Korumalı Futbolun Geleceği: Anadolu Rangers U19 Takımı

Neredeyse bir ay önce kurduğumuz 19 yaş altı takımımıza bakıyorum, ilk başlarda devamını getirip getiremeyeceğimiz gibi şüphelerimiz bulunmaktaydı. İlk antrenmana 9 kişinin katılım gösterdiği bu topluluk şu an 30 üyesi ile yoluna devam etmekte. İşin en güzel kısmı yakın gelecekte bu sayının çok daha artacağının görülüyor olması.

Geçenlerde Anadolu Üniversitesi İİBF’de öğretim görevlisi olan efsane futbolcu Prof. Fethi Heper ile görüşmüştüm. Kendisi Amerika’da eğitim aldığı sıralarda korumalı futbola merak duymaya başladığını ve maçları seyretmekten çok zevk aldığını söylemişti. Ülkemizde ise bu sporu geliştirmek için bu sporun liselere indirgenmesi gerektiğini konuşmuştuk.

Şu an çoğu oyuncu bu spor ile üniversitede karşılaşmaktadır. O güne kadar bu spordan haberdar olunmaması, takım çalıştırıcıları için en büyük sorunlardan birisidir. Hele çoğu zaman yeni katılan oyuncuların spor geçmişinin yeterli olmaması, bu sıkıntıyı daha da arttırır. Bir oyuncuyu fiziksel olarak bu spora hazırlamak zaten zor bir işken, bir yandan da oyunu öğretmek takımlara oldukça zaman kaybettirmektedir. Yaşadığım tecrübelere dayanarak, yoğun bir bilgisel-fiziksel eğitim yoluyla, bir miktar spor geçmişi olan ve bu spor hakkında bilgisi olmayan bir oyuncu yaklaşık 3 ay gibi bir sürede maça çıkabilecek bir duruma gelebiliyor.  Bu 3 aylık kayıp, donanımsız takımlarda çok daha fazla büyüyebiliyor.

Anadolu Rangers U19 takımı ile birlikte, ülkemizde bu sporu geliştirmek ve daha güçlü korumalı futbol geçmişlerine sahip oyuncular yetiştirmek adına bu yola çıktık.

İlk etapta yaş ortalaması 15-16 olan bu arkadaşlara temel teknik eğitimleri (oyuna başlama hareketi nasıl olmalı, top nasıl tutulur, blokla nasıl mücadele edilir vb.) ve koordinasyon-kondusyon çalışmaları uyguladık.

Üniversite çağında başlayan oyunculardaki gözlemlediğim en büyük sıkıntılardan birisi el-ayak koordinasyonu sıkıntısı. Düzgün koşu ve temel hareket mekaniklerine sahip olmayan oyunculara doğrusunu yaptırmak çok zor olmakta.

19 yaş altı oyuncularında gözlemlediğim ilginç bir durum, bu arkadaşların el kol koordinasyonları büyüklere göre çok daha iyi durumda. Koordinasyon bozuklukları en çok hız merdiveni çalışmalarında göze çarpıyor. Gösterilen hareketleri çok daha hızlı kavrayan bu genç arkadaşlar, mekaniklerini geliştirerek çok daha kısa sürede bu spora adapte olmaya başladılar bile.

Rangers A, B ve U19 takımlarında haftada 3 antrenman yapılmaktadır. Bu 3 antrenmandan ikisi dış sahada teknik-taktik idmanı olarak, biri de kapalı atletizm salonunda sadece kondüsyon antrenmanı olarak gerçekleştirilmektedir.

U19 takımı dış saha antrenmanlarında şimdilik temel teknik hareketler ve basit birebir hareketler çalışmakta. Koçluklarını Erdal Duyar ve Serdar Dayanç yürütmekte. Henüz kendilerini kontakt antrenmanlarına, çarpışmalara sokmuyoruz. Fiziksel gelişim durumlarına göre onları zamanı gelince daha zorlu antrenmanlara sokacağız. Kısa vade planı olarak yaz dönemine yakın onlara flag football ekipmanları alıp flag football oynatma projemiz var. Bu şekilde sakatlanma riskini oldukça düşürerek oyun dinamiğini yakalama şansları olacak.

Şu an 30 üyesi bulunan takıma genel olarak baktığımda içlerinde gerçekten cevher olan oyuncular bulunmakta. Şu an bile yetenekleri ile beni şaşırtan arkadaşların bir iki sene içinde gelecekleri durum açıkçası beni çok heyecanlandırıyor.

Tek sıkıntıları çarpık eğitim sistemi olan oyuncularım çok istekliler. Dersle sporun bir arada yürümediği ülkemiz sisteminde arkadaşlar hiç bir antrenmanı kaçırmak istemiyorlar. Sınavlara hazırlandıklarından dolayı gelemedikleri antrenmanlar da oluyor, fakat özverileri sayesinde telafi etmekte hiç zorlanmıyorlar. Yaz tatillerinde çok güzel bir kamp programı onları bekliyor. Umarım bu şekilde devam ederler ve başarıdan başarıya koşarlar.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s