Adam Adama Pas Savunması – Man Pass Coverage

Adam Adama Pas Savunması

Adam adama pas savunması klasik bire bir top tutucu-savunucu eşleşmesidir. Defans oyuncusu top tutucu hücum oyuncusuna kilitlenir, onun pas almasını engellemekle yükümlüdür. Bu teknik eğer savunma oyuncusu rakibini fazla mesafe bırakmadan tutabiliyor ise işe yarar. Bu tarz savunmaya karşı pas gerçekleştirmek için oyun kurucunun alan savunmasına karşı attığı paslardan çok daha süratli ve isabetli paslar atması gereklidir.

Adam adama savunmanın da riskleri vardır. Eğer savunma oyuncusu hata yaparsa, adamını kaçırır ise top tutucu bariz bir şekilde açık kalır. Buna ek olarak eşleşme açısından hızlı bir top tutucu karşısındaki defans oyuncusu yavaş ise rahatça ondan sıyrılıp boş pozisyonlar bulabilir. Bu tarz dezavantajları en aza indirgemek adına defans takımının arkada safety ve ya safetyleri bulunmaktadır. Safety denilen oyuncular defansın en gerisinde bulunan ve uzun pasları engellemekle görevli emniyet sübaplarıdır. Bu safety oyuncuları top tutucuları savunan defans oyuncularına genellikle yardımcı olurlar.

Adam adama savunma yapan secondary oyuncuları backpedal yaptıkları ilk iki adımda oyun kurucunun ne yapacağını çözmelidirler. Zira oyun kurucu geriye doğru üç adım almış ise kısa ve hızlı bir pas atacaktır. Oyun kurucu adımlarını atacağı pasın mesafesine göre alır. Daha uzak mesafelere atacağı zaman daha fazla geri açılır. Ancak geri açılma süresince top tutucu istediği mesafeye ulaşabilir. Bu nedenle üç adım alıp duran bir oyun kurucu kısa mesafe pas atacak demektir. Oyun kurucunun üç adımını tamamlayıp pas atmaya hazır olduğunu gören defans oyuncusu backpedal yapmayı bırakıp top tutucunun rotasına göre izleme yapmalıdır. Top tutucunun rotası anlaşıldıktan sonra pas arası yapabileceği noktaya doğru gitmelidir.

Tight end, slot, wing back ve ya running back gibi oyuncuları tutan savunma oyuncuları öncelikle hangi adamı tutacağından emin olmalı, daha sonra oyun başlar başlamaz tüm dikkatini o oyuncu üzerinde yoğunlaştırmalıdır.

Eğer tutulan oyuncu bir pas rotası koşmaya başlarsa oyun bir pas oyunuymuş gibi oynanmalı ve o oyuncu takip edilmelidir.

Pas almaya çıkacak bir oyuncuyu savunan defans oyuncusu rahat bir şekilde backpedal yapabilmelidir. Bunun için omuzları ayak parmaklarını geçecek şekilde öne yaslanmış olmalı, çıkşta küçük ve hızlı adımlarla geriye doğru yol alırken bu duruşu korumalıdır. Savunma oyuncusunun hedefi tuttuğu adam ile arasındaki mesafenin en fazla 3 yard olmasıdır. Bu mesafe içerisinde alacağı bir pas ihtimaline karşı zamanında bir hamle yapabilir.

Savunma oyuncusu rakibini içeriden savunmalıdır. Eğer safety oyuncuları yardıma gelecek ise defans oyuncusu dış taraftan savunmalıdır.

Eğer top tutucu uzun bir rota koşmaya çalışıyorsa defans oyuncusu kalçasını top tutucunun rotası yönünde döndürerek onunla birlikte koşmalıdır. Bu dönme işlemini aradaki 3 yard mesafe erimeden gerçekleştirmelidir. Savunma oyuncusu ağırlık merkezini ve kalçalarını dönüş yaparken alçak tutmalı, top tutucu tarafındaki dirseğini savurmalı ve zıt yöndeki dizini hızlı bir şekilde döndürmelidir (man turn).

Bu dönüş top tutucunun rotası yönünde olmalıdır. Eğer top tutucu kısa mesafeli bir rota koşuyor ise savunma oyuncusu arkada kalan ayağını yere sağlam basıp diğer ayağını top tutucunun rotası yönünde atıp o yöne acil olarak koşmalıdır. Bu süreçte savunma oyuncusunun boş ve ya yanlış adım atmaması çok önemlidir.

Rota anlaşıldıktan sonra savunma oyuncusu topun gelip gelmediğine bakmadan önce receiver ile olan arasındaki mesafeyi kapatmaya çalışmalıdır. Uzun mesafeli koşularda savunma oyuncusu receiverin kalçasını yakalayabilecek yakınlıkta ve arayı açmadan koşmalıdır. Orta ve kısa mesafeli pas koşularında ise topu kesinlikle top tutucunun önünde beklememelidir. Pas atılan mesafe kısa olduğu için top tutucu defans oyuncusunun öne gittiğini görüp ani bir dönüşle tersten topu rahatlıkla alabilir. Top tutucuya yeteri kadar yakın koşup kontorlu sağlamış olan defans oyuncusu top tutucunun gözlerini ve ellerini izlemeye başlamalıdır. Bu şekilde topun yolda olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak bu durumdan sonra topun geleceği yöne bakılabilir.

 

Speed Turn (Hızlı Dönüş)

Pas savunması yapan defans oyuncuları adam adama savunurken kalçalarını receiverların rotasına doğru döndürmeleri gerekmektedir. Fakat hücum top tutucusu başarılı bir yanıltma hareketi uygulayıp savunucuyu şaşırtırsa, savunma oyuncusu yanlış yöne dönebilir. Klasik dönüşünü uyguladığı takdirde (man turn) top tutucuya yetişemez. Savunma oyuncusu yaptığı hatayı telafi edip top tutucuya yetişebilmek adına speed turn tekniğini kullanmalıdır.

Defans oyuncusu şaşırtıldığı an hemen kafasını döndürmeli ve ağırlık merkezini alçaltmalıdır. Kafa döndükten sonra kollar da aynı yörüngede dönüp hızlı dönüşe yardım etmelidir. Bunun için top tutucudan uzakta olan kol geriye doğru savrulmalıdır. Vücut bu hareketlerden sonra otomatik olarak kolları takip edeceğinden dönüş tamamlanır.

Hızlı dönüşün en büyük dezavantajı top tutucuya bir an da olsa sırtın dönülecek olmasıdır. İyi bir takip için kesinlikle top tutucu gözden kaçırılmamalıdır. Bu nedenle bu dönüşün hemen ardından yapılacak ilk olay top tutucunun nerede olduğunu tespit etmektir. Dönüşten sonra kesinlikle topa değil oyuncuya konsantre olunmalıdır. Top tutucu topu tutsa da önemli olan ona müdahele edebilecek mesafede olmaktır.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s