Anadolu Rangers Kış Kampı

12 Şubat itibari ile Anadolu Rangers, takım yemeğiyle birlikte toplandı.

Alınan bir dizi kararı bu yemekte değerli oyuncularımızla paylaştık. O gece saat 00:01 olduğunda oyuncularımız kamp dönemine girmiş bulundular.

Şu an Eskişehir’de kar yıllardır yağmadığı kadar yağdı ve tutmadığı kadar tuttu. Bu kışta kıyamette erkenden Eskişehir’e gelen oyuncularımızı gönülden kutluyoruz. Bu fedakarlığın karşılığını eminim bu sezon Üniversiteler Ligi’nde fazlasıyla alacağız.

Kamp dönemini kısaca tanıtan bir yazı olarak:

 

Bu ciddiyetle başladığımız kamp dönemi aynı ciddiyetle devam etmektedir.

Oyuncularımız ilse sabah antrenmanlarını saat 9:00 da 2 Eylül Kampüsü’nde bulunan kapalı spor tesisinde yapıyoruz.

13 Şubat günü ilk olarak yapılan testler ile oyuncularımızın 40 yard, bench press ve 3 cone ölçümleri yapılmıştır. Geçmiş yıllarda yaptığımız zıplama ölçümlerini bu sene yapmadık. Bu yaptığımız testlerde geçmiş teste oranla line oyuncularımızın çok daha fazla bench press tekrarı yaptıklarını görünce sene içindeki ve sezon öncesi çok iyi çalıştıklarını ve bunun faydasını iyi oranda gördüklerini görünce açıkçası ben bireysel olarak çocuk gibi sevindim. Testlerin ardından düz koşu ile sabah idmanını bitirdik.

Kamp döneminde uyguladığımız yöntem bir çift bir tek antrenman prensibi. Pazartesi günü çift idmanı tamamlayacak akşam idmanı için bir miktar sıkıntı yaşandı. Nedeni sahada yapılması düşünülen antrenmanı yapacak yeri bulamamamızdı. Okulun halı sahasını kiraladık. Fakat antrenman saati sahaya gittiğimizde sahanın kimi yerlerde 10 santimetreye varan kar kalınlığına sahip beyaz bir örtüyle kaplanmış olduğunu gördük.

Tesis çalışanlarını temizlemeye ikna edemedik. Altı buz tutan kar tabakasının temizlenmesinin sahaya zarar vereceğini düşündüler. Biz de o şekilde sahaya çıkmaya karar verdik. Açıkçası yıllardır böyle keyifli bir antrenman görmedim. Karın yumuşak olması her ne kadar koşmayı çok zorlaştırsa da zeminin yumuşak olması oyuncuların 1.5 saat boğuşmasına neden oldu (: Teknik idman olarak uyguladığımız antrenmanda temel hareketlere değinildi. Stance, stance çıkışı, blok-blok kırma, oyun okuma, düzgün tackle form,  pas rotaları gibi temel hareketler 40 kişiyle birlikte gerçekleştirildi.

Sıfırın altında 40 kişi diyorum. Zeminin zorluğu da cabası. Resmen karda batıp çıkarak kumda koşmanın zorluğunu yaşadılar. Bir kere bile ağızlarından “Of” lafı çıkmadı.

Sadece kask ile yapılan bu antrenman hepimizi zorladı. Ayakları oldukça zorlanan oyuncular yarın tekrardan saat 7:00 da kalkmak adına erkenden yattılar.

Antrenmanların ve özellikle kamp dönemlerinin en büyük sıkıntısı antrenman yoğunluğunda yeterli dinlenme ve beslenme yapılamaması. Sadece yoğun antrenman yapmak oyuncuların sakatlanmasına neden olmakta. Bu nedenle bu sene çift idman günlerinde iki idman arasına en az 6 saat ara koyuyoruz. Bu arada iki öğün yemek yenilip en az 2 saat istirahat ediliyor. Bu şekilde oyuncularımız gayet dinç bir şekilde antrenmana katılım gösteriyorlar.

14 Şubat sevgililer gününde de, sevgililer daha uyanamamışken biz sahadaydık.

Yoğun bir kondüsyon ve dayanıklılık antrenmanı uyguladık. yaklaşık 2 saat süren antrenman oyunculara 3 gün gibi geldi. Vücudun bütün bölgelerini çalıştıran hareketleri içeren idmanda line oyuncularımız ağırlıklı olarak sağlık topuyla çalışırken diğer oyuncular da istasyon çalışmalarına ağırlık verdi. En başta yapılan ayı çömelmesi (bear crawl) antrenmanı izlenmeye değerdi (:

Antrenman bitiminde yaptığımız bitmeyen şınav mekik idmanını bitmeyen soğuma ile tamamladık. Bu isimleri koyan takım kaptanımız Ali Şekerci’ye buradan selamlarımı gönderiyorum. 15 dakika süren bu iki aktiviteye bu ismin verilmesinin nedeni ” hiç bitmeyecek gibi” olarak tanımlıyor kendisi (:

Bugünkü antrenman da çok keyifliydi. Umarım bu disiplin, azim ve neşe kamp dönemi ve önümüzdeki süreçte hiç bir zaman eksilmez. Çalışmak ve eğlenmek Rangers’a çok yakışıyor.

 

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s