Yeni Yüzler, Yeni Yetenekler, Yeni Rangers, Yine Rangers

2 hafta önce yaklaşık 130 kişinin katıldığı bir oyuncu seçmesi düzenlemiştik.

Öncelikle seçmelere katılan herkese ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Eskişehir giderek şehrinin tek korumalı futbol takımı Anadolu Rangers’ı daha fazla sahipleniyor.

Seçmelere katılan 13-29 yaş aralığındaki arkadaşlardan 80 tanesi seçilmiştir. Bu sayının yaklaşık yüzde 40’ı, 18 yaş altı oyuncu adaylarından oluşmaktadır. Bu rakam esasında çok fazla olarak görülse de işin içinde olan insanlar için çok da abartılacak bir rakam değildir.

Genelde korumalı futbol seçmeleri kalabalık olur, çok oyuncu seçilir, fakat çok azı sene sonuna kadar kalırdı. Geçen sene yapmış olduğumuz B takımı ve U19 takımı bölümlemeleri ile seçmelerden aldığımız verimi çok daha fazla arttırmış bulunmaktayız. Şu an A takımının yarısı geçen sene katılan arkadaşlar. Yani nicel olarak nereden baksanız geçen seneden takıma kalan oyuncu sayısı 20 ye yakın; 7-8 tane de B takımından kaldığı düşünülürse 30 kadar oyuncu takıma katılarak devamlılık göstermiş. (U19 u dahil etmiyorum bu hesaplara)

Yukarıda bahsettiğim bölümlemeyi biraz açıklamak istiyorum. Geçen sene 30 – 40 oyuncu seçmiştik .Ve aldığımız karar doğrultusunda A takımından ayrı bir takım kurarak “alt yapı” oluşturma yoluna gittik. Bu gerçekten alınması oldukça zor bir karar; ülkemizde zaten koç yetersizliği var, bir de yedek bir takım kurmak.. Fakat zor da olsa işin altından kalkabildik. Hem de B takımının yanında bir de U19 takımı kurarak.

Elbette bu noktada çok fedakarlık yapan başta Mert Akdoruk, ardından Erdal Duyar ve Fırat Erdener Appak’ın emekleri göz ardı edilmemelidir. Hafta sonları 2 gün yapılan B takımı + U19 takımı idmanlarını yürüterek şu an güzel yürüyen bir organizasyon oluşturma noktasında verdikleri emek paha biçilemez.

Geçen sene bu işi en temelden öğrenen B takımı oyuncularından çoğu A takımına yükseldi. Bu şekilde direkt olarak A takımına çıkıp hem A takımının çalışma temposuna ayak uydurma sıkıntısı yaşamadan oyunu iyice öğrendiler. Şu an gayet donanımlı bir şekilde maçlara çıkıyorlar.

Biraz da bu seneye dönelim. Seçilen 80 kişinin – araya bayram girmesinin de etkisiyle – antrenmana katılım gösterenlerinin sayısı 50 lere düştü. Bu seferlik bayram nedeniyle esnek davranıp idmana katılım katı zorunluluk kurallarımızı yumuşattık. Bayram süresince derslerine çalışıp gelir gelmez vizelerine girecekler; çok yoğun bir tempo onları bekliyor.

2 hafta boyunca (4 idman) yoğun fundamental çalışan yeni seçilen oyunculardan 17 kişilik bir grubu A takımı ile idmana çıkarmaya başlıyoruz. Spor geçmişi, fiziksel özellikler, koordinasyon, yetenek ve A takımının ihtiyaçlarına göre belirlenen bu oyuncular A takımına uyum sağlayabildikleri takdirde devam edebilecekler. A takımına katılan herhangi bir oyuncu, yeterli performans, istek ve disiplini gösteremediği takdirde B takımına indirilecek.

Uygulamanın en verimli noktası forma için rekabet. Rekabet nedeniyle takımın yüzde 90 a yakını ağırlığa düzenli olarak gidiyor. Vazgeçilmez oyuncu olma durumu artık mevcut değil; ne kadar eski olursa olsun çalışmayan arkadaşlar uyarı veya ceza alıyorlar.

Sistemin en büyük sıkıntısı çalıştırıcıların aşırı derecede yoruluyor olması. Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi (öğlen) A takımı antrenmanları, Cumartesi (sabah) ve Pazar B takımı ve U19 takımı idmanları resmen çalıştırıcıların canına okuyor. Fakat bu kadar sevdalı insan bu aile altında toplanmışken kimse şikayet etmiyor; deneyimli oyuncularımız arada idmanlara yardımcı olmak için geliyorlar.

Biraz dağınık bir yazı oldu. Şu an yaklaşık idmanlara aktif katılabilen U19, B ve A takımı olarak toplamda 100-110 oyuncumuz var. (Aktif katılabilenden kasıt: Sınava girecek olan liseli arkadaşlar ve mezun olup Eskişehir’de çalışan arkadaşlara biraz daha tolerans gösterilmekte)  Umut ediyorum, sipariş verilen yeni malzemelerin de gelişiyle yakın gelecekte çok daha kalabalık ve organize idmanlar yapabileceğiz.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Yeni Yüzler, Yeni Yetenekler, Yeni Rangers, Yine Rangers

 1. Eşref says:

  bende katılmak ve oynamak istiyorum hoşuma giden bir spor yardımcı olurmusunuz

  Like

  • Baris Dervis says:

   Elbette. Hangi şehirde yaşadığı belirtirsen yardımcı olmaya çalışırım.

   Like

   • Eşref says:

    Eskişehirde oturuyorum ben küçüklüğümden bu yana bu sporu hep sevmişimdir malum bu spor dalı ülkemizde pek gelişmediği için oynayacak insanda bulmak çok zor ve yaşım 25 umarım oynamaya müsaitimdir.

    Like

   • Baris Dervis says:

    İkinci dönem başında yapacağımız seçmelere katılabilirsin Eşref. Bizi facebook üzerinden veya bu platformdan takip et.

    Like

 2. Eşref says:

  tamam buradan takip edeceğim sizi hocam teşekkür ederim.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s