Kocaeli Sharks U19 – Anadolu Rangers U19 Dostluk Müsabakası 06.10.2012

Birbirinden yetenekli genç oyuncular bu hafta sonu dostluk müsabakasında karşı karşıya geldi. Skordan ziyade mücadele ve centilmenliğin ön planda olduğu maçta kazanan taraf 24-12 üstünlükle Kocaeli ekibi oldu. Kendilerini tebrik ediyoruz.

6 Ekim Cumartesi günü öğlen saatlerinde Kocaeli ekibi şehrimize giriş yaptı. Kendileriyle önceden yaptığımız anlaşma sonucu A takımı karşılaşmasını Kocaeli’nde, U19 maçını da Eskişehir’de yapmaya karar vermiştik.

Maçtan önce 2 gün boyunca ara ara yağan yağmur zemini bir miktar da olsa yumuşatmış. Saha konusunda bu sene çok sıkıntı yaşayacağız; şenlik alanı adı altında olan çimlik kısım antrenman sahamız olarak geçiyor. Üniversitede yapılan şenlik sonucu (sahaya sokulan tırlar, sahada tepinen yüzlerce insan gibi etkenler sonucu) maç yaptığımız saha kullanılamaz duruma geldi. Çukurlaşan ve bozulan yerlere toprak takviyesi ve çim ekimi yapıldı. Fakat bütün yaz boyunca tüm uyarılara rağmen sabah musluğu açıp akşam kapatan park bahçeye buradan sonsuz(!) teşekkürlerimi iletiyorum. Onlar sayesinde sahanın bir kısmı Karadeniz Yaylası, diğer kısmı Sahra Çölü. Kimi yerde çimler olmuş 25 cm; kimi yerde kuraklıktan ayağın yarıklara giriyor. (Resim temsilidir, saha gezildiğinde yer yer bu tarz görüntüler bulunmaktadır)
Yukarıda saydığım nedenlerden ötürü maçı eski sahamızda, nam-ı diğer “Köstebek Arena” da yaptık. Buraya köstebek arena denmesinin nedeni sahada yaşayan köstebeklerin doğal yaşam alanı olması. Bu köstebekler klima takamadıkları için hava girsin diye gün aşırı toprağı kazarak bir nevi evlerine pencere açarlar. Alan eski şenlik alanıdır, içki serbestken konserlerde çöp tenekesi bulamayan gençler şişeleri yere atmıştır, sonra yerde o şişeler kendi kendine kırılır, şenlik sonrası idmanlarında cam kırıkları üzerinde Rangers oyuncuları Hint fakiri gibi yürümek, düştüklerinde yaralanmamak için konsantre tekniğini kullanırlar. Metrekare başına 30-40 adet 10 cmlik inşaat vidası çıkması da muhtemeldir. Rangers oyuncuları her sene başında elleriyle bu camları ve vidaları temizlerler. Köstebek yuvalarını toprak ile doldururlar ve saha haline getirirler. Tarih tekerrürden ibarettir ve sürekli bu döngü devam eder.

Yazılarımda ilk defa bu kadar alaycı ve eleştirel yazıyorum. Mazur görünüz. Takım çalıştırıcısı olarak saha içi işinden çok dışıyla uğraşmak durumunda kalıyoruz. Bu sene saha durumları çok can sıkıcı. Umarım kısa zamanda düzeltiriz.

Maç sahasının durumu nispeten iyiydi. Maçın ilk yarısının sonlarına doğru gelebildim. İlk yarıda Kocaeli takımı başarılı koşularla ilerlemekte güçlük yaşamamışlar. Blok şemalarını rahatça gerçekleştirip, özellikle dış koşularda Rangers 19 defansına zor anlar yaşatmışlar. Sharks U19 takımı, ilk yarıda 3 TD atarak 18-0 öne geçmiş.

Yaş küçük olunca bu tarz oyunlarda moral ve psikolojik etmenler çok daha etkili oluyor. İlk yarıdaki Rangers U19 takımının saha içi sıkıntısı büyük ölçüde psikolojikti. İlk defa tam kurallı bir maça çıkmaları, kenarda maçı izleyen aileleri, arkadaşları, kameralar vb. etmenler eminim motivasyonu bir nebze de olsa etkilemiştir. Bunu normalde çok rahat yapabildikleri hareketleri – Yeniçeriler maçını da ele alarak – maç içerisinde gerçekleştirememelerinden çıkarıyorum.

Devre arasında arkadaşlar koçları tarafından motive edildiler. Taktiksel anlamda biraz değişiklik ile sahaya çıktılar.

Defansif anlamda Rangers U19 ilk yarıda dış koşu oyunlarını durduramadı. Maçta 7 ve 9 tekniğinde oynayan DE oyuncularımızın dış koşulara yetişememesi üzerine kendilerini DT olarak iç gaplere kaydırdık. A ve B gap sorumluluğunu DT oyuncularına verdikten sonra normalde içte oynayan LB oyuncularını dışlara yerleştirdik ve running backlerin dışarıya kaçmasını engelleme görevi verdik. Alanlarını koruma anlamında ilk yarıda yaptıkları hatalar neticesinde Sharks reverse oyunlarına müdahele edemediler. Dış LB lerin görevlerini daha basit ve tanımlı hale getirerek dış koşu oyunlarında kendi tarafına gelen full back oyuncusuna dış taraftan müdahele edip, RB oyuncusunu içe doğru yönlendirme olarak belirledik.  En hızlı oyunculardan Ali’yi de MLB olarak bir kaç yard geride konuşlandırarak içe doğru koşmaya zorlanan RB oyuncusuna müdahele etmesi görevini verdik. DT oyuncularımız da iç koşuları durduracaklar, gap baskılarıyla hücum line oyuncularının blok şemalarını bozmaya uğraşacaklardı.

İkinci yarıda Rangers U19 defansının oyun planları tuttu ve rakibe first down vermeyerek iki drive da da punt vurmaya zorladı.

Momentum kazanan ve motivasyonu artan Rangers U19 takımı Orhun’un başarılı koşu oyunlarıyla, arada kısa paslar atarak ilerlemeye başladı. İlk drive sonucu sayıyı bulan Rangers U19 takımı ekstradan eli boş döndü. İkinci hücum sırasında oyun kurucu Arda’nın WR Şafak’a attığı 30 yardlık pas sonucu kırmızı alana giren Rangers U19 takımı güzel bir toss oyunu ile ikinci TD yi buldu. Ekstra yine başarısız olunca skor 18-12 durumuna geldi.

Son hücum hakkında kısa koşularla ilerleyen Rangers U19 hücumu rakip 40 yardına kadar ilerledi. Bu esnada Center oyuncusundan snap alırken dengesini yitiren ikinci oyun kurucumuz topu elinden düşürünce rakip takımın defans oyuncusu topu yerden alarak Rangers gol çizgisine koştu. Kocaeli defansının attığı sayıyla birlikte maç bitti. Son skor 24-12 olarak haneye geçildi.

Maçtan sonra iki takım çok sıcak şekilde seramoniye çıktı. Kocaeli Sharks seramoniden çıkar çıkmaz “Rangers” diye tezahurat ederek alkışladı. Rangers U19 oyuncuları da kendilerine aynı sıcaklıkla karşılık verdi. Beraber fotoğraf çekildik ve eğlendik. Maçta çok ciddi bir sakatlanma yaşanmaması en sevindirici olaydı.

Başta takım koçları ve oyuncularına, maçı izlemeye gelen arkadaş ve ailelere çok teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir futbol günü yaşadık. Bu gibi organizasyonları çoğaltabilmek bu sporun ülkemizdeki geleceği için çok büyük önem arz etmektedir. Kısa süre içinde çok daha fazla U19 takımı kurulmalıdır.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s