Korumalı Futbol Antrenörü Yetiştirme Üzerine Bir Model Önerisi

Ülkemizde korumalı futbol 25 yılı geçkin süredir oynanmaktadır. Her geçen sene bu spor daha fazla kitleler tarafından tanınmakta ve benimsenmektedir. Sporun farkındalık seviyesi günden güne artmaktadır.

Korumalı futbol liglerinde mücadele edebilecek takımda bulunması gereken asgari özellikler olarak kabaca aşağıdaki öğeler gösterilebilir:

  • Yeterli sayıda lisanslı oyuncu (ligin özelliğine göre değişmekte)
  • Bu oyuncuların kullanacağı yeterli sayıda ekipman ve koruma (eksik koruma ile müsabakaya çıkılamamaktadır)
  • Takımın evsahibi olduğu haftalarda kullanacağı bir maç sahası
  • Antrenörlük belgesine sahip bir koç
  • Lisans ücretleri için de bir miktar para.

Bu özellikler daha da detaylandırılabilir. Fakat benim üzerine konuşmak istediğim antrenörlük kısmı.

Ülkemizde takım kurmak çok kolay. Bir şekilde ekipman ve oyuncu toplanabiliyor. Fakat büyük sıkıntı antrenörlükte başlıyor. İşin teknik ve taktik yönünü bilen antrenörler bulunmakta. Fakat neredeyse çoğunun antrenman bilimi, sporcu psikolojisi tarzı eğitimler almadığını düşünüyorum..

Burada örnek olarak kendimi ele alabilirim. Endüstriyel tasarım mezunuyum. Her ne kadar hayatım boyunca spor yapmış olsam da antrenman bilimi eğitimi almadım. Çok okuyorum, çok araştırıyorum, uzmanlarına da danışıyorum; fakat bunun kesinlikle yeterli olmadığını düşünüyorum.

Çalıştırma işinin kesinlikle video izle, makale oku ve bunları antrenmanda uygula mantığından çok daha fazlası olduğunu düşünüyorum. Ayrıca koçluk eğitimlerinin de 3-4 günlük sürelerde verilmesinin yeterli olmadığı kanaatindeyim.

Sporcuları teknik ve taktik anlamda son derece donanımlı hale getirmek kadar, onları fiziksel ve kondusyon anlamında da zirveye çıkarmak gerekmekte.  Bu nedenle önereceğim metot bu kendimce tespit ettiğim sorunu çözmek üzerine.

Beden eğitimi ve spor yüksek okulları artık çoğu üniversitede bulunmakta. Buradaki antrenörlük bölümlerinde öğrenciler bilimsel bir antrenman eğitimi alıyorlar. Beden eğitimi öğrencilerinin Türkiye’deki korumalı futbol kalitesini antrenörlük bilgileriyle çok daha hızlı arttırabileceğini düşünmekteyim.

Öngördüğüm modelde, İngilizce diline hakim 4-5 beden eğitimi öğrencisi ilk yıllarından itibaren korumalı futbol konusunda çok daha tecrübeli olan mevcut takım koçlarımız tarafından “geleceğin koçları” olarak eğitilebilir. Teknik ve taktiksel bilgiler konusunda alacakları yardım ve kendi yapacakları araştırmalar neticesinde çok kısa sürede oyuna hakim hale gelebilirler.

Örnek bir süreç düşünecek olursak:

  • Potansiyel sahibi beden eğitimi antrenörlük adayı öğrencilerinin seçilmesi. (Seçme önceliği olarak birinci sınıf öğrencileri tercih edilmelidir. Uzun yıllar okulda kalacakları ve bu şekilde takıma çok daha uzun süre hizmet edecekleri öngörülmektedir.)
  • 1. ve 2. Ay: Yoğunlaştırılmış ve önceden hazırlanmış temel korumalı futbol eğitimlerinin antrenör adaylarına verilmesi. İki ay her ne kadar kısa görünse de bir ya da iki mevkide uzmanlaşabilmek ve pozisyon koçluğu yapabilecek seviyeye gelmek çok uzun süre istememektedir. Deneyimli çalıştırıcıların yardımıyla bu sürenin yeterli olacağını düşünüyorum. Burada yaşanabilecek tek sıkıntı daha önce korumalı futbol oynamamış olan antrenör adaylarının deneylemeden bilgi aktarımı konusunda sıkıntı yaşayabilecek olması. Fakat uygulamalı bir eğitim süreci gerçekleştirildiği vakit bu sorunun çözüleceği kanaatindeyim.
  • Birinciyi ayı takiben açılan ilk antrenörlük seminerinde antrenörlük eğitimi ve belgesi alımı. Daha sonra her 6 ayda bir antrenörlük kademesi yükseltme eğitimlerine katılma süreci.
  • Lisans eğitimlerinde korumalı futbol üzerine araştırmalar ve projeler gerçekleştirme ve devamında lisansüstü eğitiminde korumalı futbol üzerine tez yazımı. Bu alanda yapılacak çalışmalar özellikle ABD tarafından dikkatle ilgilenecek ve desteklenecektir. Bu husustaki ciddiyet üniversite yönetimine gösterildiği zaman üniversitenin de destek olacağı kanaatindeyim.

Bu tarz bir uygulamanın kısa dönem ve uzun dönemde oldukça yararlı olacağını düşünüyorum. Kısa dönemdeki takım için yararı antrenmanı gerçekleştirecek koç sayısında artış olarak gözükmektedir. Çoğu takımın tek çalıştırıcısı olduğunu ve ortalama 5-6 çalıştırıcıya ihtiyaç duyulduğunu var sayarsak bu duruma iyi bir çözüm olabilecektir. İki aylık süreç sonunda pozisyon çalıştırıcılığı yapabilen 3 yeni antrenöre ülkemizde tüm takımların ihtiyacı vardır.

Daha kaliteli ve antrenman bilimine hakim çalıştırıcılar ile takımlar çok daha kaliteli oyunculara sahip olacaklar ve bu şekilde sporun kalitesi ülkemizde çok artacaktır. Üstelik ilerleyen yıllarda bilimsel araştırma yapabilecek kalitede insanlara sahip olmak, ülkenin dışarıya antrenör ve oyuncu göndermesine ve ülke içine yabancı yatırımın gelebilmesine olanak sağlayacaktır.

Beden eğitimi öğrencileri açısından da bir çok avantaj bulunmaktadır. Ülkede çok sayıda futbol, basketbol, vb. branşlarda antrenör bulunmakta; çoğu antrenör aldığı eğitimden alakasız işlerde çalışmak zorunda kalmakta, çoğu zaman da işsiz kalmaktadır. Farklı bir alanda doğru bir özgeçmiş ile normal eğitiminin yanında korumalı futbol antrenörlüğü tecrübesini de taşımak, çok büyük oranda iş bulma şansını arttıracaktır. Öncelikle bireysel başarıları ve çalışmaları neticesinde kendi üniversitesinin maaşlı birer antrenörü olabilirler. Yurt dışında zaten bu tarz insanlar el üstünde tutulmakta ve havada kapılmaktadır.

Artık günümüzde tek alanda uzman olmak yetmiyor. Ne kadar çeşitli alanda yeteneğiniz varsa o kadar değerlisiniz demektir. Bu noktada beden eğitimi öğrencilerinin çok büyük avantaj yakalayacağını düşünmekteyim.

Bahsettiğim antrenör yetiştirme sürecinin faydasının olup olmayacağını görmek için gereken süreç 3-4 sene. Günlük yaşayan ve günü kurtarma odaklı düşünen insanlar için çok uzun bir süre olarak görülse de aslında öyle değil.

Ayrıca bu sene Anadolu Üniversitesi’nde kurulan dünyanın en kapsamlı performans ölçüm laboratuvarlarından biri ve içeriği ile dünyada bir ilki barındıran “Hareket ve motor kontrol laboratuvarı” ilerleyen yıllarda korumalı futbol amaçlı kullanılabilir.  (Laboratuvar hakkında ek bilgi için: http://e-gazete.anadolu.edu.tr/ayrinti.php?no=11568)

Bu sene bu öneriyi üniversitemizde denemek istiyorum. Bugüne kadar hep gözüme imkansız görünen fakat ilk adımı attığım zaman başarabildiğimi gördüğüm işler oldu. Bu konuya da böyle yaklaşıyorum. Oluşturması çok zor olarak görülse de işe başlandığı vakit başarılı olacağımıza hiç şüphem yok.

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s