Korumalı Futbolun Çağ Atlaması: U19 Yeniçeriler – Rangers Maçı / Eskişehir Korumalı Futbol Kampı II. Bölüm

Yazının ilk bölümünde koç Hayden Flowers eşliğinde nasıl bir kamp programı düzenlediğimizi anlatmıştım.

Planladığımız kamp Cuma akşamı tek, Cumartesi ve Pazar günleri sabah – akşam çift idman olacak şekilde 5 aktiviteden oluşmaktaydı. Pazar günü aktivitesi olarak sabahtan gelecek olan İstanbul Yeniçeriler U19 takımını ağırlayacak; sabah idmanından sonra dinlenip akşam da iki U19 takımı arasında kontrollü bir dostluk müsabakası gerçekleştirecektik.

Yakıcı güneş altında gerçekleşen Cumartesi antrenmanında çoğu U19 takımından olmak üzere oyuncularımızı güneş çarptı. Kendime olsa hiç umursamam; ama oyuncularımızın yaşadığı – hele ki U19 olunca – sıkıntılar beni çok üzüyor. Rahatsızlanan arkadaşlar akşamki idmana katılmadılar. U19 koçlarımız da buna müdahele ederek genç takımımızın oyuncularına Cuma sabahı idmanı için izin verdiler.

Pazar sabahı ufak bir aksaklık ile güne başladık. Telefonumun şarjının bitmesi ve iletişim kopukluğu nedeniyle geç de olsa Yeniçeriler kafilesini karşıladık. (Yorgunluktan kendi evime bile gidemeyip arkadaşların evinde sızmışım. Yeniçerilerden bekletme adına tekrar özür diliyorum.)

Misafir ekiple hemen selamlaşıp kahvaltı yapacak bir yere gittik. Tamer Abi ile kahvaltıda günün programını konuşarak zaman kaybetmeden antrenman tesislerine yol aldık. Plan olarak Yeniçeriler, Rangers U19 dışındaki oyuncuların katılacağı idmana katılacaktı. Daha sonra öğlen dinlenip akşam üzeri olan maça çıkacaklardı.

Sabahki idmanda Flowers liderliğindeki 3 koç eşliğinde güzel bir kondüsyon antrenmanı geçirdik. Isınma olarak Tamer Abi modifiye ettikleri dinamik ısınmayı uygulattı. Daha sonra 4 ayrı istasyon idmanı 5 er dakika süreyle uygulandı. Bu idmanı takiben kısa bir pozisyon idmanı yapıldı.

İdman bitişinde Rangers U19 ile Yeniçeriler aynı restoranda buluşup tanışarak yemek yediler. Gönül isterdi ki 1-2 saatlik bir boşluk yaratıp oyuncuları birbirine daha çok kaynaştırabilecek bir ortam yaratılabilsin. Fakat zaten sıkışık olan programda ancak bu tarz bir buluşma gerçekleştirilebildi.

Daha sonra Tamer Abi’nin isteği ile Yeniçeriler takımına dinlenme için bir sınıf ayarlamaya çalıştık. Hem yol yorgunluğu hem de sabahki idmanın yoğunluğundan olacak ki arkadaşlar her buldukları boş yerde uyudular.

Oyuncular 16:30 gibi sahaya çıktılar. Büyük oranda U19 takımımızın aileleri ve arkadaşlarından oluşan 60 – 70 kişilik bir izleyici grubu bulunmaktaydı. Her ne kadar kontrollü bir dostluk maçı oynanacaksa da, sporu yapan gençlerin sağlığını çok ciddiye aldığımızdan saha kenarında bir ambulans müsabaka esnasında hazır bekledi. Çok şükür bir oyuncunun ayağı burkulması dışında sakatlık yaşanmadı.

Flowers ile sahaya biraz geç geldik. Sahadaki oyunculara bakıp “Gerçekten takım gibi görünüyorlar” dedi. Maçın baş hakemliği görevini de yürüten Flowers a 4-5 tecrübeli Rangers oyuncusu da yardımcı hakemler olarak yardım ettiler.

Müsabaka ilk olarak 10 hak hücum 10 hak savunma şeklinde, her bir takım için ikişer defa uygulandı. Top ne kadar ilerlerse ilerlesin hücum her hak başında kendi 20 yardından oyuna başladı. Bir ısınma niteliğini taşıyan bu mücadele sonrasında bu sefer aynı sistemin ilerlemeli versiyonu uygulandı.

 

Maç o kadar keyifliydi ki anlatamam. Oyuncular sanki çok uzun yıllardan beri oynuyormuşçasına kaliteli görüntüler yaşattılar. Shotgunlarda dahi neredeyse hiç fumble olmadı. Pro lig ve üniversiteler liginde bile bu maçtan çok daha kalitesiz maçlar gördüğümü rahatlıkla söyleyebilirim. İki ekip de çok iyi çalışmış ve son derece konsantre haldeydiler. 30 yard üzeri paslar, harika bloklar, çok teknik tacklelar… Maçta her şey vardı. İzlerken gerçekten bütün oyuncularla gurur duydum. Uzun zamandır Türkiye’de süregelen bir tartışma vardır, Türkiye’de futbol nasıl gelişir diye. Pazar günü orada olan herkes benimle hemfikir olacaktır ki Türkiye’de korumalı futbolun geliştiğini bu gençler göstermiştir.

Zaten Flowers’ın söylediği de bütün bu dediklerimi doğrular nitelikteydi: “Bugünkü maçı gördükten sonra Mersin’e döndüğümde U19 takımı kurmak için çalışmalara başlayacağım. Beklentimin çok üzerinde bir U19 seviyesi vardı”

Maçtan sonra duşlarımızı alıp hep beraber yemek yemek için şehir içinde bir yere gittik.

Dikkat ettiyseniz yazının hiç bir yerinde skora değinmedim; çünkü bu maçta skordan çok daha güzel şeyler oldu. Müsabakasa süresince Yeniçeriler 2, Rangers U19 ise 1 adet TD buldu.

Geç kalmamak adına Tamer Abi ve ekibi yemek sonrasında hızlıca gitmek durumundaydılar. Kendileriyle vedalaşıp katılımlarından ötürü çok minnettar olduğumuzu belirttik. Kendisine hediye ettiğimiz Rangers tişörtünü yemeğe gelmeden önce giymesi Tamer Abi’nin bize olan güzel bir jestiydi. Fakat XL tişörte nasıl girebildi halen onu anlayabilmiş değilim (:

Özet olarak oldukça eğlenceli ve verimli bir kamp dönemi yaşadık. Umarız bu etkinlik tüm camiamız için teşvik edici bir örnek olur; yeni U19 takımları kurulur; yeni etkinlikler, kamplar, klinikler düzenlenir. Rangers olarak en büyük hedeflerimizden birisi de kendi futbolumuzu geliştirmek kadar Türkiye’de de futbolu geliştirmektir. Bu organizasyon ile buna bir miktar da olsa katkı yaptığımızı düşünüyorum.

 

Fotoğraf albümü için:
https://plus.google.com/photos/113695602837729142376/albums/5771719220374753905?banner=pwa

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Korumalı Futbolun Çağ Atlaması: U19 Yeniçeriler – Rangers Maçı / Eskişehir Korumalı Futbol Kampı II. Bölüm

  1. batur says:

    cok guzel! kesinlikle haklisin u19 bile cok fazla ortaokul seviyesine inip u 16 lari kurup flag football takimlari kurmak icin cok bile gec kaldik! sizin icin ozellikle cok onemli bence zira uni bazli bir takim oldugunuzdan hersene mezunlarla birlikte onemli bi oyuncu kaybiniz oluyo diye biliyorum, eskisehirli genclere bu sporu sevdirebilirseniz her turlu basari sizi bekler. basarilarinizin devamini diliyorum.
    Batur Kaplan

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s