Öğrenmeyi Öğrenmek: Eskişehir Korumalı Futbol Kampı – I. Bölüm

27 Temmuz Cuma günü başlayıp, 29 Temmuz Pazar akşamı son bulan eğitim kampımız dün yapılan U19 maçı ile bitti.

Tohumu haftalar önce atılmış olsa organizasyonu gerçekleştirmekte çok zorlandık. Hayatımda içinde bulunduğum neredeyse en çok yıprandığım organizasyonlardandı. Fakat şunu da eklemeden geçemeyeceğim, hayatımda en çok şey öğrendiğim ve en verimli geçen organizasyondu.

27 Temmuz günü öğlen saatlerinde, kamp için davet ettiğimiz amerikalı koç Hayden Flowers özel aracıyla geldi. Kendisi ile ilk defa tanışma fırsatı oldum. Tanıştığımız ilk anda neşesi ve samimiyeti ile bizi oldukça etkiledi. Kendisini dinlenmesi için oteline bıraktıktan sonra organizasyonun hazırlanmasında görev alan arkadaşlarımla bir evde toplandık.

Beklediğimiz saatten 2 saat önce gelen koç bizi esasında biraz panikletti. Kampta kullanılmak üzere imal etmeye çalıştığımız çeviklik ekipmanı (agility bag) daha üretilmemişti.

Oyuncuların yardımları dışında hiç bir geliri olmayan fakat geniş bir vizyonu olan bir takımız. Paramız yok diye ekipmansız idman yapmıyoruz, bütçemize uygun malzemeler satın alıp onları kendi çabamızla, atölyelerde çalışarak üretmeye çalışıyoruz.

Bu detayları yazmamdaki amaç yaşadığımız keyifli sıkıntıları paylaşmak. Çoğu insan işin perde arkasını bilmez. Herşey çok kolay hazırlanırmış gibi görünür; fakat aslında hiç bir iş kolay değildir.

6 adet agility bag yapabilmek için 20 adet inşaatta kullanılan strafordan alıp bir oyuncumuzun evinde toplandık. Hissedilen sıcaklık 40 derecenin üzerinde ve koca straforlarla güneşin alnında yürümek. Keserken dağılan strafor parçacıkları, imkanların olmaması nedeniyle düzgün kesme işlemi yapamama.. Haliyle o kadar kısa zamanda bir tanesini bile üretemedik. Yetişmedi.

İdman saati geldiğinde,  aralarında sadece kamp için memleketlerinden gelen oyuncuların da bulunduğu yaklaşık 60 kişi ile sahaya çıktık. Nispeten serin bir hava olması günün ilk güzel olayıydı.

Flowers idman öncesi oyuncularımızla tanıştı ve bir konuşma sonrasında kendi dinamik ısınma sistemini gerçekleştirdi. Bizim uyguladığımız idman öncesi ısınmalardan çok farklı olan bu ısınmayı hem kamera ile çektik, hem de koçlarımız tek tek detaylı olarak notlar aldı.

Takım olarak tamamıyla bilgiye aç bir takımız. Futbol konusunda cahil olduğumuzdan değil, zira her zaman öğrenmeye aç olduğumuzdan; hiç bir şey bilmiyormuş gibi dinlemek her zaman önemlidir. En azından benim felsefem bunun üzerine kurulu ve görüntü, çevremdeki insanların da bu şekilde olduğunu göstermektedir. Etrafında ellerinde kalem kağıt gezen, Flowers’ın her adımını, söylediğini dikkatle dinleyen, her söylediğini not alan genç çalıştırıcılar..

Tek başında gelmesi nedeniyle Flowers’ ilk gün için, ısınmadan sonra kendi idmanımızı gerçekleştirmemizi istedi. Kendisi bu esnada pozisyon koçlarını tek tek gezip, gerekli yerde müdahelelerde bulunacak, doğrusunu gösterecekti. Zira asıl amacının burada oyuncuları çalıştırmaktan öte biz çalıştırıcılara yol göstererek, o gittiğinde de daha verimli işler başarmamızı sağlamak olduğunu söyledi. Kısacası bize balık vermeyecek, bize balık tutmayı öğretecekti.

O denli ince noktalarda o denli güzel bilgiler verdi ki, okuduğum çoğu futbol kitabından öte öğrenme yaşadım. Zaten çoğu oyuncumuz da daha ilk günden çok şey öğrendiğini belirtti. İdmanı bitirdikten sonra dağıldık. Kendisiyle akşam yemeği yedik; asıl amacımız bütün gece onu soru bombardımanına tutmaktı, kendisi gerçekten alçak gönüllü, bizi reddetmedi, fakat 10 saatlik araba sürmek ve bütün gün ayakta durmaktan yorgun olduğu için kendisini oteline bırakarak o günkü görüşmeyi iptal ettik.

Cumartesi sabahı 9:30 da idman için sahadaydık. O gün benim doğum günümdü; ailemden ve sevdiğimden uzaktım; fakat kardeşlerimin yanında sahadaydım. Yeni öğrendiğimiz dinamik ısınma ile idmana başladık. Ardından yine kendi sisteminde uyguladığı 15 dakikalık bireysel ve takım “özel takımlar” idmanlarını gerçekleştirdik. Yapmamız gereken idmanları, neden yapmamız gerektiğiyle birlikte bize anlatması oldukça öğreticiydi. Koçlarımıza o gün neler yapacaklarını önceden söyledi, güzel bir iş bölümü ile idmanımızı gerçekleştirdik.

Günün en büyük sıkıntısı yakıcı güneş idi. O kadar sıcaktı ki oyuncularımız idman öncesi, arası ve sonrasında gidip sahanın yanında bulunan sulama hortumu ile kendilerini yıkadılar. Hepsi gerçekten futbolu çok seviyor; hiç bir akıllı insan o kadar saat yakıcı güneşin altında durmaz.

Sabah idmanı sonrası verdiğimiz arada yemekten sonra Evre Baltalı’nın muayenehanesinde toplandık. Burada oyun kitaplarımızı ve sene içindeki maç videolarımızı Flowers a gösterdik. Verdiği kritikleri  ve önerilerini dikkatle not aldık. Resmen herkes yorgunluktan kırılıyordu, fakat zaman kısıtlıydı ve ne kadar çok şey kapabilirsek o kadar bizim için iyi olacaktı.

Öğleden sonraki idman saat 16:30 sularında başladı. Okulumuzun bürokratik işleri nedeniyle istediğimiz saatlerde tesisleri kullanamamamızdan ötürü idman erken saatlerde gerçekleşiyordu. Daha şimdiden kıpkırmızı olan yüzün ve boynum beni öldürüyordu. Bu idmanda da sabahki idmanın aynısını, daha performanslı halde uygulamaya çalıştık. 2 saat sürmesi gereken bir idmanın 1 saat 59 dakika ve ya 2 saat 1 dakika sürmemesi gerektiğini, 2 saat sürmesi gerektiğini bize belirten Flowers, planlama yeteneğimizi geliştirmek adına bu tarz bir uygulama seçti.

İdman bitiminde sahanın ortasında toplandığımızda Flowers beni çeviri yapmam için çocukların ortasına çağırdı. Aslında niyeti başka olan bu hareketin akabinde iyi doğdun sesleri bir anda mutluluğa boğulmuş, ardından sırtıma, kafama, yüzüme çakılan yaklaşık 45 yumurta neticesinde yumurtaya boğulmuştum. 2 gündür yumurta kokuyorum (:

Geçen 2 gün boyunca çok eğlendik. Her akşam koç ile yemek yeyip beraber vakit geçirdik. Videolardan ve kitaplardan elbette bir şeyler öğreniliyor, fakat işin erbabından uygulayarak öğrenmek bambaşka oluyor. Bu iki günde burada herkes çok şey öğrendi.

Yazı çok uzun oldu o nedenle kampın son gününü ayrı bir yazı olarak yayınlayacağım. Kampın son günü gerçekten tarihi bir gündü. Ama yazıyı bitirmeden buradan bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum:

  • öncelikle bizi kırmayıp yüzlerce kilometre öteden gelen koç ve resmen bakış açımızı değiştiren Hayden Flowers’a;
  • işini gücünü bırakıp takımıyla birlikte organizasyona değerli katkı yapan Bora Tamer Yılmaz ve takımı Yeniçeriler’e;
  • bize her alanda yardımcı olan, üniversite imkanlarını sağlatan branş hocamız Yrd. Doç. Kerem Yıldırım Şimşek’e;
  • bütün sene gayretle, özenle çalışıp özellikle U19 a ve organizasyona verdikleri emeklerinden ötürü U19 koçlarımız Mert Akdoruk ve Erdal Duyar’a;
  • bizi yoğun olduğunda da yalnız bırakmayan, maddi manevi her türlü destekleyen Rangers çalıştırıcılarından; abimiz Evre Baltalı’ya;
  • sürekli bizim için yorulan ve bize kolaylık sağlayan, en büyük destekçilerimizden tesis personelimiz Oktay Abi’ye;
  • maçta hakemlik yapan, organizasyonun yürütülmesine katkı sağlayan, organizasyona katılan tüm A, B ve U19 takımı – kısacası Rangers ailesine;
  • aslan gibi sahaya çıkıp, takım gibi mücadele eden, bizi gurura boğan Rangers U19 takımımıza;
  • ve son olarak da beni özellikle kamp süresince hiç yalnız bırakmayan, her konuyu çözen line sorumlum Kemal Kaan Karaman’a ve özellikle organizasyon süresince takımı yalnız bırakmayan, çalıştırma sistemiyle Flowers’ın da gözüne giren defans kaptanım Yunus Gül’e buradan çok ama çok teşekkür ediyorum.

İsmini sayamadığım kişiler için af diliyorum; ne olsa bir aileyiz ve Rangers ailesi olarak çok iyi bir iş çıkardığımızı söyleyebilirim. Gelecek yazıda kampın son gününü detaylı bir şekilde anlatacağım.

 

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s