İzmir Bowl, Bolca Yergi, Bolca Övgü

Geçtiğimiz günlerde İzmir’deki takımlar arasında düzenlenen “İzmir Bowl” maçına gitme şansı buldum. Hafta sonunda İzmir’e ailemi gitmişken maça dagittim. Güzel bir pazar akşamında Burn sponsorluğunda güzel bir organizasyon gerçekleşti.

Maç Balçova Belediyesi’nin tesislerinde yapıldı. Tesis oldukça güzel, 200 – 300 kişilik bir tribünü olan suni çim sahada oynandı.

Detaylara girmeden önce bir konuda fikrimi belirtmek istiyorum, İzmir Türkiye’de bu sporun yapılabileceği en uygun şehir. Gerek spora ve spor tesislerine yapılan yatırımlar, gerek ulaşım kolaylığı, gerek iklimi, gerek sporcu potansiyeli ile önümüzdeki senelerde İzmir korumalı futbolda adından oldukça söz ettiren bir şehir olacak.

İster istemez insan kıyaslama yapıyor. Çünkü kıskanıyorum doğduğum şehri. 18 sene İzmir’de yaşadım. Her türlü sporu yaptım. Eskişehir’e gelmem ile birlikte yapabildiğim tek sporun özel bir salonda ağırlık çalışabilmek olduğunu gördüm. Abartmıyorum, lisanslı olarak basketbol oynamışken üniversitemin basket takımına girebilmek gibi bir hayalim vardı. O zamanlar seçme bile yapılmıyordu; iyi oyuncular gelmeden haberi geliyormuş. Üniversitede 20000 kişi için 2 adet açık havada pota, öğlenleri 50 kişiyle birlikte kullanabileceğin (o da 2 saat) basketbol salonu. Stadın yan sahasında 10 kişi koştun mu spor il müdürlüğü kızıyor diye çıkartırlar (takımlara kiralanıyormuş da kiralayın diyorlar inceden). Sonra neden spor gelişmiyor diye yazılar yazılır çizilir. Eskişehir gerçekten spor yapmanın lüks olduğu bir yer. Üniversite kendi sporcusuna bile halen ağırlık salonunu kullandırtmamaya çalışıyor. Vücut yapmak için geliyormuş oyuncular.

Bir yandan böyle bir zihniyet dursun, İzmir’de her yaştan vatandaşı spora teşvik uygulamaları var. Atatürk Stadı’nın yanında atletizm sahası var, bizim eve yakın. Babamla çıkar koşarız. Tartan pistin iç kulvarında milli atletler koşar. En dışta çimlerde baş örtülü teyzeler yürür; öbür yanda biri cirit atar. 61 yaşındaki babam gençlere taş çıkarır. Böyle imkanları var güzel İzmir’in. Herkes stadın altındaki ağırlık salonuna kayıt olabilir. Kayıt olanlara lisans da çıkarılır, babamın da lisansı var.

Öve öve bitiremem İzmir’i.

Konuya dönecek olursak Burn sponsorluğunda maç için iki ayrı renk forma üretilmiş. Güzel bir ses sistemi ile oldukça iyi niyetli bir organizasyon oldu. Bir arkadaş maçı anlatmaya çalışarak 200 kadar izleyiciye yardımcı oldu. Organizasyonu düzenleyen herkesin eline sağlık.

Maç kalitesi olarak çok bir şey söyleyemeyeceğim. Güzel tacklelar izledik. Sahada çok az tecrübeli oyuncu bulunması nedeniyle çok organize oyunlar göremedik – ki zaten maç öncesi bir gün beraber çalışılmış bu nedenle böyle bir gaye güdülmesi doğru değil. Yalnız bir sonraki organizasyonu daha iyi yapabilmek adına düşüncelerim bulunmakta. Formaların oldukça dayanıksız oluşu daha maçın başında oyuncuların formasız kalmasına neden oldu. Bunu zaten arkadaşlar da deneyimlediği için konuşmaya gerek yok. Yalnız ben maça hiç konsantre olamadım. Bunu  iki nedeni var; birincisi hoparlörlerin tribüne doğru çevrilmesi nedeniyle sadece müzik sesi ve konuşmacıyı duyabildik. Maçın sesi kulağıma hiç gelmedi. Bu gibi organizasyonlarda bence seyirciyi havaya sokmak adına bu tarz akustik olaylara dikkat edilmeli. İkincisi tribünün alçaklığı sebebiyle benchte dizili oyuncular maçı izleyemememize neden oldu.

Bunlar elbette imkanların neticesinde olan şeyler. Yapılan organizasyon ve niyet tam anlamıyla harikaydı.

Bir sorun tespiti olarak tribünde konuştuğum kişilerden özellikle yeni kurulan İzmir takımlarının biraz işin ciddiyetinde olmadıkları duyumunu aldım. Böyle bir durum varsa dahi inanıyorum ki kısa zaman içerisinde daha sıkı çalışıp İzmir’in gerçek gücünü bize göstereceklerdir.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s