Pas Oyunlarına Baskı – Pass Rush

Pas Oyunlarına Baskı – Pass Rush

Pas savunmasının en iyi yolu pass rush tır. Pass rush ın en büyük hedefi karşı takımın oyun kurucusunu top elindeyken düşürmektir (sack). Yırtıcı bir pass rush ile topa müdahele ederek pası durdurabilir, oyun kurucunun bulunduğu konumu sıkıştırarak pas atma hareketini kısıtlayabilir, pas atma yönlerini kapatarak görüşünü daraltabilir, pas atarken acele etmesine neden olabilir belki de kendisinin koşması sağlanabilir. Pas oyununda oyun kurucunun koşması hücum takımı için beklenmedik bir durumdur ve oyunun bozulması anlamına gelmektedir.

Savunma oyuncuları pas atacak oyuncuya yapılacak baskının çok önemli olduğunu anlamalıdırlar. Oyun içerisinde yapılacak bir ve ya iki sack mükemmel bir avantaj sağlayacak, oyun kurucunun güvenini yitirerek fazla pas atamamasına neden olacaktır.

Pas oyunlarında hücum takımı pas atacak oyuncuyu korumaya çalışır. Buna pass protection denir. İyi pas baskısı kuran defans oyuncuları, yapacağı hamleleri önceden planlar. Nasıl saldıracağını, nasıl baskı oluşturabileceğini önceden bilir. Oyunun pas olduğunun anlaşıldığı durumlarda savunma oyuncusu hiç zaman kaybetmeden atağa geçmelidir. Oyun kurucu topu elinde fazla tutamayacağı için bir an önce oyun kurucuya ulaşılmalıdır. Bazı durumlarda pas atılacağının neredeyse garanti olduğu durumlarda oyuncular koçların talimatı ile oyunu okumadan pas baskısı kurmaya çalışabilirler.  Savunma oyuncusu pas baskısı kurarken son derece kararlı olmalıdır.

Pas baskısı yapacak oyuncular, koçlarının verdiği rotalarından şaşmamalıdırlar. Hücum çizgisinin en dışında kalan oyuncuların dışında dizilen savunma oyuncularına contain rusher denir. Contain doğrudan değil, bir yay çizerek koşulan alan daraltma tekniğidir. Her ne kadar oyun kurucuya baskı kurmaları gerekse de en büyük görevleri oyun kurucunun sağa ve sola kaçabileceği yer bırakmamaktır. Bu iki contain rusherın arasında dizilen diğer pas baskısı kuracak oyuncuların görevi oyun kurucuya baskı kurmanın yanında girdikleri deliklerden oyun kurucuyu sıkıştırarak ona kaçacak yer bırakmamaktır. Bu şekilde yanlardan ve önden sıkıştırılan oyun kurucunun kaçacak yeri kalmayacaktır.

Contain rusherlar bazı durumlarda contain anında tamamiyle dışarıdan müdahele etmek yerine içeriden zorlamayı deneyebilirler. Belli bir yere kadar rakiple birlikte rakibin dışından zorlayan oyuncu oyun kurucunun pozisyonuna göre bir anda durup içeriye girebilir. Fakat bu şekilde oyun kurucunun kaçabileceği bir alan doğar. Bu nedenle eğer contain rusher işe yarayacağından emin değilse, içeriden zorlamayı pek düşünmemelidir.

Pas Oyunlarına Baskı Durumlarında Blok Kırma Teknikleri

Pas baskısı kurma oyunlarında defans oyuncuları rakipten hızlıca kurtulup oyun kurucuya gitmelidirler. Bu amaçla uyguladıkları birçok teknik bulunmaktadır.

Bull rush tekniğinde defans oyuncusu tüm gücüyle karşısındaki hücum oyuncusuna yüklenir ve onu oyun kurucuya doğru sürmeye başlar.

Swim (yüzme) hareketinde  hücum blokçusunu ters yöne düşürecek basit bir şaşırtma hareketinden sonra rakibinden sıyrılırken  kolunu üstten kulaç atar gibi geçirip rakipten sıyrılırsa yüzme hareketini gerçekleştirir.

Rip (yarma) hareketinde ise defans oyuncusu hücum blokçusunu ters yöne düşürecek basit bir şaşırtma hareketinden sonra kolunu blokçunun altına sokarak yukarı doğru kaldırıp sıyrılırsa yarma hareketini gerçekleştirir.

Rip ve swim hareketlerinde hücum blokçusu ile temas yapılır yapılmaz omuz ve kalça çok iyi çalışmalı ve güçlü bir şekilde itmelidir. Bu hareketler uygulanırken çok çabuk olunmalı ve eller iyi kullanılmalıdır.

Spin hareketi, bire bir mücadelede rakipten kurtulmak amacı ile defans oyuncusunun hızlı bir şekilde kendi etrafında 360 derece dönüp, dönerken dirseğiyle rakibin omuzluğunun arkasından iterek geçmesidir. Basetboldaki reverse hareketine çok benzer.

Push and pull (it ve çek) hareketi de pas baskısı kurarken kullanılabilecek bir adam geçme hareketidir. Defans oyuncusu rakibine yaklaşıp önce yavaş bir şekilde iter. Daha sonra tüm gücü ile geçeceği yönün tersi tarafına doğru çeker. Örneğin sağdan geçmek isteyen bir defans oyuncusu rakibini sol tarafına doğru çekmelidir.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Pas Oyunlarına Baskı – Pass Rush

  1. mesutozsan says:

    Benim kanaatimce koşu oyunlarında Line açısından gücün önemi büyük fakat pas oyunlarında güçten ziyade tekniğe dayanan bloklar önde olduğundan teknikler iyi bilinmelidir.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s