baltalı da gelemedi, fakat Mert Akdoruk saha kenarında bütün işleyişleri çok güzel organize etti. Ona ayrı bir teşekkür etmem gerekiyor.

Aytaç Mercan (14) ve Mert Can Ekiz (14) U19 oyuncularımıza, saha kenarında bize verdikleri müthiş destekten ötürü teşekkürü borç bilirim. İleride abilerinin yerinde onlar sahada mücadele edecekler.

Fotoğraflarını kullandığım Uğur Eren’e çok teşekkür ediyorum. Gerçekten harika fotoğraflar yakalamış, emeğine sağlık. Kendi facebook hesabında başka maçlardan harika fotoğraflar yayınlıyor. İlgilenenler için: https://www.facebook.com/EksalteD

Herkese açık olan Gazi Warriors facebook sayfasında maçla ilgili fotoğrafların devamını bulabilirsiniz. ( https://www.facebook.com/media/set/?set=a.478853132151137.96168.165817890121331&type=1 )

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s