Baskılı Adam Adama Savunma- Man Press Coverage

Baskılı Adam Adama Savunma

Normal adam adama savunmadan farklı olarak bu savunmada defans oyuncusu top tutucu ile arasında mesafe bırakıp backpedal ile oyuna başlamaz. Bunun yerine kurallar dahilinde oyun başlamadan top tutucuya mümkün olduğu kadar yakın durmalıdır. Konuşlanacağı yer top tutucunun arkada duran bacağının hizasıdır.  Çünkü top tutucu çıkışı bu ayakla yapacaktır. Bu teknikte savunucunun amacı, top tutucunun çıkışını bozarak oyun kurucu ile top tutucu arasındaki zamanlamayı bozmaktır.

Defans oyuncusu dış ayağı top tutucunun iç ayağı hizasına gelecek şekilde sağlam bir stance halinde yerini alır.  Ofsayt yapmayacak şekilde rakibine mümkün olduğunca yaklaşır. Savunma oyuncusunun odaklanacağı nokta top tutucunun içeride kalan kalçasıdır.

Bu savunmada en önemli nokta ayak hareketleridir.  Savunmacının elleri özellikle top tutucunun içeri doğru yapacağı hamlelere karşı hazır olmalıdır. Defans oyuncusu ilk olarak elleriyle değil ayaklarını çalıştırarak mücadeleye başlamalıdır. İlk olarak eller kullanılırsa yeterli manivela kuvveti elde edilemeyeceğinden baskı kurulamaz.

Savunma oyuncusu kısa ve hızlı yatay adımlarla top tutucuyu karşılamalıdır. Bu adımlar omuz genişliğinden daha açık olmamalıdır. Top tutucu baskıdan kurtulup rotasını koşmaya başlayınca savunucu 45 derece dönüp onu takibe başlamalıdır.

Bu savunmada temel amaç pas zamanlamasını bozup içeriye baskı kuracak savunma oyuncularının oyun kurucuya ulaşabilmesi için gereken zamanı yaratabilmektir. Bu yüzden savunucu çıkışta top tutucuyu kilitlemelidir.

Eğer top tutucu dışa doğru çıkış yapmaya yeltenirse, defans oyuncusu iç tarafta kalan eliyle top tutucunun göğsüne vurmalıdır (long arm punch). Temas sağlandıktan sonra mümkün olduğu kadar rakip el ile kontrol edilip çıkış yapamamaya zorlanmalıdır. Defans oyuncusu gerekirse top tutucu ile dönüp onu yavaşlatmalıdır.

Eğer top tutucu içe doğru çıkış yapmaya yeltenirse, defans oyuncusu bu sefer dışta kalan eli ile rakibin göğsüne müdahale etmelidir. Bu müdahale top tutucuyu başlama çizgisi boyunca iç tarafa doğru sürerek devam etmelidir. Defans oyuncusu her iki durumda da sabırlı olmalı ve top tutucuya doğru atılmamalıdır.

Top tutucu hangi yöne çıkarsa çıksın takip stili hep aynı olacaktır. Defans oyuncusu top tutucu ile kalça kalçaya koşarak sürekli rotasına engel teşkil etmelidir. Yan yana koşulduğu durumlarda defans oyuncusunun rakibine müdahale edebilme şansı çok kolaydır. Takipte kesinlikle topa bakılmamalı, koşarken topsuz alanda müdahale yapılmamalıdır. Defans oyuncusu topsuz alanda başlama çizgisinden 5 yard öte mesafeye kadar olan alanda rakibine müdahale edebilir.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s