Zorlayıcı (Force) Oyuncular ve Doğru Takip Açısı

Force (Zorlayıcı Oyuncular)

Bir defansın hiç bir zaman hücum koşucusuna dıştan koşabileceği alan yaratmak istemez. Bu nedenle her zaman koşucuyu içe doğru koşmaya zorlayacak oyuncuların bulunması gerekir. Defans takımının dizilimde en dışta olan oyuncuları force oyuncularıdır. Bu oyuncuların en büyük görevleri koşucunun dışarıdan koşmasını engelleyip içerideki defans oyuncularına doğru yönlendirmektir. Bir force oyuncusu dışarı kaçmak isteyen hücum oyuncusuyla karşılaştığında sabırlı davranmalıdır. Hemen yapılan bir hamle çevik koşucuların defans oyuncusunu geçip dıştan koşuya devam etmesine neden olacaktır. Unutulmamalıdır ki yavaşlatılan bir top taşıyıcı içeriden gelecek defans oyuncularının yapacağı tacklelara savunmasız yakalanacaktır. Bu nedenle koşucuyu içeri zorlamak, ona zaman kaybettirmek tackle yapmak kadar önemlidir.

Doğru Takip Açısı

Oyunun ne olduğunu anladıktan sonra defans oyuncuları hiç zaman kaybetmeden topa doğru gitmelidirler. Topa doğru giderken doğru bir takip açısı izlemelidirler. Buradaki doğru açı top taşıyıcı ile mümkün olabilen en erken teması sağlayabilecek rotada koşmaktır.

Bu rotayı belirleyen en önemli faktör topu taşıyan oyuncuyla ona yetişmeye çalışan defans oyuncusunun hızlarıdır. Eğer topu taşıyan hücum oyuncusu, onu takip eden defans oyuncusundan hızlı ise bu rota, topla koşan oyuncunun bir miktar ilerisine doğru olmalıdır. Eğer top taşıyıcı, defans oyuncusundan yavaş ise, defans oyuncusu direkt olarak top taşıyıcının üzerine koşup tackle yapabilir.

Burada en önemli nokta, takipçinin, kesinlikle top taşıyıcının arkasında kalacak şekilde penetre ederek takipten düşecek durumda kalmamasıdır. Defans takipçisi, top taşıyıcının önüne çıkabilecek ve onunla en kısa sürede temas edebileceği rotayı seçmelidir.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s