Bu İş Ekip İşi – Anadolu Rangers

Cumartesi günü Bilkent Üniversitesi ile yaptığımız maçı 33-27 kazandık.

Galibiyetten öte kendi takımım ile ilgili gördüklerim ve gelişmeler oldukça mutlu edici oldu.  Sene başını düşünüyorum da, tecrübeli oyuncularını sakatlık nedeniyle kaybetmiş, oldukça yeni ve tecrübesiz olan Rangers, bugün oyunuyla, mücadelesiyle ve centilmenliği ile bir çok kişinin saygısını kazanmaya başladı.

Başarıyı galibiyet ve ya mağlubiyet ile ölçen birisi değilim. Birinci dönem kulüpler ligi maçlarını kaybetmemize rağmen maçlar hep başabaş geçti. Kaybettiğimiz maçlarda hiç üzülmemiştim, sahadaki özellikle çaylak oyuncuların mücadelesi bana yetiyordu. Fakat çocuklar hiç yılmadı, hep çalıştılar. Hepsi birbirini destekledi. 6 ayı aşkın süredir düzenli ağırlığa gidip nizami amerikan futbolu programıyla ağırlık çalışıp, saha antrenmanlarında çok nizami amerikan futbolu antrenmanı yapıyorlar.

Bu yazıyı yazmamdaki amaç, eğer Rangers bu kadar yeniyken tüm takımlara kafa tutabiliyorsa, bu işin inanç ve bir ekip işi olduğunu ön plana çıkarmak ve bu ekibi bir miktar olsa da tanıtıp takımın nasıl işlediği hakkında bilgi vermektir.

Bu sene Rangers başındaki kişi nedeniyle ve ya iki üç oyuncusu iyi diye daha rekabetçi olmadı; sistemin yavaş yavaş oturması ile dişli bir rakip haline geldi. Savunma ve hücumsal anlamda uygulanan sistemler oturdukça daha rekabetçi ve kazanmasını bilen bir takım olacağız.

Ekibimden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak takımımızın saha içi ve saha dışı görevlerini ayrı ayrı yerine getiren iki ayrı kurulumuz var. Birisi saha dışı işlerle ilgilenen Yönetim Kurulu, diğeri ise saha içi olaylarla ilgilenen Teknik Ekip.

Yönetim kurulumuz 7 kişiden oluşmakta. Kararlar gayet demokratik şekilde oylama usülü alınmaktadır.

Aralarında mezunlar ve oyuncular da bulunan bu topluluğun başkanlığını efsane koşucumuz Göksel Türe yapmaktadır. Bu spora harcadığı yıllar neticesindeki tecrübesi ve olgunluğu kurulumuza oldukça katkı yapmaktadır. Saha içi işlerine artık karışmayan Göksel Başkan, toplantıları oldukta iyi yönetmekte ve doğru kararlar alınabilmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Kendisi Eskişehir’de çalışmaktadır, bir değişiklik olmadığı müddetçe uzun yıllar bizimle kalacaktır.

Yönetim kurulu kendi içinde mali işler, organizasyon komitesi ve takım işleyişi gruplarına ayrılmaktadır. Her grubun birer sorumlusu bulunmaktadır ve tüm işler iş bölümü halinde yapılır.

Teknik ekibimiz de mevki sorumluları – çalıştırıcıları, takım kaptanları ve koçlarından oluşmaktadır.

Takım kaptanı Ali Şekerci’dir. Kendisi saha içinde olduğu kadar saha dışında da her işe koşturmaktadır. Tam bir iş bitiricidir (: İnsan ilişkileri oldukça iyidir. Mevkisi defensive end olup, aynı zamanda defensive line sorumlusu/çalıştırıcısıdır. Antrenmanlarda kendilerine ayrılan süre zarfında defensive line mevkisine özgü belirlenmiş antrenmanlar uygulatmaktadır.

 

Defans takımı kaptanı Yunus Gül’dür. Emir Özbek’in sakatlanmasıyla birlikte kaptanlık ünvanını almış, ve bu görevini oldukça iyi yerine getirmiştir. Kendisi defalarca güreş milli takımında boy göstermiştir. Çok sayıda Türkiye şampiyonlukları bulunmakta, uluslararası arenada da ülkemiz adına bir çok müsabakaya katılmıştır. Sportif başarılarının yanında oldukça iyi bir araştırmacıdır. Mevkisi MLB/RB dir. Defans kaptanlığı yanında LB ve RB çalıştırıcılığı da yapmaktadır. Antrenmanlarda kendilerine ayrılan süre zarfında linebacker ve running back mevkisine özgü belirlenmiş antrenmanlar uygulatmaktadır. Birinci kademe korumalı futbol antrenörlük belgesine sahiptir.

 

Hücum takımı kaptanı Emre Rifaioğlu’dur. Takıma geçen sene girmiştir. Bilgisayar mühendisliği okumasının da etkisinde kalarak oldukça zeki bir oyun kurucu olduğunu söyleyebilirim. Zekasının yanında Türkiye’de gördüğüm en atletik oyunculardan biri olduğunu söyleyebilirim. Hem koşabilen hem de çok iyi pas Emre Kaptan, aynı zamanda QB çalıştırıcılığı yapmaktadır. Antrenmanlarda kendilerine ayrılan süre zarfında quarterback mevkisine özgü belirlenmiş antrenmanlar uygulatmaktadır.

Offensive line sorumlumuz/çalıştırıcımız Kaan Karaman’dır. Lakabı “Toros” tur. Kendisi aynı zamanda takımın mali işler sorumlusudur. Azmi ve hırsı ile herkesin saygısını kazanmış tecrübeli bir OL oyuncumuzdur. Hırsıyla sene başında 145 kilo iken düzgün diyet ve ağırlık çalışmaları ile 115 kiloya inmiş olup, idman disiplini ile tüm oyunculara örnek olmaktadır. Aynı zamanda defensive line ve middle linebacker oynayabilmektedir. Antrenmanlarda kendilerine ayrılan süre zarfında offensive mevkisine özgü belirlenmiş antrenmanlar uygulatmaktadır.

 

Tight end sorumlumuz/çalıştırıcımız Serdar Dayanç aynı zamanda Kaan Karaman ile birlikte offensive line mevkisini çalıştırmaya yardımcı olmaktadır. Lakabını amerikan kamyon markası “Mack” ten alan Serdar saha içinde çok sert, fakat saha dışında bir o kadar da uysal bir kişidir. Yüksek lisans yapmaya karar vermiştir; uzun yıllar Rangers takımına faydası dokunacaktır.

 

Wide receiver sorumlumuz/çalıştırıcımız veteran WR Sercan Keskintaş’tır. Spor geçmişi çok iyi olduğunu zaten kendisini tanıttığım yazıda belirtmiştim. Tecrübelerini WR oyuncularına aktarırken aynı zamanda onlara çok iyi abilik yapmaktadır. Antrenmanlarda kendilerine ayrılan süre zarfında wide receiver mevkisine özgü belirlenmiş antrenmanlar uygulatmaktadır.

 

Linebacker sorumlumuz/çalıştırıcımız Emir Özbek’tir. Kendisi sene başında art arda yaşadığı omuz çıkmaları nedeniyle sezonu kapatmıştır. Onu da tanıtan yazıyı daha önce yayınlamıştım. Yakında ameliyat olup seneye tekrar aramıza dönecek. Burada olduğu müddetçe antrenmanlarda linebacker oyuncularını çalıştırmaktadır. Antrenmanlarda kendilerine ayrılan süre zarfında linebacker mevkisine özgü belirlenmiş antrenmanlar uygulatmaktadır.

 

Defensive back sorumlumuz Andaç Şengül’dür. Uzun yıllar cornerback olarak yanımda oynayan Andaç üniversiteler ligi lisansının bulunmaması nedeniyle özellikle ikinci dönem daha çok çalıştırmak için antrenmanlara gelmekte ve yaptığı araştırmalar ile DB oyuncularına oldukça katkı yapmaktadır.  Antrenmanlarda kendilerine ayrılan süre zarfında defensive back mevkisine özgü belirlenmiş antrenmanlar uygulatmaktadır. Yıllardır çalıştırdığım Andaç’ın son idmanda beni çalıştırması, üstelik kendi araştırmalarıyla getirdiği yeni antrenmanlarla bunu yapması en çok beni sevindirdi (: Antrenmanların gününün gelmesini ve DB idmanlarına katılmayı çok istiyorum.

 

Rangers B takımı çalıştırıcısı Mert Akdoruk’tur. Kendisi aynı zamanda A takımında da çalıştırmaya yardımcı olmaktadır. Geçirdiği sakatlık neticesinde 2 sene önce aktif sporu bırakmış ve özellikle bu sene bir çok sorumluluk alarak Rangers takımına oldukça katkısı olmuştur. B takımından yetiştirdiği oyunculardan iyi gelişme gösterenleri A takımına göndermektedir. Saha içinde olduğu kadar saha dışı organizasyonlarında da oldukça yardımcı olmaktadır. Amerikan futbolu birinci kademe antrenörlük belgesine sahiptir.

 

Ofans takımı çalıştırıcısı ve koordinatörü Evre Baltalı’dır. Kendisi dişçi olup en büyük hobisi oyunculara ekipman satmaktır (: Şaka bir yana, oyun bilgisi tüm camia tarafından saygı duyulan bir abimizdir. Running back ve offensive line oyuncuları ile ayrı çalışmalar da yapmaktadır, sene başından beri çok emek vermektedir. Risk almayı ve değişik denemelerde bulunmayı çok sever.

 

Şube sorumlumuz ise Yrd. Doç. Kerem Yıldırım Şimşek’tir. Kendisi bir kulübün yöneticisinde istenebilecek her türlü özelliklere sahiptir. Kendisini tüm takım olarak çok seviyoruz. Her başımız sıkıştığında ona danışırız, o bir şekilde halleder. Takımın buralara gelebilmesinde onun etkisi çok büyüktür.

 

 

Bunların dışında ben de defans çalıştırıcılığı yanında baş çalıştırıcılık görevimi yerine getirmeye çalışıyorum. Takımın kondusyon ve ağırlık çalışmalarını da ayarlamaya çalışıyorum.

Yakın gelecekte ayrı bir beslenme, kondusyon, ağırlık ve özel takımlar sorumluları oluşturmaya düşüncelerimiz bulunmaktadır.

 

Elbette buraya yazmadığım bir çok kişi de takımın yürümesi için çok emek vermektedir. Şehir dışından da eski oyuncularımız – koçlarımız, abilerimiz bize ellerinden geldiğince yardım etmektedirler. Biz bir aile olarak bu sene çıtamızı yükseltmeye çalıştık. Eminim ileriki yıllarda da aile fertlerinden sorumluluk alan arkadaşlar bu çıtayı daha da yükselteceklerdir.

Şu an Rangers’ta 11 adet çalıştırıcı olduğu görülmektedir. Bunlardan 4-5 tanesi aktif olarak oynamamaktadır. Bu sistemi ilerde geliştirerek antrenörlük seminerlerine daha fazla adam gönderip, her mevkinin aktif olarak oynamayan ve çalıştırıcılık belgeli bir koçu olacak şekilde geliştirmeyi planlamaktayız. Amacımız oyunu en nizami şekilde oynayabilir bir altyapı kurmak ve onu geliştirmektir. Eskişehir gibi bir Anadolu şehrinde, kısıtlı imkan ve bütçelerle yapabileceğimizin en iyisi yapmak bizim bu takıma borcumuzdur.

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s