Başarı mı prensip mi?

2 ay önce tasarladığımız bir proje aracılığı ile takımımıza 2012 -2013 sezonu için yabancı oyuncular getirmeyi planlamıştık.

Esasında 2 ay bu tarz projeler için oldukça kısa bir süredir. Kıtalararası görüşmeler sürecinde saat farklılıkları, yoğunluklar, ciddiyet vb. bir çok etken en başta iletişim sürecine negatif olarak etki etmekte. Fakat yoğun uğraşlar sonucu Ekim başında getirtmek üzere bir adet koşucu (RB) bulduk. Bulduğumuz adam da gerçekten çok kaliteli bir sporcuydu. 104 kg, 1.82 ve 40 yard dash süresi 4.55 saniye olan bir canavar.

Kendisi ikna etmeyi başardık. Gerçekten yorucu bir süreç olmasına rağmen son aşamaya kadar gelmek oldukça heyecan vericiydi. Bu pazartesi günü iş çıkışına doğru kendisiyle görüştüğümde uçak biletini ayarlamak üzereydik. Fakat çok enteresan bir olay o gün beni derin düşüncelere sevk etti.

Neden daha önce yapmadım bilmiyorum; kendisi hakkında internet üzerinde çok detaylı bir araştırma yapmamıştım. (Oyuncunun ismini vermiyorum) Yapılan araştırmalarda arama motorunun ilk sayfalarında bahsettiğim oyuncunun hep çalışma videoları ve maç görüntüleri var. Gerçekten inanılmaz bir oyuncu. High schoolda en iyi RB ve en çok yard alan oyuncu seçilmiş. Kolejde Alabama dahil 3-4 adet takım bu oyuncuyu istemiş. Bu yazdıklarımı oyuncunun kendisinden değil, ESPN web sayfalarından ve yerel gazetelerinden aktarıyorum.

Bu kalibrede bir oyuncunun Türkiye’de oynaması düşüncesi gerçekten heyecan verici bir olay – en azından ben ve takım arkadaşlarım için. Ortalama bir ofans çizgi oyuncusu ekibine sahip bir takımda oynadığı vakit hiç bir defans oyuncusunun bu adamı durdurabileceğini düşünmemekteyim.

Yukarıda bahsettiğim detaylı araştırma sürecinde arada kalan bir haberi okuyunca resmen başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Evet oyuncu tam bir yıldız, fakat kendisi 17 yaşında iken, 15 yaşındaki bir kıza “assault” girişiminde bulunmaktan bir aya yakın hapse girmiş. Her ne kadar bu olayı reddetse de kendisi hafifleştirilmiş bir ceza almış. Bu olay bütün futbol kariyerini etkilemiş. En son üniversite takımında (TTU) kısa süre içinde takım kurallarını bir çok kere ihlal etmesinden dolayı takımdan atılmış. Dolayısı ile NFL serüveni daha başlamadan bitmiş.

10 gün sonra takımıma katmış olma ihtimali olan bu oyuncunun geçmişini okurken açıkçası ürperdim. Rangers oyuncularının hepsi pırlanta gibi çocuklar; hepsinin sicili temiz. Böylesine kontrol edilemez, kötü karaktere sahip ve disiplinsiz bir oyuncuyu oyuncularım ile aynı aile içine nasıl koyabilirim? Daha başarılı olmak için bu tarz bir risk alınır mı? Takım olarak bizim de prensiplerimiz var. Dünyanın en iyi oyuncusu da olsa, prensiplerden ödün verilmeli mi?

Takım yöneticileri ile yaptığımız görüşme sonucunda oyuncuyu getirmeme kararı aldık.

Esasında bu tarz bir transfer bombası patlatıp lige çok daha fazla heyecan getirmeyi planlamıştık. Rakiplerimizin bazılarında yabancı oyuncular var; ve onlara karşı – onlarla birlikte oynamak ülkemizdeki sporun seviyesini oldukça geliştiriyor. Fakat bu tarz bir oyuncunun takımımıza ve ligimize yarardan çok zarar sağlayacaktır kanaatindeyim.

2 aydır verdiğimiz emeğin boşa gitmediğini bana düşündüren ise bu olaydan çıkarılan ders. Bu tarz olası transferlerde oyuncuların kalitesinin yanında bir de özgeçmiş ve sicillerinin de araştırılması çok önemli ve sürecin başında gerçekleştirilmesi hayati önem taşıyor. Elbette takım olarak düşüncemiz çok iyi bir yabancı oyuncu getirip bütün maçlarımızı kazandırtmasını istemekten öte ondan kapabileceğimizi kapmak ve bu işi doğduğu yerde öğrenmiş birisini gözlemleyip oyuncu yetiştirirken bu gözlemlerimizi kullanabilmek.

Bu olay beni oldukça etkiledi. Bu nedenle paylaşmak istedim. Oyuncu arıyorsanız; dişine kadar kontrol etmenizi öneririm.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s