Rangers Yeni Jenerasyon, Oyuncu Gelişimleri Bölüm I

Sezon öncesi çalışmaları nedeniyle oldukça yoğun bir dönemden geçiyoruz. Haftanın 6 günü çalışan Anadolu Rangers ve saha içi – saha dışları işleri gerçekten yorucu olmaya başladı. İnsan sevdiği zaman bu yorgunluklar çok etki etmiyor. Hele gelişmeler gerçekleştikçe iş daha keyifli hale geliyor.

Bu yazıda daha çok fiziksel gelişimler üzerinden oyuncu gösterimleri ve gelişmeleri hakkında bilgiler vereceğim. Elbette yazının ana fikri, Rangers’ın oyuncularına neler kattığı ile ilgili.

Eskişehir’e geldiğimde 63 kilo ve 185 cm ebatlarındaydım – düzgün beslenmemişliğimden ve metabolizma hızım yüzünden lisede hiç kilo alamadım; fakat kas oranım oldukça iyiydi. Hızlı koşardım, üniversiteye kadar da lisanslı basketbol oynuyordum. Basketbolcu olma hayaliyle yanan bir genç olarak üniversite basketbol takımına girmek için çalışıyordum. Tabi o sene ne seçme yapıldı, ne de  oyuncu alımı ile ilgili bir gelişme. Sınıf arkadaşım Veli Şimşek’de sürekli beni amerikan futbolu takımına çağırırdı. Hazırlık okumamın rahatlığıyla da 16 yaşında başladığım ağırlık çalışmalarına Eskişehir’e gider gitmez başlamıştım; haftanın 6 günü ağırlık + düzenli beslenme ile sene sonunda 72 kg olmuştum. Basketboldan umudu kesince Veli arkadaşımın davetini kıramadım ve Anadolu Rangers takımına girdim. İyi ki de girmişim. Fiziksel olarak zirveleri yaşadığım bir süreç geçirdim.

Bu benim hikayem. Eminim çoğu oyuncunun bu tarz bir hikayesi vardır. Burada resimler ile kimi oyuncuların hikayesini paylaşacağım.

Eskiden takımca ağırlığa gidilemezdi, imkanlar çok kötüydü. Her yeni nesil bir önceki nesilden bayrağı devir aldığında üstüne bir tuğla daha koydu. Bizim de görevimiz takımı bir önceki nesilden aldığımız yerden bir adım öteye taşımak. Bizden sonraki neslin de görevi bunu bir, hatta iki adım öteye taşımaktır.

Durum değerlendirmesi yaptığımızda geçen seneyle birlikte yeni bir jenerasyon kurma fikri oluştu kafamızda. Bu iş sadece hızlı koşarak, oyun okuyarak, teknik yaparak olmamalı; bir yandan da fiziksel olarak çok güçlü olmalıyız dedik. Bu tarz bir jenerasyon yetiştirmeliyiz dedik.

Yeni bir jenerasyon ortalama 3 senede yetişiyor. Bu sene bizim yeni jenerasyonun 2. senesi. İlk senemiz oldukça sıkıntılı geçti, yüzde 70-80 inin yeni oyuncu olduğu bir takımla oldukça güçlü rakiplerle mücadele etmek zorunda kaldık. Spor geçmişi pek parlak olmayan çocuklardı çoğu. Aralarında şınav çekmesini, koşmasını bile bilmeyenler vardı.

Okul yönetiminden zorla aldığımız ağırlık salonu beraber ağırlık çalışabilmek adına atılan ilk adımdı. Bizden bir önceki nesil ağırlık salonu konusunda girişimlerde bulunmuş, fakat oyuncuların ilgisizliği nedeniyle devamlılığı olmamıştı. Elbette bunun devamlılığının sağlanamamasında okul yönetiminin ilginç tutumlarının da etkisi bulunmaktadır.

Geçen sene başından itibaren ağırlık çalışmasını zorunlu hale getirdik. Fakat bunu yaparken oyuncuların fiziksel olarak kendi arasındaki rekabet de devamlılık konusunda destek sağlıyor. Geçen sene ilk dönemden itibaren takımın büyük çoğunluğu ağırlığa gider olmuştu. Ayrıca artık vücut geliştiriciler gibi çalışmıyor, kitaplardan ve bilimsel kaynaklardan elde edilen, bu spora özgü ağırlık programlarıyla çalışıyorduk.

Şu an yeni jenerasyon yaklaşık 1.5 yaşında. 1.5 senedir neredeyse tüm takım ağırlığa gidiyor. Elbette bu çalışma disiplini oyuncuların fiziğine de yansımış vaziyette. Bazılarını tanıtmak gerekir ise:

Kemal Kaan Karaman, nam-ı diğer Toros, Anadolu Rangers genel kaptanı. 2 sene öncesine kadar 150 kg civarında olan kaptanımız düzgün ağırlık çalışması ve diyet ile 118 kg ye kadar indi. Kendisi ilk dönemlerine göre çok daha güçlü ve atletik. Üç ayda bir düzenlediğimiz ölçümlerde gösterdiği gelişim gerçekten inanılmaz. Ülkemizde artık linemen oyuncularının atletik olması gereken bir süreç yaşanmakta. Düzenli bir sistemle yaşanabilecek dönüşümün en güzel örneklerinden birisi Kaan Kaptan’dır.

1993 doğumlu Ali Gül takıma ilk geldiğinde en çok hızıyla dikkat çekmişti. Gerçekten hızlı koşan, fakat fiziksel olarak yetersiz bir CB olan Ali düzenli bir çalışma ile fiziksel olarak oldukça gelişti. Soldaki resim 1 sene öncesi, kolları formayı bile doldurmuyor. Sağdaki resim ise Ekim ayından. Şu an eskisi kadar hızlı, fakat eskisinden çok daha güçlü.

Bir başka 1993 doğumlu oyuncumuz olan Osman Yiğit Taner takımda DT olarak oynamakta. Ağırlık çalışmalarının demirbaşlarından. Kendisini oldukça geliştirdi. Yaz döneminde bel fıtığı ameliyatı olduğundan ötürü biraz spora ara verse de şu anki formu gayet yerinde. Biraz daha agresif bir oyun tarzını benimsediği takdirde oldukça gelecek vaad eden bir oyuncu.

Seçkin Yörük, 1993 doğumlu. Takıma geldiğinde hızlı ve gözü kara bir CB olan Seçkin sürekli LB oynamak isteği ile bir sene boyunca başımın etini yedi. Kendisine fiziksel olarak yetersiz olduğunu söylemiştim; bir yaz sonra geldiğinde fiziksel olarak yeterliydi. Eli kırıldığında bacak çalışmak için ağırlığa gelen bir oyuncu. Umarım yeni mevkisinde fundamental ve oyun okuma yeteneklerini geliştirip iyi bir LB haline gelebilir.

A. Emre Rifaioğlu, hücum kaptanı, son yıllarda Anadolu Rangers takımının başına gelen en güzel şeylerden birisi. İlk senesinde DB -LB oynayan Emre geçen sene QB oynamaya başladı. Oyun kuruculuğu inanılmaz bir hızla öğrenen Emre aynı zamanda fiziksel özelliklerini de çok geliştirdi. Tek problem arada hantallaştırıcı ağırlık hareketleri yapması; onu da aştığı zaman fiziksel olarak çok iyi bir duruma gelecek.

Serdar Dayanç, takıma ilk geldiğinde (soldaki resim) hiç bir mevkiye uymayan, insanı kara kara düşündüren bir oyuncu idi. Fakat sağdaki resimlere baktığınızda aradaki farkı görüyorsunuz, yorum bile yapmıyorum. Şu an OL-DL oynayan Serdar gerçekten sert bir oyuncu.

Gelişmesini resimlerle anlatamayacağım bir oyuncu Fırat Erdener Appak. Aynı zamanda U19 ve B takımlarında koçluk yapmakta. Kendi kendini yaratan, küllerinden doğan bir oyuncu. İlk geldiğinde sıradan bir şişman olan Erdener en son testlerde en çok bench press yapabilen ikinci oyuncu haline geldi. Kısa boyunun avantajını gücüyle birleştirerek mevkisinin değişmez isimlerinden birisi haline geldi.

Şerafettin Korkmaz, hücum oyun sistemimizin hıza ve tekniğe bağlı olmasına da bağlı olarak sıkı bir diyetle yağlarından kurtuldu. Yalaşık 15 kg veren ve kas oranını oldukça yükselten Şerafettin Center olarak oynamakta.

Omar Atak Gutierrez, DT,NT ve OL olarak oynamakta. İlk geldiğinde güç ve çeviklik olarak DT için biraz yetersiz olsa da düzenli olarak ağırlık çalışması yaparak çok daha çevik ve güçlü hale geldi. O da ağırlık günlerinin demirbaşlarından biri. Duygularını kontrol edebildiği ve tam olarak konsantre olduğunda durdurulması çok güç bir güce ulaştı.

Onur İmiroğulları, geçtiğimiz sene aramıza katılan ve fiziksel çatısı yerinde olması nedeniyle LB olarak çalıştırılan bir oyuncu. Kafasını topladığı durumlarda çok verimli olabilen Onur oldukça sert bir oyuncu. Oyun bilgisi anlamında biraz daha geliştiği taktirde iyi bir LB olacağı konusunda hiç bir şüphem yok.

Ergin Boztınaztepe, uğraşması çok zor muzur bir oyuncu. İlk sene kendisiyle oldukça çatıştık. Bu sene başında ipleri koparacakken o da küllerinden doğdu ve hırsıyla diğer oyunculara örnek teşkil eder bir hale geldi. FB mevkisinde oynayan Ergin top taşıma yeteneklerini ve hızını biraz daha geliştirdiği taktirde iyi bir full back oyuncusu olacak. Fiziği ve gücü bu mevki için biçilmiş kaftan. (Sol taraf yeni hali)

Ve gelelim bu yazının bonuslarına. Bu resimlerde beni görüyorsunuz. Göbek fıtığı ameliyatı olana kadar (geçen senenin başı) hep hantallaştırıcı vücut geliştirme programları ile çalıştım. 96 kg ye geldiğimde göbek fıtığı oldum. Ameliyattan sonra yeni sistem ağırlık çalışmasını ilk kendimde uyguladım. Standart bir vücut geliştirme programı ile amerikan futbolu ağırlık programı arasında dağlar kadar fark var. Kollarım daha büyüktü, fakat koşu mekaniğim bile bozulmuştu vücut geliştirme programını uygularken. Ve son halimde eskı hızıma kavuştuğumu hissediyorum. Şu an 90 kiloyum, fakat 96 kilodaki hantal halimden çok daha güçlü ve atletik hissediyorum. Deneyimlerim sonucu çıkardığım bir paye olarak; eğer yaptığınız ağırlık çalışması koşuşunuzu bozuyorsa (goril gibi koşuyorsanız vb.) yanlış yoldasınız demektir. Esnek kaslara sahip olmak, Amerikan Futbolu’nun olmazsa olmazıdır.

Son bir bonus olarak Emir Özbek’i sunalım. Bu spora beraber başladık, hep yan yana oynadık; aramızdaki tatlı rekabetin sonucu olarak; Emir Özbek’in sakatlanmadan önceki halini paylaşıyorum:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu paylaştıklarım anca bulabildiklerim. Yukarıda bahsettiğim gibi özellikle son iki senede Rangers fiziksel olarak oldukça gelişti. Resimler ile Rangers’ın oyuncularına kattıklarından bir kısmını paylaştım. İkinci senenin sonunda (2013 senesi) artık oluşum süreci tamamlanacak ve üçüncü senesinde yeni jenerasyon kendisini göstermeye başlayacaktır.

Başarıya bir anda ulaşmak çok zor değildir. En iyi oyuncularınızı hücumda oynatıp bir iki transfer ile kafaya oynamak; biraz da şansın yaver gitmesi ile başarı kaçınılmazdır. Önemli olan başarının devamlılığıdır. Bu da ancak nitelikli oyuncuların yetiştirilmesi ile elde edilebilir.

Bu sene seçmeden gelen oyuncularımızın çoğunun spor geçmişi iyi. Daha oturmuş bir sistemde çalışarak çok daha hızlı gelişecekler. Bu yazının ikinci bölümünde atladığım oyuncuların tanıtımına devam edeceğim.

Sezonun başlamasına ramak kala tüm takımlara bol şans diliyorum.

Sevgiyle kalın.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Rangers Yeni Jenerasyon, Oyuncu Gelişimleri Bölüm I

  1. Pingback: Amerikan Futbolu Dosyası

  2. Pingback: Anadolu Rangers Oyuncu Seçmeleri (2013-2014) | Amerikan Futbolu Dosyası

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s