Bir miktar atletizm molası: Anadolu Rangers hız testleri analizi

Liglerin ikinci dönem başlayacağının belli olmasıyla birlikte bu hafta oyuncularımıza final dönemleri nedeniyle bir miktar izin vermiş bulunmaktayız. Haftada en az iki idman ile formlarını korumaya çalışıp devre arasına gireceğiz.

Bu haftaya kadar gerçekten çok çalıştığımızı söyleyebilirim. İşleyen bir idman sistemi ile haftada 3 saha idmanı gerçekleştirdik. İdmanları gerek videolara çekip hataları analiz ettik ve onları çözmeye yoğunlaştık.

Geçen seneden beri periyodik olarak yaptığımız 3 adet test sonucu elimizde mevcuttu. Bu testlerde hız ölçümleri için kronometre kullanmıştık. Elbette her ne kadar doğru ölçülmeye çalışılsa da el ile ölçüldüğü için tam sonuçlara ulaşılamadı.

4 Ocakta yaptığımız testler için üniversitemiz BESYO hocalarından Ali Hoca bizi kırmadı ve fotoselli ölçüm yapmak için bize yardımcı oldu. Biz de sadece 40 yard ve L cone testlerini uygulama kararı aldık. (L cone, L şeklinde çizilen noktalı bir istasyon; çeviklik ölçümlerinde kullanılıyor)

İlk defa fotosel kullandığımızdan ötürü çıkışlarımızı tam nizami gerçekleştiremedik (lazerin üç dört cm arkasında ve ayakta çıkış yaptık çünkü lazerin değişik bir çalışma sistemi var; vücut tamamen lazerden çıkınca süreyi başlatıyor. Alçaktan kalkışlarda ise tam lazer mesafesinde yükselmek gerekiyor. Kimi çıkışlarda erken başlama veya lazere denk gelecek şekilde kalkamama sıkıntısı yaşanabilir diye ve önceleri çıkış pek çalışmadığımız için böyle bir karar aldık). Öncelikle bu testlerin ayakta çıkış yöntemi ile yapıldığını belirtmek isterim. Bir sonraki testteki hedefimiz nizami çıkış ile daha iyi sonuçlar elde etmek.

L cone testinde de biraz daha uzun mesafede testi gerçekleştirmek durumunda kaldık. Yine lazer tecrübesizliğimiz nedeni ile bu şekilde uygulandı. (Esasında planlama yapabilmek adına çok zamanımız yoktu.)

Yapılan testler sonucu aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir:

Untitled-1-02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Yaklaşık 20 – 25 tane oyuncumuz bu teste sınavları, sakatlıkları nedeniyle katılamadı. Tam kadro testleri ikinci dönemin başında uygulayacağız.)

Bu testlerde yaptığımız birkaç tespit oldu:

  • Çıkış tekniği konusunda çalışma yapılması gerekmekte. Çıkışlarımız çok kötü.
  • Bir çok arkadaşın koşu tekniği çok bozuk. Belli bir şekilde kalıplaşmış koşu tekniklerine sahip olarak takıma girdikleri için bu tekniklerin düzeltilmesi şart. Testlerde en hızlı olan Oğuzhan en kötü koşu tekniklerinden birine sahipti.

Herkesin bildiği üzere Amerika’da özellikle testler için oyuncular ayrı çalışmalar ile hazırlanır. 40 yard hızlarını arttırmak için oyuncular çok efor sarf ederler. Bir oyuncunun hızlı olduğunu gösteren en büyük gösterge 40 yard ölçümü olduğu için bu nokta çok önemli.  Eğitim sistemiyle bile zar zor yürüyen sporda (hele ki korumalı futbolda) bu tarz çalışmalar yapmak oldukça güç. 

Elbette hız bu sporda en önemli öğe değil. Çok hızlı koşup top tutamayan bir top tutucu yerine daha yavaş fakat çok iyi top tutan bir oyuncu çoğunlukla tercih edilir. Fakat bu ölçümleri almanın şöyle güzel yönleri var:

  • Takımlar arası mevkisel karşılaştırma: WR-CB arasındaki hız farklılığı oyunda eşleşme sıkıntısı yaratacak en büyük faktörlerden. WR çok hızlı ise karşısındaki adam biraz daha geriden almak durumunda kalıyor; bu da kısa paslar için açık alan bırakıyor. CB çok hızlı ise WR ye çok daha yakın durabiliyor, top tutucuyu kilitleyerek hücumun bir pas opsiyonunu tamamen kapatabilir. Diğer mevkilerde de aynı durumlar geçerli. 
  • Takım içindeki yaşanılan problemlerin tespiti: Örnek problem; neden idmanlarda dış koşular tutmuyor? Çözümü istatistiklerde. Koşucuların linebacker oyuncularından yavaşsa (düz mantık düşünelim) linebacker doğru açıda geldiği ve ayağı kaymadığı pozisyonlarda koşucuya fazla yard aldırması pek mümkün değil. O zaman linebacker oyuncularından daha hızlı koşabilen bir koşucuyu dış koşularda kullanmak daha mantıklı.
  • Takım içi rekabet: Testlerin en güzel yönlerinden birisi de gruplar arası rekabet. Son testte rakibinden 0.021 saniye daha yavaş çıkan line oyuncum test sonrası hırs yapıp atlama ipi aldı ve onu geçmek için çalışacağını söyledi. Bu gibi gelişmeleri dışarıdan izlemek çok keyifli.

Ligler başlayacak mı? Aman şu ne olacak? Özel lig mi? gibilerinden soruları bir kenara bırakıp çalışmalara devam etmek durumundayız. Evet şu dönemlerde ülkede sıkıntı var fakat saha dışı işler ile saha içi işlerin ayrılması gerekiyor. Bu bağlamda oyuncuların koşu tekniklerinin geliştirilmesi ülke için küçük fakat takımımız için büyük bir öneme sahip.

Doğru koşu tekniği ve çıkış tekniği oturtulduğu vakit bu arkadaşların sonuçları da bir miktar daha iyi çıkacak. Şu an sezonun resmi sayılmayacak bir mola dönemine girmesiyle birlikte bu süreçte daha çok kondüsyonel ve koşu tekniği üzerine çalışmalar yapmak istiyoruz. Özellikle U19 oyuncularında doğru koşu tekniğinin 14-15 li yaşlarda oturtulması, gelecekte iyi birer atlet olabilecekleri anlamını taşıyor.

Önemli olan vizyonu geliştirmek. Derdimiz sahaya çıkıp kazanmak veya kaybetmek değil. Bu işi nasıl daha iyi yapabiliriz sorusunu kendimize sürekli sormak. Hayallerimden birisi herkese açık çok nizami bir ölçüm günü düzenlemek. Bu şekilde ülkedeki bütün oyuncuların fiziksel yetenekleri ölçülebilir. Hem ülke olarak ne durumda olduğumuz, hem de milli takımlar için güzel bir veritabanı oluşturma adına iyi bir başlangıç olabilir.

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s