Anadolu Rangers – Sakarya Tatankaları (Korumalı Futbol Kulüpler 2. Ligi 2. Hafta Maçı)

18 Aralık Pazar günü kulüpler ikinci ligi ikinci maçımızı Sakarya Tatankaları ile oynadık. Tatankalar 16 – Rangers 6 . Sakarya takımını tebrik ediyoruz.

Maç sabahı yağan şiddetli yağışı görünce maçın her iki takım için de zor geçeceğini anlamıştık. Sakarya takımının sahasında yıllarca maç yapmış biri olarak yine zeminin ağırlaşıp oynamayı güçleştireceğini biliyordum. Fakat şiddetli yağan yağmur maç başlamadan kısa bir süre önce durdu. Zemin yine de oldukça ağırdı fakat her iki takımda futbolu sevdiğinden kimse bu durumdan şikayetçi değildi.

İki hafta önceki Yeditepe maçında yaşadığımız sakatlıklar nedeniyle maça oldukça eksik geldik. Mümkün oldukça oyuncularımızı iron man oynatmamaya dikkat ediyoruz. Hem oyuncu yetiştirmek adına, hem de tam verim alabilmek adına bunu uyguluyoruz.

Rangers – Sakarya maçları her zaman keyifli olmuştur. Bu maçlarda galibiyet – mağlubiyetten çok dostluk ön plana çıkar. Nitekim bu maç ta böyle geçen maçlardan biriydi.

Maça kick return ile başladık. Pas ağırlıklı oyunlarla başlayan takımımız aldığı cezalarla birlikte oldukça geriye gitti ve punt ile topu rakibe geçirdiler.
Burada bir not olarak hakemlerin maç boyunca flag kullanmaktan çekinmediğini gözlemledim. Kötüdür ve ya iyidir; maçın bir miktar soğumasına ve uzamasına neden oldu. Bir erken düdük ile Sakarya hücumunun kesilmesi dışında maçı iyi yönettiler. Zaten maç boyunca hakemlere hiç itiraz edilmedi. (En azından benim gördüğüm kadarı ile)

Daha sonra sahaya defans takımımız girdi. Defansı çalıştırdığımdan ötürü daha çok defansımla ilgili bir yazı olacak. Bu nedenle sahaya çıkan az tecrübeli defans oyuncularımı isim ve tecrübe olarak yazmak isterim:

Omar Atak Gutierrez – DT – 3 ay

Osman Yiğit Taner – DT – 3 ay

Erkut Seğman – LB – 1.5 yıl

Akın Ülperen – LB – 3 ay

Mesut Öztürk – CB – 1 yıl

Seçkin Yörük – CB – 3 ay

Ali Gül – CB – 3 ay

Mehmet Hekim – K/LB – 2 ay

Bu cengaverler kimsenin beklemeyeceği kadar iyi mücadele ettiler. Hücum – savunma oynayan oynamayan tüm yeni oyuncularımla gurur duyuyorum.

Sakarya sahaya girdiğinde Rangers defansı başarılı bir şekilde savunmasını gerçekleştirdi. Rangers defansı ikinci kere sahaya girdiğinde sakat oynayan defans kaptanı Yunus Gül sakatlanmak pahasına Sakarya sayısını önledi ve sahadan ayrılmak zorunda kaldı. İlk çeyrek karşılıklı turnoverlarla geçerken göze çarpan sıkıntılar olarak Sakarya center oyuncusu ile oyun kurucusu arasındaki uyumsuzluk gösterilebilirken Rangers’taki sıkıntı olarak hücumdaki pas ağırlıklı oyunların tutmaması gösterilebilir.

Sakarya hücum oyunlarını iyi etüd eden Rangers defansı, tecrübesizliğine rağmen iyi savunma yaptı. 3 – 4 defa red zoneden rakibini döndüren Rangers defansı, Sakarya’nın kısa mesafe oyunlarına önceden çalıştığı için sayı şansı vermedi.

2. çeyreğin sonlarına yaklaşırken sağa doğru koşu oyunu yapmaya çalışan Rangers hücumunun oyunu bozulmasına rağmen gelen başarılı bloklar sayesinde oyun kurucu Emre Rifaioğlu’nun yaklaşık 90 yardlık koşusuyla sayıyı buldu. Sayı sonrası 1 sayılık vuruşu bloklayan Sakarya takımı sayının artmasını engelledi. Rangers 6 – 0 Tatankalar

İlk yarı biterken çok göze batan oyunlar ve ya hareketler yaşanmadı. Konuşulabilecek detaylardan birisi alınan cezaların oldukça fazla olduğuydu.

İkinci yarının başlamasıyla yorulan Rangers defansına karşın daha dinç görünen Sakarya takımı ilk sayısını pas ile buldu. Yanlış hatırlamıyorsam 3. çeyreğin sonlarına doğru atılan sayı sol taraftan yaklaşık 20 – 25 yardlık bir pas oyunuyla geldi. CB oyuncusundan iyi sıyrılan Sakarya WR ı, Rangers end zone’unda topu yakaladı ve maça dengeyi getirdi. Sayının ardından yapılan 2 sayılık denemede de başarılı olan Sakarya öne geçti. Rangers 6- 8 Tatankalar

Burada 23 numaralı koşucunun isteğini ve oyun stilini es geçmemek isterim. Sakarya RB si her downda düşmeden önce ileri zıplayarak 2 – 3 yard fazladan alıyor. Bu konuda kendisini çok başarılı bulduğumu belirterek, her koşucunun bu şekilde oynaması gerektiğini düşünmekteyim. Nitekim ekstrayı da 2 – 3 yard geriden sıçrayarak aldı arkadaş.

Hücumsal anlamda tutukuluğu üzerinden atamayan Rangers hücumu pas denemelerinde oldukça zorlanıyordu.

(Top çok kayganlaştığından paslar oyun kurucunun elinden istediği gibi çıkmıyordu. Maç boyunca Rangers hücumu 3 -4 tane interception attı, Sakarya hücumu da 3 interception attı; 3 -4 tane de fumble yaparak topu kaybetti.)

4. çeyrekte ikinci sayısını koşu oyunuyla bulan Sakarya aradaki farkı açtı. Sayı sonrası yapılan iki sayılık koşu denemesinde de başarılı olunca aradaki fark arttı: Rangers 6 – 16 Tatankalar

Son saniyelere doğru rakibin red zone’una giren Rangers hücumu sayıyı bulamadan hakemler maçı bitirdi.

Maç sonunda her iki takım da birbirini alkışladı.

(Maça konsantre olduğumdan bazı olayların kronolojik sıralaması kaymış ve ya yanlış anlatmış olabilirim. Bunun için herkesten özür dilerim)

Maçtan notlar:

-Verilen cezaların çokluğu. Her iki takımda cezalardan nasibini fazlasıyla aldı. Misal, bir pozisyonda 4. çeyrek sonlarına doğru Sakarya hücumu 4 ve 50 oynuyordu. Bu durum oyunun da oldukça uzamasına neden oldu.

-Defansif anlamda Sakarya defansı neredeyse tüm oyun boyunca havuzu boş bırakarak 6 adamla Rangers hücumuna baskı yaptı. Hücum olarak da ilk yarıda daha çok pas atan bir Sakarya izlerken, ikinci yarıda yüzde 40 koşu yüzde 60 pas oranı gibi bir dengeyle oynadılar.

-Geçen sene bizi oldukça zorlayan eski 23 numaralı Sakarya koşucusunu maçta oynamadı. Sanırım sakattı.

-Rangers açısından; tecrübesiz oyuncuların sanki uzun yıllardır oynarmışçasına yaptığı güzel hareketler, tacklelar, top yakalamaları, bloklar. Defans takımının kaptansız kalınca dahi oyundan kopmaması ve direnci gerçekten görülmeye değerdi.

-Neredeyse hakeme hiç itiraz edilmemesi.

Bu sonuçla Rangers devre arasına girdi. Lige verilen uzun arayı değerlendirip bir sonraki maça çok daha iyi bir şekilde çıkmayı hedefliyoruz. Sakatlarımızın iyileşecek olması, oyuncularımızın tecrübe kazanması bizi en çok mutlu eden olaylar.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s