Anadolu Rangers @ Kocaeli Sharks 29.09.2012

Cumartesi sabahı tüm eksiklerimizi tamamlayıp sabah 09:00 da Kocaeli’ne doğru yola çıktık.

Haftalar öncesinden ayarlamış olduğumuz organizasyonda herhangi bir aksilik yaşanmadı. Sakat birkaç oyuncumuzu götürmemek dışında pek bir sıkıntımız yoktu. Sıkışık bir sezon öncesi takvimine sahip olduğumuz için bu maçı bizim için erken sayılabilecek bir tarihte oynamak zorundaydık.

2 haftalık kamp döneminin ilk haftasında tamamıyla kondüsyon, esneklik ve çabukluk üzerine çalışmalar yaptığımızı önceki yazılarımda belirtmiştim. İkinci haftada ise yaşadığımız saha bulma sıkıntılarının da etkisiyle idman sürelerini oldukça kısa tutmak zorunda kaldık. Kocaeli’ne gelmeden 2 gün önce kendi aramızdaki ilk scrimmage maçını yapabildik. Kocaeli maçı bizim bu sezondaki ikinci pratik maçımız olacaktı. Dolayısıyla oyuncularımızdan teknik ve taktik anlamında sadece temel seviyede bir beklentimiz vardı.

Kocaeli maçı için hücum takımından beklentimiz 1 koşu ve 2 pas oyununu düzgün yapma, doğru stance çıkışları, doğru blok şemalarını uygulama ve değiştirilen formasyonlara adapte olma gibi basit özelliklerdi. Çok fazla pratik yapmamalarına rağmen hücum takımı iyi bir performans sergiledi. Maç içinde sürekli rotasyon uyguladığımız hücum takımında tüm oyuncularımızın performansını gözlemleme şansımız oldu. Hücum takımı her geçen gün daha uyumlu çalışabilir hale geliyor.

Bu maç için defans takımımızdan beklentimiz ise defans oyunları (stuntlar vb.) uygulamadan, sadece 4-3 ve bu sene kitabımıza eklemeyi düşündüğümüz 3-4 şemalarında duracakları yerleri öğrenmeleri, doğru stance çıkışları, oyunları doğru okuma ve düzgün tackle yapma gibi temel seviyede özelliklerdi. Bu sene defans takımında birçok yeni oyuncu bulunmakta. Oyun okuma ve tackle yapma konularındaki eksikliklerimizi bu maç sayesinde görmüş olduk. Linebacker oyuncularımızın üzerinde biraz daha durmamız gerekiyor. Her ne kadar defans oyun sistemimiz bireysel yeteneklerden çok sistem oyununa dayalı olsa da (bu maçta uygulamamış olsak da geçen sene oynadığımız bol stunt ve blitz içeren 3-3 stack, 4-2, 46 Bear formasyonlarımız bulunmakta) bu temel eksikliklerimizi gidermemiz gerekiyor.

Maç oldukça keyifli geçti. Ciddi bir sakatlık geçiren olduğunu zannetmiyorum. Zemin bir miktar kötü olsa da oynamaya elverişliydi – sahanın zemini engebesiz suni çim sahalara on basar orası ayrı mesele. Tribün bulunması ve tesisin konumu harikaydı. Maçı canlı yayın aracılığı ve maç esnasındaki yorumlarıyla tüm Türkiye’ye ulaştıran Sercan Eryaz ve ekibi ParslarTV yi yürekten kutluyorum. Harika bir organizasyon gerçekleştirdiler. İlerleyen zamanlarda bu işi büyüteceklerini düşünüyorum. Bence bu arkadaşları camia olarak desteklemeliyiz. Futbolu geliştirme noktasında gerçekten büyük bir adım attılar. Canlı yayını izlerken Evre Baltalı maç esnasında telefon ile bağlanıp “Şu adam açık duruyor, o sakatlandı bir şeyi yok değil mi” gibisinden maça katılma şansı buldu. Maçı izlemek isteyenler için: https://www.facebook.com/parslartv/app_142371818162

Maçtan 2 gün önce Bora Tamer Yılmaz’ı  maçı izlemeye davet etmiştim. Kendisi beni kırmadı ve işten çıkar çıkmaz Kocaeli’ne geldi. Cumartesi günü iş çıkışı tatil yapmak, gezmek varken maçımızı izlemeye gelmesi gerçekten takdir edilmesi gereken bir davranış. Maç sonrasında kendisiyle uzun bir sohbet ettik. Hücumun savunmaya kıyasla daha iyi durumda olduğu yorumunu getirdi ve defansımızdaki sorunlardan -özellikle tackle yapmadaki- bahsetti.  Kısa zamanda çalışıp sorunlarımızı düzelteceğiz.

Maçın diğer bir özelliği Kocaeli Sharks çalıştırıcısı William Neuheisel’in son maçı olmasıydı. Kendisi A.B.D.’ye geri dönüyormuş. Ülkemiz sporuna ve Kocaeli Sharks’a kattıklarından ötürü kendisine teşekkür ediyoruz.

Bu sene A takımında ilk koçluk yıllarını geçiren Mert Akdoruk ve Yunus Gül maçı gerçekten iyi idare ettiler. Hücum koordinatörü Evre Baltalı işi nedeniyle aramızda olamadı. Ben de neredeyse hiç müdahale etmedim. İlerleyen süreçlerde teknik ekibimiz çok daha tecrübelenecek ve daha iyi işler çıkaracaklar. Bu maçta saha kenarında bizden desteklerini esirgemeyen teknik ekibimize, sakat oyuncularımıza; ilk defa istatistik tutmamıza yardımcı olan ve saha kenarındaki tüm işleri halleden U19 oyuncularımıza can-ı gönülden teşekkür ediyorum.

Maç istatistiklerine gelecek olursak:

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s