EFAF 2012 Korumalı Futbol Antrenörlük Eğitimi Türkiye Ayağı

Geçtiğimiz hafta düzenlenen kursa Anadolu Rangers’tan dört kişi olarak katılmaya karar vermiştik. Aslında daha kalabalık gitmek istiyorduk; fakat hem kamp dönemimizle çakışması nedeniyle tüm sorumlu arkadaşları götüremememiz, hem de çok kalabalık olursa girişte sıkıntı yaşar mıyız endişesiyle bu kadar kişi gittik.

Tabi aksaklıklar her zaman oluyor. Gazi Üniversitesi BESYO’ya gittiğimizde korumalar “Burada eğitim meğitim yok, bize öyle bir haber verilmedi” dediler. Biz de ne olduğunu anlamaya çalışırken hocamız federasyona telefon açtı. Federasyon kursları bir gün ileri tarihe kaydırmış ve bunu elektronik posta aracılığı ile bildirmiş. Haliyle herkes elektronik posta kutularını her saniye kontrol edemiyor..

Bu haberi aldıktan sonra tekrar git gel yapmak yerine Ankara’da kalmaya karar verdik. hocamız git gel yapmayı seçip Eskişehir’e döndü.

Ertesi gün seminer alanına geldiğimizde yaklaşık 18 – 20 kişilik bir topluluk olduğunu gördük. Seminer sunucuları Paul Vincent Miraval ve Giorgio Longhi kendilerini anlatan bir sunumla işe başladılar. Gerçekten etkileyici futbol geçmişlerine sahip koçlar EFAF’ın koç gelişiminden sorumlu isimleri.

İlk etapta seminerin gidişatını gösteren çizelge sunuldu. İkinci seviye antrenörlük eğitimi olduğu için bir miktar daha ileri düzey bilgiler içermekteydi. Koçluk etiği, yeni geliştirilen tackle sistemleri, maç öncesi gözlemleri (scouting), alan bloklaması, hücum çizgi oyuncularının blok teknikleri ve çeşitli defans formasyonları gibi konularda sunum yapıldı.

Korumalı futbola başladığımdan beri spor hakkında sürekli araştırma yaparım. Yaklaşık 6 – 7 senedir bu işin içindeyim ve iyi bir araştırmacı olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Fakat bu eğitimde o kadar çok detay öğrendim ki, koçların anlattıklarını not almaktan soracağım soruları sormaya bile fırsat bulamadım. Sunumları bize verdiler, fakat yazılı sunumda bulunmayan, sözle anlatılan bilgileri not alabilmek için iman gücüyle yazdım.

İkinci gün sayımız sekiz kişiye düştü. Maçları olan arkadaşlar ikinci güne katılmadılar. Birinci güne nazaran koçlar çok daha enerjikti. Gayet esprili, eğlenceli ve bilgi dolu bir ikinci gün yaşadık.

Bu eğitimin bana ne yararı oldu? Yukarıda belirttiğim gibi bir sürü detay öğrendim, Avrupa’da futbolun nasıl yürütüldüğünü dair çok daha yakından görme şansına sahip oldum, kendi eksiklerimizi ve nasıl bu eksikleri giderebileceğimiz konusunda düşünceler elde ettim ve amatör ruh ile profesyonel düşünce tarzına sahip olabilme yolunda büyük bir adım atmış oldum. (Yaptığımız spor her ne kadar amatör de olsa, düşüncelerimizin profesyonel olması gerektiğini savunuyorum.)

Bu eğitim sonunda belge alıp almamak gerçekten hiç umrumda değil. Beni en çok mutlu eden olaylardan birisi koçların arşivini bizimle paylaşması oldu. Benim gibi bir korumalı futbol sevdalısına verilebilecek en büyük hediye herhalde budur (:

Umarım ileri dönemlerde düzenlenecek olan kurslara katılım sayısı çok daha yükselir. Katılmayan çalıştırıcıların gerçekten çok şey kaybettiğini düşünüyorum. Bu eğitim sürecinin oluşumunda emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.

Dipnot: Fotoğraf paylaşımı için Bora Tamer Yılmaz’a teşekkür ediyorum.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s