İçeriye Baskı Kurma, İçeri Kat Etme (Blitzing)

Blitz (İçeriye Kat Etme) 

Blitz, genelde geriden oynayan linebacker ve secondary oyuncularından bir veya daha fazlasının, oyun başlar başlamaz başlama çizgisine saldırıp içeri kat etmesine denir. Eğer hücum pas oyunu yapacak ise blitz yapan oyuncularla pass rush yapan oyuncular baskı kurar, fakat geride top tutucuları tutmak için daha az savunma oyuncusu kalacaktır. Eğer hücum koşu oyunu yapacak ise, blitz savunmaya bir boşluktan girip hücumun blok şemasını bozma şansı verir. Buradaki dezavantaj ise koşucu açık alana çıkmayı başarır ise açık alanda onu takip edecek az sayıda oyuncu kalacak olmasıdır.

Sonuç olarak blitz futbol için çok şaşırtıcı sonuçlar doğuran bir elementtir. Çok riskli fakat ödülü büyük olan bir blitz, oyunun kazanılmasına veya kaybedilmesine neden olabilir. Bu nedenle doğru blitzin doğru teknikle doğru zamanda uygulanması çok önemlidir.

Sınırsız çeşitte blitz oyunu düzenlenebilir. Savunma bir oyuncuyla da blitz yapabilir dört oyuncuyla da. İstenirse her oyunda blitz yapılabilir, istenirse sadece uzun mesafeli oyunlarda.

Blitzi efektif olarak kullanabilmek için blitz yapan savunma oyuncusunun iyi bir teknik kullanıp, oyunu iyi okuyup, karşılaştığı bloklara doğru tepki vererek blitz yapması gerekmektedir.

Sürpriz Faktörü

Blitz oyunlarının en önemli özelliklerinden birisi sürpriz faktörüdür. Blitz yapacak oyuncu oyun başlamadan dengeli bir duruşa sahip olmalıdır. Ağırlığı ayaklarının ön kısmına dağıtılmış bir şekilde pozisyon almak ve harekete geçmek için topun kalkmasını beklemek oyunun başarıya ulaşması adına çok önemlidir. Blitz yapacak defans oyuncusu oyun başında normalde pozisyon aldığından daha yakında pozisyon alabilir. Bu şekilde daha çabuk içeri kat edebilir. Fakat hücum takımının defans oyuncusunun niyetini anlamaması gerekir. Birçok oyuncu blitz yapmadan önce heyecanlandığı ve ya şaşkınlaştığı için oyun başlamadan hareketlenmeye ve zıplamaya başlar. Başlama çizgisine doğru hatalı adım alırlar, öne doğru yaslanarak dengelerini bozarlar. Diğer oyunlardakinden daha hareketli olduklarından hücumun oyunun blitz olacağının farkına varmasına ve bu duruma daha hazırlıklı olmasına neden olur.

Doğru Boşluğa Saldırmak

Blitz şaşırtıcı ve agresif bir savunma oyunudur. Fakat kuralları ve gerçekleştirilmesi gereken görevleri vardır. İçeride bulunan boşluklardan blitz yapacak oyuncular aynı zamanda bu girecekleri boşlukları savunmakla da yükümlüdürler. Eğer koşu oyunu blokları ile karşılaşılırsa hangi taraftaki kolunu serbest bırakması gerektiğini bilmelidirler (spill – squeeze). Buna ek olarak, eğer pas oyunu olacak ise savunma oyuncusunun gireceği boşluk pas baskısı oluşturması gereken boşluk olacaktır. En dışta bulunan savunma oyuncusu blitz yaptığı durumlarda; eğer oyun koşu oyunu ise koşucuyu içeri doğru koşmaya zorlamalı; oyun pas oyunu ise iyi bir contain ile açılı bir şekilde oyun kurucuya doğru ilerlemelidir. Kısacası blitz yapan bir savunma oyuncusu körü körüne içeri girmemelidir. Verilen oyuna göre doğru boşluktan girmeli, müdahele edebilmek adına doğru taraftaki kolunu boşta ve mücadeleye hazır bir şekilde tutmalıdır.

Blitz yapacak oyuncunun öncelikle oyunu okuması gerekmektedir. Oyun hakkında tahminlerde bulunabilmek adına hücum çizgi oyuncularının omuz yüksekliğine bakmalıdır. Genellikle koşu yapılacak oyunlarda daha alçakta duran hücum çizgi oyuncuları pas oyunlarında daha yüksekte durmaktadırlar. Ardından oyun başlar başlamaz oyunun hangi yöne doğru olacağını anlamalı, pas atılıp atılmadığından emin olmalıdır. Bunu yapabilmek için oyun kurucu ve top taşıyıcıları görmeli ve blok şeması ile birleştirip oyunun gidişatını anlamalıdır.

Blitz yapan savunma oyuncusu içeri penetre ettiği zaman hücum çizgi oyuncusu ve ya koşucu onu karşılayıp bloklamaya çalışır. Blitz yapan oyuncu burada bloğu hangi omzuna müdahele edeceğini düşünmelidir. Blitz yapan savunma oyuncusu kendisine gelen blokların yarısına saldırmalıdır. Yani blokçunun gövdesine değil omzuna yüklenmelidir. Hızla içeri kat eden bir savunma oyuncusu blokçuya ortadan çarparsa durdurulması çok rahat olur. Çeşitli adam geçme hareketleri ve ya tek omuza yapılacak müdaheleler blitzin gerçekleştirilmesi açısından önemlidir.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s